sobhe-no.ir
823
دوشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۸
8
خبر

نگاهی به پدیده‌های آب‌و‌هوایی در ایران و بررسی برخی از شاخص‌های آن

یك اقلیم چهار فصل

ایران با وسعتی بیش از 1.6‌میلیون كیلومتر مربع در نیمه جنوبی منطقه معتدل شمالی قرار دارد. میانگین ارتفاع كشور ما بیش از 1200‌متر از سطح دریاهای آزاد است. پست‌ترین نقطه داخلی ایران 56‌متر ارتفاع دارد و در چاله كویر لوت قرار گرفته و مرتفع‌ترین نقطه ایران قله دماوند با 5610‌متر ارتفاع در میان رشته كوه البرز جای دارد. البته در كناره‌های جنوبی دریای خزر ارتفاع زمین 28‌متر پایین‌تر از سطح دریای آزاد است. ایران به‌دلیل گستردگی و وجود كوهستان‌های بسیار، زمین‌های بیابانی و قرار گرفتن بین 2دریای بزرگ در شمال و جنوب، دارای تنوع اقلیمی فراوانی است. ازسوی دیگر مجاورت نسبی با دریای مدیترانه، صحرای بزرگ آفریقا و اقیانوس هند بر شرایط جوی شكل گرفته در این سامانه‌ها بر فلات ایران تاثیر زیادی گذاشته است. اگرچه بحث تغییراقلیم و تغییرات آب‌و‌هوایی موضوعی جدی است كه كشور ما را هم تحت تاثیر قرار داده است اما بررسی روندهای آب‌و‌هوایی به‌خصوص برای برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و كوتاه‌مدت بسیار لازم و ضروری است. در گزارش امروز برخی از شاخص‌های مهم آب‌و‌هوا مثل متوسط دما یا مقدار بارش در مراكز استان‌های كشور را مورد بررسی قرار داده‌ایم. نكته حائز اهمیت این است كه اطلاعات مربوط به این شاخص‌ها تا سال‌1396 در دست بوده و متاسفانه از آن سال به بعد آمار و اطلاعات بروزرسانی نشده است.

صبح نو

خبر

مشکلات گریبانگیر مراکز توانبخشی
رییس هیات مدیره انجمن عالی مراکز غیردولتی توانبخشی معلولان کشورگفت: با توجه به گذشت 8‌ماه از سال، هیچ‌گونه اقدامی در خصوص اجرای مصوبه افزایش ۲۰‌درصدی یارانه مراکز توانبخشی انجام نشده است. آقای مجید بهروزی‌نیا اعلام کرد: قریب به ۲۵۰۰‌مرکز توانبخشی غیردولتی در سراسر کشور در حال ارائه خدمات توانبخشی به جامعه معلولان در قالب خدمات شبانه‌روزی، روزانه، ویزیت در منزل و مراقبت در منزل هستند و قسمت عمده پرداخت هزینه خدمات از محل یارانه مصوب هیات دولت است که بر اساس ماده ۷‌قانون حمایت از حقوق معلولان مصوب‌۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی از طرف سازمان بهزیستی به مراکز توانبخشی پرداخت می‌شود. وی افزود: به‌دلیل بروز تورم شدید در سال‌۹۷ و ۹۸ و افزایش ۴۰‌درصدی حقوق کارکنان در شورای عالی کار، هزینه‌های سرباری شدیدی به مراکز تحمیل شده که به‌دلیل عدم افزایش یارانه مراکز در سال‌۹۸، از ابتدای سال مشکلات عدیده‌ای به مراکز تحمیل شده است.
 
سوءاستفاده جنسی از کودکان انگلیسی ۱۶‌درصد افزایش یافت
بنابر اعلام بنیاد حمایت از کودکان انگلستان، میزان سوءاستفاده‌های جنسی از کودکان طی یک سال گذشته افزایش یافته است. به گزارش گاردین، بنابر اعلام بنیاد حمایت از کودکان انگلستان، شمار کودکان قربانی سوءاستفاده‌های جنسی در این کشور طی یک سال گذشته ۱۶‌درصد افزایش یافته است. براساس آمارهای منتشر شده، در فاصله بین سال‌های‌۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹، ۴ هزار و ۵۰۰جلسه مشاوره درمانی برای کودکان قربانی آزارهای جنسی برگزار شده است. آمارها حاکی از آن است، کوچک‌ترین قربانی سوءاستفاده جنسی در این کشور ۹‌سال سن داشته و میزان سوءاستفاده‌های آنلاین نیز نسبت به گذشته افزایش یافته است. به‌طوری که بسیاری از کودکان قربانی، دلیل مورد سوءاستفاده قرار گرفتن خود را دوستی با متجاوزان در فضای مجازی، فریب خوردن و برقراری ارتباط با آن‌ها و در ادامه اجبار به انجام امور جنسی به‌دلیل تهدید متجاوزان می‌دانند. بر اساس اعلام این بنیاد رسمی، ۳۸‌درصد کودکان قربانی استثمار جنسی به صورت آنلاین و از طریق اجبار به انجام رفتارهای جنسی یا ارسال عکس‌های غیر اخلاقی از خود مورد سوءاستفاده قرار می‌گرفته‌اند.
 
سهمیه بنزین سرویس مدارس 
و آژانس‌ها اعلام شد
دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور درباره سهمیه‌بندی بنزین سرویس مدارس و آژانس‌ها توضیحاتی داد. آقای پوریا محمدیان در خصوص سهمیه سوخت تاکسی‌های درون شهری اظهار کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که انجام گرفت و تجربه‌ای که از پروژه قبلی اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین در کشور داشتیم، سهم تاکسی‌های تک سوز ۴۰۰‌لیتر در ماه تعیین شد. وی با بیان اینکه بیش از ۹۰‌درصد ناوگان تاکسی کشور دوگانه سوز است، ادامه داد: برای تاکسی‌های دوگانه‌سوز ۲۰۰‌لیتر در نظر گرفته شد که با توجه به تغییراتی که دیروز انجام شد این مبلغ به ۲۵۰‌لیتر در ماه برای تاکسی‌های دوگانه سوز تغییر کرد.
دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور درباره سهمیه سوخت ون افزود: با توجه به اینکه مصرف این خودروها بیشتر از تاکسی‌های تک‌سوز است، برای آن‌ها ۶۰۰‌لیتر در ماه سهمیه تعیین شده است. وی در خصوص آژانس‌ها نیز گفت: برای آژانس‌های تاکسی تلفنی، سهمیه‌ای که در نظر گرفتیم شامل ۲۰۰‌لیتر برای تاکسی‌های تلفنی بنزینی و ۱۲۰‌لیتر در ماه برای تاکسی‌های تلفنی گازسوز است. محمدیان با اشاره به سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی بیان کرد: در صورتی که راننده این تاکسی‌ها بیش از ۲۰۰‌کیلومتر در ماه رانندگی کرده باشد، مابه‌التفاوت آن تا سقف ۳۰۰‌لیتر در ماه، سهمیه بنزین پیش‌بینی شده است. دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در خصوص سهمیه سوخت وانت‌بارها و موتورسیکلت‌ها اظهار کرد: سهمیه سوخت وانت‌های پرمصرف بنزینی ۳۰۰‌لیتر، دوگانه‌سوز ۱۲۰‌لیتر و سهمیه سوخت وانت‌های کم مصرف بنزینی ۲۰۰‌لیتر و دوگانه سوز ۶۰ لیتر در ماه پیش‌بینی شده است. ضمن اینکه سهمیه موتورسیکلت در هر ماه ۲۵‌لیتر در نظر گرفته شده است.

captcha
شماره‌های پیشین