sobhe-no.ir
824
سه شنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۸
9
«صبح‌نو» از خسارات وارد شده به سرمایه‌ها و زیرساخت‌های شهرها توسط اشرار گزارش می‌دهد

فندک آشوبگران زیر اموال عمومی

گزارش عارف چراغی / اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین که بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی سران قوا از دقایق اولیه بامداد جمعه 24‌آبان به اجرا گذاشته شد، در شهرهای مختلف اشکال متفاوتی داشت. در برخی شهرها این اعتراض‌ها تنها در حد تجمع بود و در برخی شهرها با ایجاد ترافیک همراه شد. اما خیلی زود آشوب‌گران به جمع مردم آمدند و با تخریب اموال عمومی مسیر این مطالبات بحق را منحرف کردند. در چند روز گذشته اغتشاشگران به آمبولانس‌ها، اتوبوس‌های شهری و ماشین‌های آتش‌نشانی خسارت وارد کرده و مانع از امدادرسانی آن‌ها شده‌اند. بررسی‌ها نشان داده حدود 300‌میلیارد تومان به زیرساخت‌های شهر اصفهان آسیب وارد شده است. در شهرهای اطراف تهران نیز با به آتش کشیدن چند بانک و غارت فروشگاه‌ها خسارات زیادی به بار آوردند.

آتش به جان آتش‌نشان‌ها نشست

صبح نو

آتش به جان آتش‌نشان‌ها نشست

اما آسیب‌ها فقط به آمبولانس‌های اورژانس ختم نمی‌شود. روز گذشته آقای جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اعلام کرد که در اتفاقات دو روز گذشته تهران به تعدادی از خودروها و تجهیزات آتش‌نشانی خساراتی وارد شده است. ملکی درباره خسارات وارد شده به تجهیزات و امکانات آتش‌نشانی در جریان وقایع و اتفاقات اخیر که درپی افزایش قیمت بنزین رخ داد، گفت: در جریان این وقایع خودروها و عوامل آتش‌نشانی نیز در آماده‌باش بوده و در ماموریت‌های مختلف حضور داشتند. متاسفانه در این میان به تعدادی از خودروهای آتش‌نشانی نیز خساراتی وارد شد که البته این خسارات به‌گونه‌ای نبود که خودرو به‌طور کامل از فعالیت بازمانده یا امکان حرکت نداشته باشد. چند نفر از آتش‌نشانان نیز دچار مصدومیت و آسیب‌دیدگی سطحی شدند که اقدامات لازم در همان محل از سوی دیگر همکارانشان انجام شد.»
ملکی با تاکید بر اینکه امکانات و تجهیزات آتش‌نشانی با پول مردم و از محل بیت‌المال تهیه شده است، ادامه داد: «آسیب‌زدن به این خودروها در واقع آسیب به مردم است، چرا که برای تعمیر آن مجدداً باید از بیت‌المال و پول همین مردم هزینه شود. ضمن اینکه من فکر نمی‌کنم که آسیب‌زدن به خودروی آتش‌نشانی و دیگر دستگاه‌های امدادی که همواره در خدمت مردم بوده و برای حفظ جان آنان، جان خود را به مخاطره می‌اندازند، راه درستی برای اعتراض باشد. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه در حال حاضر مشکلی در تأمین خودروها و تجهیزات ایستگاه‌ها وجود ندارد، اظهارکرد: آمادگی عوامل آتش‌نشانی برای خدمت‌رسانی و امدادرسانی به شهروندان وجود دارد.»
اما این تخریب‌ها فقط به استان تهران ختم نمی‌شود. سرانجام برهم خوردن نظم و امنیت عمومی تخریب کامل یکی از ادارات مخابرات شمال اصفهان و قطع تمام خطوط تلفن و تلفن‌های همراه، انسداد جاده اصفهان‌- فولادشهر، تخریب اموال شهری و به آتش کشیدن چند بانک، تخریب چند پمپ بنزین شهری بود. البته تلاش ناموفق اشرار برای حضور در چند کلانتری و ممانعت از تردد و تخریب خوردروهای امدادی را به‌دنبال داشت. در استان اصفهان اشرار که خود را در میان مردم مطالبه‌گر پنهان کرده‌اند به ماشین‌های آتش‌نشانی خسارت وارد کردند.
آقای فرهاد کاوه‌آهنگران، مدیر روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی اصفهان به خبرگزاری ایسنا گفت: «در چند روز گذشته حدود ۸‌میلیارد تومان به مجموعه شهری خسارات وارد شده است. این خسارات شامل شکستن و نابود کردن ابزارآلات، ماشین‌ها و همچنین غارت تجهیزات است. حدود ۷۰‌نفر از نیروهای سازمان آتش‌نشانی مورد هجوم اغتشاشگران قرار گرفته‌اند که از این تعداد، عده‌ای دچار شکستگی کتف، ضربه مغزی و جراحات ناشی از سوختگی شده‌اند. همچنین ۲۳‌دستگاه خودروی تخصصی آتش‌نشانی به‌دلیل صدمات وارد شده از سوی اشرار از رده خارج شده است که جایگزین کردن این خودروها امری دشوار است.» به‌طور کلی بنا بر گفته شهرداری اصفهان؛ اشرار تا کنون حدود 200 تا 300‌میلیارد تومان به زیرساخت‌های این شهر خسارت وارد کرده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین