sobhe-no.ir
826
شنبه، ۰۲ آذر ۱۳۹۸
7
گزارش

آتش‌سوزی‌های گسترده در جنوب کشور استرالیا دردسرساز شد سیدنی جزء 10 شهر آلوده جهان قرار گرفت

«صبح‌نو» پیشنهاد ساخت تله‌کابین در جنگل‌های هیرکانی را بررسی می‌کند

به دنبال سود اقتصادی

گزارش مهدیه‌سادات شاهمرادی /بعد از چندین سال تلاش، بخشی از جنگل‌های هیرکانی ثبت جهانی شد و این ثبت جهانی، بذر امید را در دل‌هایی کاشت که نگران جنگل‌خواری و تخریب منابع زیست‌محیطی در شمال ایران هستند اما حالا با انتشار خبر ساخت تله‌کابین در جنگل‌های محافظت‌شده هیرکانی، نگرانی بار دیگر به سراغ حامیان محیط‌زیست آمده است.

صبح نو

گزارش

آتش‌سوزی‌های گسترده در جنوب کشور استرالیا دردسرساز شد سیدنی جزء 10 شهر آلوده جهان قرار گرفت

درحالی‌که کشور ما وارد فصل سرما شده و برف و باران بسیاری از استان‌ها را فراگرفته، در نیمکره‌ جنوبی زمین، گرمای هوا و خشکی جنگل‌ها باعث آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای در استرالیا شده است. همچنین دود ناشی از آتش‌سوزی‌های گسترده که ایالت نیوساوت ولز در استرالیا را فراگرفته، موجب ثبت بالاترین سطح آلودگی هوا در این منطقه شده‌ است و در پی تداوم آتش‌سوزی‌ها در استرالیا هشدار وضعیت «فاجعه» در جنوب این کشور اعلام شد.
به گزارش ایسنا، تداوم آتش‌سوزی‌ها در بیشه‌زارهای ایالت نیوساوت ولز و دود غلیظ ناشی از آن موجب شده بالاترین سطح آلودگی هوا در این منطقه ثبت شود. این موضوع همچنین موجب افزایش تعداد مراجعات به مراکز درمانی و کاهش دید افقی برای رانندگان شده‌ است. همچنین دودی غلیظ برای چهارمین روز متوالی، سیدنی، پرجمعیت‌ترین شهر استرالیا را در برگرفته و موجب شده این شهر در فهرست ۱۰ شهر آلوده جهان جای گیرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، آلودگی هوا در منطقه بورک در ایالت نیوساوت ولز نیز ۱۵ برابر بالاتر از سطح استاندارد گزارش شده‌است چراکه وزش باد شدید موجب پراکنده‌کردن دود ناشی از آتش‌سوزی و گردوخاک خشکسالی‌های اخیر شده‌ است. افزایش دما و وزش باد، بحران آتش‌سوزی در بیشه‌زارهای استرالیا را تشدید کرده و انتظار می‌رود دو ایالت این کشور وخیم‌ترین شرایط در فصل آتش‌سوزی را تجربه کنند. روز چهارشنبه افزایش دما در جنوب استرالیا موجب شد وضعیت هشدار «فاجعه» -بالاترین سطح خطر- اعلام شود. همچنین بنا بر پیش‌بینی‌ها روز پنجشنبه آتش‌سوزی در تاسمانی به شدیدترین وضعیت رسید.
به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، از ماه گذشته و شروع آتش‌سوزی‌ها در بیشه‌زارهای استرالیا دست‌کم 6 نفر جان خود را از دست داده‌اند. همچنین در دو ایالت نیوساوث ولز و کوئینزلند بیش از ۵۰۰ واحد مسکونی تخریب شده و بحث‌هایی در مورد تاثیرات خشکسالی و تغییرات اقلیمی در رابطه با وقوع این حادثه طبیعی مطرح شده ‌است. در پی گسترش این آتش‌سوزی‌ها، برخی انگشت اتهام را به سوی دولت و نخست‌وزیر استرالیا نشانه گرفته‌اند اما وی منکر ارتباط اقدامات دولتش با آتش‌سوزی‌های اخیر شده است. به گزارش اسپوتنیک، آقای اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، امروز منکر آن شد که سیاست‌های اقلیمی او سبب آتش‌سوزی بی‌سابقه در این کشور شده است و تاکید کرد که دولتش برای مقابله با گرم‌شدن کره زمین اقدامات کافی را انجام داده است.
درحالی‌که ده‌ها آتش‌سوزی جدید در دور و اطراف استرالیا روی داده و بزرگ‌ترین شهر این کشور در معرض دود خطرناک قرار گرفته است، نخست‌وزیر محافظه‌کاران از سوابق اقلیمی خود دفاع کرد و گفت که اقدامات بسیاری در ارتباط با گرمایش زمین انجام داده است. این اظهارات پس از آن مطرح می‌شود که در مورد ارتباط میان تغییرات آب‌وهوایی و آتش‌سوزی‌های مرگبار که بی‌سابقه توصیف شده بود، مقامات چندین هفته سکوت کرده بودند. موریسون همچنین فعالیت‌هایی را که به هنگام این آتش‌سوزی‌ها انجام شده بود، رد کرد. هنگام وقوع آتش‌سوزی‌های اخیر، به مردم جنوب‌شرق این کشور گفته شده بود خانه‌های خود را تخلیه کنند و در سیدنی بچه‌ها را در مدرسه در داخل ساختمان‌ها نگه داشته بودند. نخست‌وزیر استرالیا در این خصوص به رادیو ای‌بی‌سی گفت: «این پیشنهاد که سهم 3/1 درصدی استرالیا در انتشار گاز‌های گلخانه‌ای جهان مستقیما در وقوع آتش‌سوزی‌های خاص تاثیر دارد، چه در اینجا و چه در هرکجای دیگر جهان، از هیچ‌ شاهد علمی معتبری برخوردار نیست.»
موریسون با درخواست کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای و انتقال سریع با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر روبه‌رو است؛ موضوعی که با توجه به صنعت سودآور معدن در استرالیا چالش بزرگی را در برابر نخست‌وزیر این کشور قرار داده است. این کشور توافق‌های جهانی تغییرات آب‌وهوایی را امضا کرده، اما انتشار گاز‌های گلخانه‌ای آن روز به روز در حال افزایش است. کانبرا، براساس توافق آب‌وهوایی پاریس در سال ۲۰۱۶، متعهد شده است که میزان انتشار گاز‌های گلخانه‌ای خود را تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۲۶ تا ۲۸ درصد میزان منتشرشده در سال ۲۰۰۵ کاهش دهد، اما این در حالی است که از آن زمان تاکنون بر میزان انتشار آلاینده‌های این کشور افزوده شده است. گفتنی است ماه گذشته نیز آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌های کالیفرنیا، خسارت‌های میلیارد دلاری به جا گذاشت و ناکارآمدی مقامات آمریکایی را زیر سؤال برد.

captcha
شماره‌های پیشین