sobhe-no.ir
826
شنبه، ۰۲ آذر ۱۳۹۸
4
گزارش

همزمان با جدی شدن استیضاح ترامپ زمزمه استعفای پمپئو قوت گرفت

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی رسماً به دریافت رشوه و فساد متهم شد

فساد براندازانه بی بی

گزارش روح‌الله فرقانی /نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در حالی که پس از دو بار شکست در عدم‌تشکیل دولت این رژیم، به روزهای پایانی زندگی سیاسی خود نزدیک شده است، روز گذشته با دریافت حکمی از سوی دادستانی رژژیم اسرائیل رسما به تقلب و دریافت رشوه متهم شد.

صبح نو

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی رسماً به دریافت رشوه و فساد متهم شد

فساد براندازانه بی بی

گزارش روح‌الله فرقانی /نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در حالی که پس از دو بار شکست در عدم‌تشکیل دولت این رژیم، به روزهای پایانی زندگی سیاسی خود نزدیک شده است، روز گذشته با دریافت حکمی از سوی دادستانی رژژیم اسرائیل رسما به تقلب و دریافت رشوه متهم شد.

دادستانی رژیم صهیونیستی پس از ماه‌ها کش و قوس، بالاخره دیروز رسما نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم را به تقلب، دریافت رشوه و سوء‌استفاده  از اعتماد عمومی متهم کرد و از پارلمان اسرائیل درخواست کرد تا نتانیاهو را سلب مصونیت کنند. «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که از ماه‌ها پیش درگیر چند پرونده قضایی است، رسماً با سه اتهام روبه‌رو شد. پلیس رژیم صهیونیستی سه پرونده درخصوص فساد دولتی و مالی علیه نخست‌وزیر خود تشکیل داده و طی یک‌سال اخیر از منابع مختلفی شامل دستیاران و وزیران پیشین کابینه، بازجویی کرده است. اولین مورد موسوم به «پرونده ۱۰۰۰» است که در آن نتانیاهو به دریافت مستقیم رشوه و رانت‌‌خواری متهم است.
پرونده دوم فساد مالی نتانیاهو موسوم به «پرونده ۲۰۰۰» درباره سوء‌استفاده  از قدرت و جایگاه خود برای تحت فشار قرار دادن «آرنون موزس» صاحب‌امتیاز نشریه «یدیعوت آحارونوت» برای ارائه پوشش بهتر از اخبار نخست‌وزیری است.
او همچنین در «پرونده ۴۰۰۰» متهم است به «شائول ایلوویچ» مالک شرکت «بِزِک» میلیون‌ها دلار تسهیلات مالی پرداخت کرده تا پایگاه خبری «واللا» وابسته به این سرمایه‌دار صهیونیست از او و همسرش حمایت رسانه‌ای بهتری 
داشته باشد.
تصمیم دادستانی برای صدور کیفرخواست علیه نتانیاهو در حالی اتخاذ شده که روند تشکیل کابینه در فلسطین اشغالی به بن‌بست رسیده و احتمال دارد رژیم صهیونیستی وادار شود برای سومین‌بار در کمتر از یک‌سال، انتخابات عمومی برگزار کند. هرچند بر اساس قانون نتانیاهو هنوز هم می‌تواند در این انتخابات شرکت کند، اما صدور اتهام علیه وی هم به اعتبار او خدشه وارد می‌کند و هم می‌تواند آینده حضور وی در سمت نخست‌وزیری را مبهم کند، چراکه نهایتا در صورت صدور حکم علیه نتانیاهو او باید از این سمت کنار رود؛ چنان‌که «بنی گانتز» رقیب انتخاباتی نتانیاهو نیز از «آویخای مندلبیت» دادستان کل رژیم صهیونیستی خواست تا نتانیاهو از تمام پست‌های وزارت که در اختیار دارد، هرچه سریع‌تر استعفا دهد.
گانتز با ارسال دادخواست رسمی به دیوان عالی رژیم صهیونیستی تاکید کرد: «طبق [قوانین]، یک وزیر که علیه وی اعلام جرم شده، نمی‌تواند سر کار باقی بماند و به همین دلیل [نتانیاهو] باید ملزم شود که فورا پست‌های متعدد وزارت در دولت را ترک کند».
همچنین مشاوره قضایی اسرائیل تصمیم گرفته است علیه مالک شرکت بیزک و سایت واللا یعنی آلو فیتش و همسرش یک لایحه‌ای تنظیم کند.

کودتا در رژیم اسرائیل!
نتانیاهوی 70 ساله که در ماه جولای به کسی بدل شد که طولانی‌ترین دوران نخست‌وزیری را در رژیم  اسرائیل داشته است، اکنون یک وجه ممیزه دیگر نیز دارد و اولین نخست‌وزیری است که در حالی که هنوز بر سر قدرت است و رسماً با اتهام حقوقی مواجه می‌شود.
هرچند نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی 30 روز فرصت دارد تا نسبت به صدور درخواست دادستانی اعتراض کند، ولی اقدام دادستانی این رژیم در اعلام جرم را «کودتا» علیه خودش توصیف کرد اما مستندات دادستانی و پرونده فساد او نشان می‌دهد که راه فراری برای پنهان‌شدن از فسادش در دولت رژیم اسرائیل باقی نمانده و پایان زندگی سیاسی او در حال رقم خوردن است.
در همین حال، در درون حزب راست‌گرای لیکود که نتانیاهو ریاست آن را برعهده دارد نیز نشانه‌هایی از ناآرامی دیده شده است. یک سیاستمدار صهیونیست جوان‌تر با نام «گیدون سعر» روز پنجشنبه خواستار رقابت نخست‌وزیری با نتانیاهو شد. پلنسر همچنین می‌گوید که حتی اگر نتانیاهو بتواند بر چالش‌های درون‌حزبی غلبه کند، باز هم ممکن است «رووین ریولین»، رییس این رژیم حاضر نشود ماموریت تشکیل کابینه را مجددا به وی بسپارد.
کارشناسان مسائل رژیم صهیونیستی بر این باورند که تنش و درگیری و شکاف در پی اتهامات وارده به نتانیاهو در ارتباط با فساد در صحنه داخلی رژیم اسرائیل تشدید می‌شود به ویژه پس از شکست نتانیاهو در تشکیل دولت جدید رژیم اسرائیل که این وضعیت، سناریوهای صحنه داخلی این رژیم  را به سمت بحران سیاسی واقعی سوق می‌دهد؛ در سایه نشانه‌های قوی مبنی بر اینکه نتانیاهو هرگز داوطلبانه در برابر این اتهامات تسلیم نخواهد شد و تا حد امکان برای فرار از آن به شیوه‌ها و شگردهای مختلف تلاش خواهد کرد.
گفته می‌شود نتانیاهو با چالش‌های مختلفی روبه‌رو است که می‌توان وجود اپوزیسیون قدرتمند داخلی و تلاش رقبایش برای پایان دادن به حیات سیاسی‌اش را مهم‌ترین آن دانست اما برخی معتقدند، نتانیاهو به دلیل‌‌ شخصیت لجوجی که دارد، بعید نیست که به هوادارانش وعده تبرئه خود را بدهد و همچنین با به‌راه‌انداختن یک جنگ در یکی از جبهه‌ها به فرار رو به جلو فکر ‌کند.

رضوی: دادستان رژیم اسرائیل بر مرگ سیاسی نتانیاهو
 مهر تایید زد
«سلمان رضوی»، کارشناس مسائل فلسطین، حکم دادستانی رژیم صهیونیستی به نتانیاهو و سلب مصونیت او در پارلمان این رژیم را پایان زندگی سیاسی او دانست و به خبرنگار روزنامه «صبح‌نو»، گفت: این برای نخستین‌بار در چند دهه شکل‌گیری رژیم صهیونیستی است که می‌بینیم یک شخص با برگزاری دو بار انتخابات پارلمانی، موفق به تشکیل دولت نمی‌شود و همچنین از سوی دادستانی این رژیم مورد تعقیب قرار می‌گیرد تا برای پرونده‌های متعدد مالی و رشوه محاکمه شود. نتانیاهو علاوه بر اینکه در تشکیل دولت دو بار است که شکست می‌خورد، اکنون و به صورت رسمی شاهد پایان زندگی سیاسی خود از سوی دادستانی این رژیم است.

اعلام جرم علیه نتانیاهو
این کارشناس مسائل فلسطین افزود: اکنون افول نتانیاهو رقم خورده است و علاوه بر اینکه دادستانی این رژیم برای نتانیاهو اعلام جرم کرده، حتی در میان احزاب سیاسی اسرائیل هم جایگاهی ندارد و برای اینکه فراری رو به جلو داشته باشد اقدام دادستانی را کودتا علیه خود توصیف می‌کند تا بتواند مصونیتی بیابد یا اینکه حداقل به زندان نرود.
وی در پاسخ به اینکه چرا تشکیل دولت رژیم صهیونیستی به کنست واگذار شده است، تصریح کرد: نتانیاهو از حزب لیکود و بنی گانتز از حزب سفید آبی نتوانستند به یک اجماع در تشکیل دولت دست یابند و همچنین نتانیاهو هم دو بار در تشکیل دولت شکست خورد و از این رو رییس‌جمهوری رژیم صهیونیستی، کنست(پارلمان) را موظف به معرفی نخست‌وزیر کرده است، اما بهتر است بدانیم که کنست هم در معرفی دولت موفق نخواهد بود و به زودی شاهد برگزاری سومین انتخابات پارلمانی در یک‌سال اخیر در فلسطین اشغالی خواهیم بود.

عرب: راهکار نتانیاهو برای فرار از مرگ سیاسی «هزینه‌سازی» است
از سویی دیگر، «علیرضا عرب» دیگر کارشناس مسائل فلسطین با اشاره به اینکه تحولات اخیر اراضی اشغالی نشانگر برگزاری سومین دوره انتخابات کنست است، به روزنامه «صبح‌نو» گفت: بنی گانتز و نتانیاهو نتوانستند در کنار هم یک دولت تشکیل دهند، چرا که گانتز معتقد است نتانیاهو دارای پرونده فساد مالی است و نمی‌تواند با یک متهم و رشوه‌گیر کار کند، این‌گونه اظهار نظرها موجب شد تا رییس‌جمهوری اسرائیل تشکیل دولت را به کنست واگذار کند و بعید به نظر می‌رسد که پارلمان صهیونیست‌ها هم بتوانند بحران عدم‌تشکیل دولت در اسرائیل را حل کنند. این‌گونه رفتارها نشان می‌دهد که یک شکاف عمیق در اوضاع سیاسی و اجتماعی رژیم اسرائیل شکل گرفته است.

بحران در تشکیل دولت رژیم صهیونیستی
وی با اشاره به اینکه نتانیاهو برای فرار از پرونده‌های فساد خود، افکار عمومی را به سمت بمباران سوریه و غزه جلب می‌کند، افزود: نتانیاهو برای انحراف افکار عمومی در اراضی اشغالی و برای اینکه بگوید قدرت دارد، به عراق، سوریه، غزه و حتی لبنان حملاتی را انجام داده و حتی این حملات را هم افزایش می‌دهد تا همچنان در عرصه سیاسی این رژیم جایگاهی داشته باشد اما بیشتر رسانه‌ها و تحلیلگران صهیونیستی معتقدند که نتانیاهو به پایان زندگی سیاسی خود رسیده و این‌گونه اقدامات و هزینه‌سازی‌ها نمی‌تواند او را از افول و مرگ سیاسی نجات دهد.

برگزاری سومین دور انتخابات کنست در اسرائیل
این کارشناس مسائل فلسطین با بیان اینکه رژیم اسرائیل به سمت برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی خواهد رفت، ادامه داد: کنست یا همان پارلمان اسرائیل در فروردین و شهریور امسال دو بار انتخابات پارلمانی را برگزار کردند و هر دو بار نتانیاهو موفق به تشکیل دولت نشد؛ حتی اخیرا با گانتز دیگر رقیب خود هم نتوانست به یک توافق دست یابد.  هرچند رییس‌جمهوری اراضی اشغالی انتخاب دولت را به کنست واگذار کرده است اما بعید به نظر می‌رسد که نمایندگان هم بتوانند دولتی را معرفی کنند و با این اوضاع باید گفت که سومین انتخابات پارلمانی، رژیم صهیونیستی به زودی برگزار خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین