sobhe-no.ir
825
چهارشنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۸
1
سرمقاله

تحلیل یك آشوب

رهبر انقلاب: در حوادث امنیتی اخیر، دشمن را عقب زدیم

مردم شهرهای مختلف با برگزاری راهپیمایی انزجار خود را از اقدامات آشوبگران اعلام کردند

فریاد همبستگی مردم در محکومیت اغتشاشگران

راهپیمایی باشکوه و گسترده مردم تبریز در حمایت از مواضع رهبر معظم انقلاب و محکومیت اغتشاشگران برگزار شد. مردم بصیر و انقلابی تبریز در اقدامی خودجوش و با حضور پرشور و گسترده خود در راهپیمایی روز سه‌شنبه اقدامات آشوبگرانه اشرار و بدخواهان نظام را محکوم کردند و در حرکتی مردمی بار دیگر به ارزش‌های انقلاب لبیک گفتند.

کتاب «تقاطع انقلاب» نوشته محمدرضا زائری با حضور فعالان فرهنگی نقد و بررسی شد

نه سفیدنمایی، نه سیاه‌نمایی

نشست ویژه رونمایی و بررسی کتاب‌های انقلاب، با موضوع گفت‌وگو و بررسی کتاب «تقاطع انقلاب» با حضور حجت‌الاسلام محمدرضا زائری، نویسنده کتاب، حجت‌الاسلام سعید فخرزاده، پژوهشگر تاریخ شفاهی انقلاب و فروز رجایی‌فر، فعال سیاسی و فرهنگی انقلاب اسلامی در محل باغ‌موزه قصر برگزار شد.

محمدرضا تابش بدون اشاره به بی تدبیرهای صورت گرفته در تحلیلی سطحی تریبون های یکطرفه را زمینه ساز آشوب‌ها معرفی کرد

همه مقصرند بجز دولت

ماجرای افزایش قیمت بنزین، دولت تدبیر و امید را به عنوان مجری این طرح، با چالش جدی مواجه کرده است؛ چالشی که مشخصا ناظر بر انتقادات به رویکرد تک روانه دولت در قبال این طرح فراجناحی و بزرگ مقیاس است. چالش اصلی تر شاید برای حامیان اصلاح طلب دولت باشد. برای آنهایی که نمی دانند چه رویکردی در قبال اتفاقات پیش آمده اتخاذ کنند. برخی منتقد دولت اند و برخی دیگر حامی. در این میان، عده ای هم هستند که دلشوره تاثیر سوء رویدادهای اخیر روی پایگاه رای اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو را می زنند. مصادیق این سه گروه را در گزارش پیش رو آورده‌ایم.

روایت «صبح‌نو» از شهرهای استان البرز پس از اغتشاشات اخیر را بخوانید

آرامش در همسایگی پایتخت

گزارش‌ عارف چراغی /در روزهای اخیر عده‌ای آشوبگر از برخی اعتراضات مسالمت‌آمیز و دغدغه‌مند مردمی سوءاستفاده کرده و اقدام به تخریب اموال عمومی، غارت فروشگاه‌های زنجیره‌ای و آسیب رساندن به بانک‌ها و ادارات در شهرستان‌های ملارد، شهریار و قدس کردند. عملکرد سازمان یافته این افراد که مشخصا برای ایجاد آشوب آموزش دیده بودند، باعث خسارات شدید به بیت‌المال و تخریب اموال عمومی شد. نیروهای انتظامی و بسیج هم سعی در آرام کردن اوضاع و حراست از اموال مردمی داشتند و البته از حمله وحشیانه اشرار بی‌نصیب نماندند به‌طوری که 2نفر از نیروهای بسیجی شهر ملارد به شهادت رسیدند.

در حالی که به‌دلیل اغتشاشات، اینترنت بین‌الملل کشور قطع شده اما خدمات‌رسانی بر مبنای اینترنت ادامه دارد

خدمات مجازی برپاست

روز گذشته در نکته همین صفحه گفتیم که خیلی از مردم نمی‌دانند علی‌رغم قطع اینترنت هنوز بسیاری از خدمات مجازی ادامه دارد. در این گزارش به این خواهیم پرداخت که چه مدل خدماتی در این شرایط در دسترس مردم است.

«صبح‌نو» از امکانات ویژه اغتشاشگران برای ایجاد ناامنی در کشور گزارش می‌دهد

آشوبگران حرفه‌ای

«آشوبگران حرفه‌ای»؛ این شاید بهترین لفظی باشد که بخواهیم روی اغتشاشگران این چند روز اخیر در کشورمان بگذاریم؛ در این میان زنان نقشی محوری در لیدری این آشوب‌ها برعهده دارند. آشوب‌طلبان برخلاف گذشته از سازماندهی و ساختارمندی خاصی در رفتارهای خود برخوردارند. موضوعی که پیش از این وجود نداشت. در این سازماندهی، نقش رسانه‌های معاند بی‌بدیل است.

صبح نو

سرمقاله

تحلیل یك آشوب

درباره آشوب بنزین در سه سطح امنیتی، جامعه‌شناسی و سیاسی می توان تحلیل ارائه كرد.از لحاظ امنیتی به نظر می رسد كه این آشوب ها حاوی این پیام است كه دشمنان كشور از آشوب طلبان حرفه ای برای تحریك افكار عمومی استفاده می كنند. این افراد آموزش دیده كه ابزار آشوب به دست دارند نقش اصلی را در تخریب اموال عمومی به عهده دارند. این شاید بدعت جدیدی برای ایجاد آشوب در كشور است كه حتما از جانب دشمنان مردم سازماندهی می شود.چنین اتفاقی طبیعتا هوشیاری نیروهای امنیتی را می طلبد. دشمنان كشور كه همواره به دنبال به خیابان كشاندن مردم هستند، از این روش استفاده كردند كه البته با همراهی مردم مواجه نشد.در سطح جامعه شناسی ، این یك گزاره جدی است كه طبقه مستضعف و 
به‌ویژه حاشیه نشین از شرایط موجود گلایه دارند و حتما باید در سطح حاكمیت و دولت به این موضوع توجه شود. تأمین حداقل شرایط زندگی می تواند به تولید امنیت اجتماعی از این ناحیه منجر شود.در سطح سیاسی اصلاح طلبان رادیكال به دنبال پیوند دادن این آشوب به سطح سیاست خارجی و ایجاد راه های مذاكره با آمریكا می‌گردند كه در نامه اخیر اصلاح طلبان تندرو كاملا این موضوع قابل فهم است.در این میان جریان انقلابی باید ضمن مرزبندی با آشوب حتما صدای مردم مستضعف و حتی طبقه متوسط باشد. لازم است كه این جریان حتما كنش سیاسی داشته باشد و انعكاسی از صدای مردم باشد. در عین حال فداكاری رهبری در حمایت از دولت را به سطح جریان تسری دهد.

captcha
شماره‌های پیشین