sobhe-no.ir
826
شنبه، ۰۲ آذر ۱۳۹۸
3
یادداشت

دکترین شوک علیه حقوق مردم

دکتر سید محمدمهدی غمامی عضو هیات‌علمی دانشگاه امام صادق (ع)

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با سه فعال اقتصادی حضوریافته در دیدار اخیر با رهبر انقلاب راهکارهای مقابله با فشارهای تحریمی غرب را بررسی کرد

راه‌های عقب‌زدن اقتصادی دشمن

شکی نیست که تحریم‌های شدید آمریکا علیه ایران، هزینه‌هایی را برای کشورمان در پی داشته است. در صورت مدیریت و برنامه‌ریزی درست و اصولی اما همین تحریم‌ها می‌تواند مفری برای انتفاع ایران فراهم آورد. در همین‌باره رهبر انقلاب در دیدار اخیرشان با جمعی از فعالان اقتصادی، ضمن تأکید روی احتمال باقی ماندن تحریم‌ها در سال‌های آتی، توجه مسوولان را به مسأله مصون‌سازی اقتصادی ایران جلب کردند.

صبح نو

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با سه فعال اقتصادی حضوریافته در دیدار اخیر با رهبر انقلاب راهکارهای مقابله با فشارهای تحریمی غرب را بررسی کرد

راه‌های عقب‌زدن اقتصادی دشمن

شکی نیست که تحریم‌های شدید آمریکا علیه ایران، هزینه‌هایی را برای کشورمان در پی داشته است. در صورت مدیریت و برنامه‌ریزی درست و اصولی اما همین تحریم‌ها می‌تواند مفری برای انتفاع ایران فراهم آورد. در همین‌باره رهبر انقلاب در دیدار اخیرشان با جمعی از فعالان اقتصادی، ضمن تأکید روی احتمال باقی ماندن تحریم‌ها در سال‌های آتی، توجه مسوولان را به مسأله مصون‌سازی اقتصادی ایران جلب کردند.

مصون‌سازی اقتصاد کشور در برابر تحریم‌ها
اهمیت دادن به بخش تولید و تلاش برای بهبود فضای کسب‌وکار، از جمله مهم‌ترین بخش‌های فرمایشات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیرشان با جمعی از فعالان اقتصادی بود. رهبر انقلاب در این دیدار، راهکارها و توصیه‌هایی برای مصون‌سازی کشور در دوره تحریم ارائه کردند. ایشان فکر پایان یافتن تحریم‌ها طی یک‌ یا دو سال آینده را «خیالی باطل» توصیف کرده و به جای دورزدن صرف تحریم‌ها، بر مصون‌سازی کشور در مقابل تحریم‌ها به‌عنوان یک راهبرد تأکید کردند. ایشان در بخش پایانی فرمایشات خود، اشاره مهمی به تقابل اقتصادی ایران با دشمن داشتند. رهبر انقلاب فرمودند: ما در عرصه‌ جنگ نظامی، جنگ سیاسی و جنگ امنیتی، دشمن را عقب زدیم و به توفیق الهی، در عرصه‌ جنگ اقتصادی هم دشمن را به‌طور قاطع عقب خواهیم زد.
پیش از فرمایشات رهبر انقلاب، جمعی از کارآفرینان و فعالان عرصه تولید، دغدغه‌ها و مشکلات حوزه خود و راهکارهای لازم برای برون‌رفت از معضلات را بیان کردند. نکته مهم در اظهارات این فعالان، امید به آینده‌ای بهتر در عین گلایه‌مندی از برخی موانع موجود بود. برای بررسی فرمایشات تولیدی اخیر رهبری، به سراغ سه نفر از فعالان اقتصادی حاضر در این دیدار رفتیم. اولین چهره آقای بابک ثقفی، مدیرعامل شرکت مادیران بود.

فرصتی برای شرکت‌های داخلی 
بابک ثقفی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به مشکلات حوزه تولید لوازم داخلی گفت: در هر تهدیدی، فرصتی وجود دارد. در صنف ما اتفاقی که افتاد این بود که شرکت‌های خارجی که از ایران رفتند، فضا برای تعداد زیادی تولیدکننده داخلی باز شد. شما اگر به نمایشگاه بین‌المللی لوازم خانگی می‌آمدید، می‌دیدید که تعداد زیادی شرکت داخلی حضور دارند؛ همه آن‌ها، فرصتی برای بیرون آمدن از فشار شرکت‌های بزرگ خارجی پیدا کرده بودند. وی در این‌باره تصریح کرد: طبیعتا اگر بسیاری از این شرکت‌های داخلی برنامه‌ریزی و مدیریت کنند، می‌توانند زمینه‌سازی کنند تا بازار ما دیگر در اختیار شرکت‌های خارجی قرار نگیرد؛ طبیعتا این مسأله ما را ضد‌ضربه خواهد کرد.
وی با بیان اینکه حضور شرکت‌های خارجی، فضا را برای شرکت‌های داخلی تنگ کرده بود، گفت: شرکت‌های خارجی با حجم تبلیغات خیلی زیاد -که پولش را هم از ما می‌گیرند- به شرکت‌های داخلی اجازه رشد و خودنمایی نمی‌دادند. در نمایشگاه بین‌المللی لوازم خانگی، تعداد زیادی مغازه‌دار از شهرهای مختلف می‌آمدند و می‌گفتند که مثلا ال‌جی و سامسونگ دیگر به ما محصول نمی‌دهند و ما می‌خواهیم از شما، کالا و جنس بخریم. این فضایی است که برای خیلی از شرکت‌های داخلی به وجود آمده است.

قاچاق اجازه نمی‌دهد رشد کنیم
ثقفی در پاسخ به این سؤال که دولت و مسوولان برای رونق فضای کسب‌و‌کار باید چه اقداماتی انجام دهند، اظهار کرد: مهم‌ترین کاری که مسوولان باید انجام دهند، جلوگیری از قاچاق کالاست. ما در صنایع لوازم خانگی، به اندازه کافی جنس داریم تا بتوانیم ایران را برای هشت ماه تا یک‌سال تأمین کنیم. وی افزود: قاچاق اجازه نمی‌دهد رشد کنیم. ما اصلا در حوزه بازار و تأمین کالا مشکلی نداریم. شرکت‌های خارجی طی مدت کوتاهی مثلا سه تا چهار ماه از بازار ایران خارج شدند و ما تا نقدینگی خود را جمع و جور و کالاهای خود را تأمین کنیم، بازار خالی ماند. این مسأله وزارت صنایع را به‌عنوان نهاد مسوول ترساند اما الان اصلا نیازی نیست تا به واردات کالاهای خارجی فکر کنیم.

نباید منتظر تصمیم غربی‌ها باشیم 
آقای بهمن عبداللهی، رییس اتاق تعاون ایران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» در پاسخ به این سوال که برای عقب زدن دشمن در حوزه اقتصادی، باید چه اقداماتی صورت بگیرد، اظهار کرد: ما امروز تحت شدیدترین تحریم‌های غرب قرار داریم و غربی‌ها هم بنا ندارند که به این زودی‌ها، دست از سر ما بردارند؛ در این شرایط، نباید اوقات و نیروی خود را منتظر تصمیم غربی‌ها بگذاریم. وی با اشاره به وضعیت در داخل کشور برای رونق اقتصادی تصریح کرد: در داخل کشور و در حوزه‌های مختلف مثلا تولید و خدمات، ظرفیت‌های بسیار بزرگی داریم که ناچاریم به ظرفیت‌های خودمان تکیه کنیم؛ یعنی اگر می‌خواهیم در برابر تحریم‌ها دوام بیاوریم و تاب‌آوری اقتصادی خود را افزایش بدهیم، چاره‌ای نداریم جز اینکه در حوزه داخل، تمام نیروی خود را روی تقویت بنیان‌های اقتصادی متمرکز کنیم که محوری‌ترین این بنیان‌ها، تقویت تولید است.

همه ارکان نظام روی بحث تولید متمرکز شوند
عبداللهی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه در داخل کشورمان ظرفیت‌های بزرگی در حوزه تولید وجود دارد، تأکید کرد: اگر به این ظرفیت‌ها توجه شود، نه‌تنها نیازهای داخلی تامین می‌شود، بلکه حتی می‌توانیم بخشی از تولیدات خود را صادر هم بکنیم. وی در این‌باره اضافه کرد: اگر همه ارکان نظام روی بحث تولید متمرکز شوند، قطعا اشتغال هم افزایش می‌یابد. این گردش اقتصادی باعث رونق در بازار و تقویت اقتصاد ملی می‌شود. این فعال بخش تعاون تصریح کرد: در شرایط فعلی، باید تمام هم و غم خود را روی افزایش تولید داخل، رفع موانع تولید و رفع مشکلات تولیدکنندگان داخلی بگذاریم. اگر این شرایط فراهم شود، ما قطعا می‌توانیم دشمن را حوزه اقتصادی عقب بزنیم.

اتکا به دانش بومی 
آقای سعید زکایی، مدیرعامل شرکت پارسا پلیمر شریف نیز در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» در پاسخ به این سوال که شرکت شما برای سازگاری با شرایط تحریمی دست به چه اقداماتی زده است، گفت: ما اقدامات قوی در حوزه تحقیق و توسعه انجام دادیم که باعث شد به لحاظ دانشی، صرفا به خودمان اتکا داشته باشیم؛ به همین جهت با تغییر شرایط، کمترین تأثیر را می‌گیریم. وی در این‌باره اضافه کرد: چون تیم تحقیقات و مهندسی خوبی شکل دادیم، باعث شده تا دانش کاملا در داخل مجموعه شرکت ایجاد شود و حداقل وابستگی را به بیرون داشته باشیم. وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از محصولات شرکت پلیمر وابسته به مواد اولیه داخلی است، گفت: البته بخشی از افزودنی‌ها و ترکیبات محصولات ما در داخل کشور تولید نمی‌شود و وارداتی است اما چون دانش ساخت آن افزودنی‌ها و ترکیبات، در داخل شرکت ایجاد شده، در صورتی که شرایط وارداتی سخت شود، می‌توانیم خودمان تأمینش کنیم.

حمله؛ بهترین دفاع
زکایی با بیان اینکه من معتقدم در شرایط تحریمی به جای اینکه در لاک دفاعی قرار بگیریم، باید در جنبه‌هایی از جمله جنبه‌های اقتصادی، تهاجمی عمل کنیم، گفت: باید آن‌قدر توانمند شویم که در برخی حوزه‌ها، کار صادرات انجام دهیم و ارتباط خود را با سایر کشورهایی که محدودیت‌های تحریمی کمتری دارند، بیشتر کرده و به‌طور کلی از سازوکارهای مختلف برای ورود به بازارهای خارجی استفاده کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که برای اتصال به بازارهای خارجی باید چه سازوکارهایی در داخل کشور فراهم شود، اظهار کرد: یک بخش معطوف به این است که شرکت‌ها در داخل خود، زیرساخت‌های لازم برای توسعه صادرات را فراهم کنند؛ مثلا حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی و کشف فرصت‌های صادراتی از جمله این کارهاست.

وظیفه وزارت خارجه در پیداکردن بازارهای فروش 
زکایی با بیان اینکه از طرف دیگر، دولت هم باید شرایط و زیرساخت‌های صادرات را فراهم و تسهیل کند، گفت: در این حوزه ما اصلا شرایط خوبی نداریم؛ مثلا اگر شرکتی می‌خواهد وارد حوزه صادرات شود، نباید درگیر فرایندهای سخت صادراتی مثلا در گمرکات شود. وی با اشاره به پیداکردن بازارهای خارجی به‌عنوان دیگر اقدام دولت برای تسهیل صادرات گفت: یکسری کارهایی دارد در کشور انجام می‌شود اما این‌گونه اقدامات، نوعا جزیره‌ای است که باید با یکدیگر هماهنگ شوند. حتی بخش‌های دیپلماسی کشور هم باید درگیر شوند؛ مثلا وزارت خارجه فقط نباید بحث‌های سیاسی را دنبال کند بلکه پیداکردن فرصت‌های بازاری در دیگر کشورها برای فروش محصولات، موردی است که سفارت‌خانه‌های ما می‌توانند کمک‌رسان باشند.

captcha
شماره‌های پیشین