sobhe-no.ir
826
شنبه، ۰۲ آذر ۱۳۹۸
2
نکته

اعتراض یا اغتشاش

محبوبه نیاورانی دبیر گروه سیاست

وزارت خارجه آمریکا در پیام‌های متعددی از اغتشاشگران دعوت به‌همکاری کرد

اعلام رضایت فرمانده آشوب‌چی‌ها

«آشوب‌ها در ایران از الگویی پیروی می‌کند که پیش‌تر در هنگ‌کنگ و اوکراین هم پیاده شده است». این ادعای «دنیل مک‌آدامز» مدیرعامل اندیشکده آمریکایی «ران پال» درباره اغتشاشات ایران است. وی می‌گوید: آشوب‌های اخیر در ایران صرفاً اعتراضاتی ناشی از افزایش قیمت سوخت نیست، بلکه آشوب‌هایی است که از الگوهای آشنای آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) پیروی می‌کند. اظهاراتی که گفت‌وگوی بی‌بی‌سی فارسی با برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم بر آن صحه می‌گذارد.

صبح نو

وزارت خارجه آمریکا در پیام‌های متعددی از اغتشاشگران دعوت به‌همکاری کرد

اعلام رضایت فرمانده آشوب‌چی‌ها

«آشوب‌ها در ایران از الگویی پیروی می‌کند که پیش‌تر در هنگ‌کنگ و اوکراین هم پیاده شده است». این ادعای «دنیل مک‌آدامز» مدیرعامل اندیشکده آمریکایی «ران پال» درباره اغتشاشات ایران است. وی می‌گوید: آشوب‌های اخیر در ایران صرفاً اعتراضاتی ناشی از افزایش قیمت سوخت نیست، بلکه آشوب‌هایی است که از الگوهای آشنای آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) پیروی می‌کند. اظهاراتی که گفت‌وگوی بی‌بی‌سی فارسی با برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم بر آن صحه می‌گذارد.

برنامه‌ریزی آمریکا از یکسال‌و‌نیم گذشته
برایان هوک در گفت‌وگو با بی بی سی گفت که آمریکایی‌ها  در کنار مردم ایران هستند و از یکسال‌و‌نیم گذشته برای این اعتراضات برنامه‌ریزی کرده‌اند. او در پاسخ به این سؤال که دولت آمریکا چطور «در کنار مردم ایران» است گفت: «ما سعی کرده‌ایم از اعتراضات سال‌های گذشته درس بگیریم. ما تکنولوژی‌ها و میان‌برهایی به مردم دادیم.» برایان هوک اضافه کرد: «وقتی من از 2018 در این سمت قرار گرفتم، فناوری‌هایی را در اختیار مردم ایران قرار دادیم تا بتوانند در جریان اعتراضات با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ما راه‌های میان‌بر زدن اینترنت را هم به مردم ایران نشان دادیم. حکومت ایران اینترنت را قطع کرد، چون نمی‌خواهد دنیا ببیند مردمش بر علیه آن اعتراض می‌کنند.»

جنجال در 97‌عملیات در‌98
در آذرماه سال‌97 بود که رهبر معظم انقلاب در دیدار با جمعی از خانواده شهدا، درباره طراحی دشمن برای فتنه‌انگیزی جدید هشدار دادند.ایشان فرمودند که همه نهادهای حکومتی از جمله دولت و مجلس باید حواسشان جمع باشد و از انگیزه‌های خبیثانه آمریکا در ناامن‌سازی کشورمان غافل نشوند. ایشان درباره طرح‌ریزی دشمن برای التهاب‌آفرینی در کشورمان تاکید کردند : «اینکه این‌ها گفتند در سال‌۹۷ ما چنین می‌کنیم، چنان می‌کنیم، و نقشه‌هایی را برای جمهوری اسلامی ابراز کردند؛ یعنی در واقع نقشه‌شان لو رفت این ممکن است فریب باشد؛ ممکن است جنجال را برای سال‌۹۷ بکنند، نقشه را برای سال‌۹۸ بکشند؛ من‌باب مثال، همه باید حواسشان جمع باشد؛ به همه ملت عرض می‌کنم. آمریکا دشمن خبیثی است، دشمن حیله‌گری است.»

کارزار فشار حداکثری؛ راهبرد ورشکسته آمریکا
هرچند که برایان هوک در پاسخ به این سؤال مجری که «رهبران ایران می‌گویند آمریکا این اعتراضات را راه‌اندازی کرده است» ادعا کرد که «رژیم ایران 40‌سال است دنبال مقصر می‌گردد و آن‌ها دست به عملیات تروریستی در پنج قاره می‌زنند(!) و سعی می‌کند کاسه کوزه را به گردن همه بیندازد.» اما همین هوک در پاسخ به سؤال قبلی مجری که پرسیده بود چگونه کنار مردم ایران بودید گفت از «یکسال‌و‌نیم گذشته روی این اعترضات کار می‌کردیم و فشار حداکثری روی ایران جواب داد و ما خوشنود هستیم که این اعتراضات رخ داد.(!) این فشارهای ماست که باعث شده این حکومت با دو سوم کسری بودجه مواجه شود و نمی‌تواند اقتصاد خود را بچرخاند و کارزار فشار ما این صحنه را موجب شده است.»

اقدامات تروریستی ایران در پنج قاره!
مجری بی‌بی‌سی هم در واکنش به این صحبت‌های هوک گفت «با توجه به اقدامات آمریکا می‌توان نقشی برای آن در این اعتراضات در نظر گرفت.» مجری در ادامه پرسید «هدف از تحریم‌های شما همین بود و خوشحال هستید از اتفاق رخ داده در ایران؟»
هوک در پاسخ گفت: «ما از مردم ایران حمایت می‌کنیم بنابراین سیاست فشارحداکثری ما نسبت به ایران ادامه خواهد داشت تا برنامه موشکی ایران و گروگان‌گیری و سیاست منطقه‌اش پایان یابد.»
آمریکا درحالی خود را حامی مردم ایران معرفی می‌کند که تنها هدفش از اعمال تحریم‌ها و فشارحداکثری به ایران انفعال کشورمان در منطقه و دست کشیدن از توانایی نظامی و موشکی‌اش است اما این اهداف آمریکا نه تنها موجب بهتر شدن وضعیت معیشتی مردم نمی‌شود بلکه امنیت را هم از آنان خواهد گرفت.
 در این گفت‌وگو مجری در حالی معترضانه از هوک می‌پرسد «چرا ترامپ در برابر اعترض‌های ایران سکوت کرده حتی یک توییت هم نکرده است» که ترامپ برخلاف رؤسای‌جمهوری گذشته آمریکا که از زمان حضورش در این سمت از هیچ توهینی به مردم ایران فروگذار نکرده بود روز پنج‌شنبه ژست حمایت از مردم گرفت. ترامپ مدعی شد ایران آنقدر ناپایدار شده که حکومت اینترنت را قطع کرده تا «مردم بزرگ ایران» نتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. او در توییتی دیگر تهران را به تلاش برای جلوگیری از شفافیت متهم کرد و گفت ایران فکر می‌کند دنیا از «تراژدی و مرگی» که آن‌ها به بار می‌آورند خبردار نخواهد شد. هوک نیز این‌گونه پاسخ مجری بی‌بی‌سی را داد که «اوباما با حکومت همدستی کرد(!) نه مردم ایران؛ اما ما با مردم ایران همدستی می‌کنیم.»
اینترنت، آزاد اما دارو، تحریم!
مقامات ایران در روزهای گذشته توضیح داده‌اند که قطع اینترنت به دلایل تهدیدهای امنیتی پس از اعلام سهمیه‌بندی بنزین صورت گرفته و به محض رفع مشکلات امنیتی مجدداً برقرار خواهد شد. همچنانکه دولت آمریکا علی‌رغم اعمال شدیدترین سخت‌گیری‌ها برای جلوگیری از صادرات اقلام مختلف و ضروری برای مردم، در حوزه اقلام مرتبط با ارتباطات در فضای اینترنت نه تنها تحریمی اعمال نکرده بلکه دستورالعمل‌هایی برای تسهیل مبادلات این اقلام صادر کرده است. به‌عنوان مثال، وزارت خزانه‌داری آمریکا فروردین‌ماه سال جاری دستورالعملی برای تسهیل «آزادی‌های اینترنتی» صادر و در آن تأکید کرد: «صادرات و بازصادرات نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای ضروری برای «تبادل ارتباطات شخصی بر روی اینترنت» از ایالات متحده یا از جانب اشخاص این کشور به ایران، مشمول قوانین تحریم‌های آمریکا نمی‌شوند.»
از آن طرف، وزارت خزانه‌داری روز ۳‌آبان‌ماه سال جاری مکانیسم جدیدی را برای دشوار کردن مبادلات مربوط به کالاهای بشردوستانه با ایران شامل دارو و غذا راه‌اندازی کرد.این روال به‌خصوص بعد از فتنه‌۸۸ در ایران توسط دولت آمریکا پیگیری شده است. همچنانکه برایان هوک در گفت‌وگوی خود با بی‌بی‌سی از اینکه توانسته فناوری‌های جدیدی به دست مردم ایران برای ارسال ویدئو برای خارج از کشور بفرستند ابزار خرسندی می‌کند.
از مجموع این گزاره‌ها می‌توان این را دریافت که حاکمیت آمریکا فضای سایبری و ارتباطات مجازی را جغرافیایی با ویژگی‌های مناسب برای ایجاد اغتشاش و هدایت جنگ نرم علیه دولت‌های مستقل و نظام‌های مخالف با استکبار جهانی می‌بیند.  رهبر معظم انقلاب در تعبیری در همین باره، رسانه‌ها و دستگاه‌های تبلیغاتی وابسته به استکبار را «میدان‌دارترین عناصر دشمن استقلال ملت‌ها برای به آشوب کشیدن ملت‌ها» خوانده‌اند. بر همین اساس می‌توان گفت آنچه در واقع دولت آمریکا را نگران کرده نه حق مردم برای دسترسی به اینترنت بلکه از دست رفتن همین ابزار برای ایجاد آشوب در ایران است. چراکه اگر واقعاً حامی مردم ایران بود ورود اقلام ضروری مانند دارو را تحریم نمی‌کرد.
از سویی دیگر هرچند آمریکا خود را پیروز میدان «کارزار فشار حداکثری» می‌داند که تاکنون این سیاستش هیچ نتیجه‌ای در پی نداشته استَ؛ آن‌ها توانسته‌اند در مقطعی کوتاه موجب ناامنی و آشوب در کشور شوند اما هیچ‌یک از این سیاست‌ها موجب تغییر در روند سیاست‌های نظام و تسلیم شدن ایران نشده و نخواهد شد و به پای میز کشاندن ایران با این راهبرد آرزویی محال است. همچنانکه مقامات ایران بارها تاکید کرده‌اند با احترام متقابل و در شرایط یکسان حاضر به گفت‌وگو با هرکشوری از جمله آمریکا هستند.
رسانه آمریکایی «نشنال‌اینترست» نیز سیاست دولت «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهوری آمریکا علیه ایران، موسوم به «کارزار فشار حداکثری» را راهبردی ورشکسته توصیف و تأکید کرده تهران تسلیم فشار نخواهد شد.  نشنال‌اینترست نوشته است: کاری که ایالات متحده نباید انجام دهد ادامه وضع فعلی است. فشار حداکثری سیاستی ورشکسته است.

فراخوان جاسوسی
پمپئو وزیرخارجه این کشور  رییس سابق سازمان جاسوسی «سیا» هم روز گذشته در توئیتی بی‌سابقه با زبان فارسی نوشت:«معترضان شجاع ایران! ویدئوها، عکس ها، و اطلاعات خود را پیرامون سرکوب اعتراض ها توسط رژیم ایران برای ما بفرستید. ایالات متحده آزار معترضان را علنی و محکوم خواهد کرد.» کاربران ایرانی هم در اعترض به این دخالت آشکار مقام آمریکایی عکس هایی از بیماران پروانه ای، برای او ارسال کردند که بنابر آمار منتشر شده تاکنون 20 نفر از این بیماران به دلیل نرسیدن دارو و باند پانسمان جان خود را از دست داده اند. 

captcha
شماره‌های پیشین