sobhe-no.ir
823
دوشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۸
7
گزارش

برخی فروشگاه‌های موثر در معیشت مردم تخریب شدند اشرار، کارگر پمپ بنزین را سوزاندند

گزارش «صبح‌نو» از نگرانی هموطنان درباره افزایش قیمت‌ها در روزهای آینده را بخوانید

نظارت بر بازار تشدید شود

افزایش قیمت بنزین موجب نگرانی بسیاری از هموطنان درباره گرانی دوباره کالاها شده است. اگرچه از اوایل سال‌97 و به علت تحریم‌های آمریکا و نیز برهم زدن برجام، فشارهای اقتصادی بر مردم بیشتر شد اما مردم در این‌باره به خوبی واکنش نشان دادند، چرا که همراه با دولت و حاکمیت می‌دانستند که دشمن چه خواب‌هایی برای آن‌ها دیده است. خواب‌هایی که البته هیچ‌گاه تعبیر نشده و نخواهد شد، اما افزایش قیمت بنزین از آغاز روز جمعه نگرانی‌هایی را برای برخی هموطنان به‌وجود آورده است.

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از نگرانی هموطنان درباره افزایش قیمت‌ها در روزهای آینده را بخوانید

نظارت بر بازار تشدید شود

افزایش قیمت بنزین موجب نگرانی بسیاری از هموطنان درباره گرانی دوباره کالاها شده است. اگرچه از اوایل سال‌97 و به علت تحریم‌های آمریکا و نیز برهم زدن برجام، فشارهای اقتصادی بر مردم بیشتر شد اما مردم در این‌باره به خوبی واکنش نشان دادند، چرا که همراه با دولت و حاکمیت می‌دانستند که دشمن چه خواب‌هایی برای آن‌ها دیده است. خواب‌هایی که البته هیچ‌گاه تعبیر نشده و نخواهد شد، اما افزایش قیمت بنزین از آغاز روز جمعه نگرانی‌هایی را برای برخی هموطنان به‌وجود آورده است.

صبح روز گذشته در جلسه خارج فقه رهبر معظم انقلاب، ایشان نکاتی را درباره افزایش قیمت بنزین و لزوم نظارت جدی بر بازار و جلوگیری از افزایش قیمت کالاها برای مردم مطرح کردند. مسأله‌ای که در 48‌ساعت گذشته باعث شده تا مردم گلایه‌های خود درباره گرانی بنزین را بدون ورود به مسائل حاشیه‌ای و همراهی با اغتشاش‌گران مطرح کنند.
در همین ارتباط حجت‌الاسلام محمد منتظری، دادستان کل کشور نیز  اظهاراتی را مطرح کرد و گفت: قطعاً مردم خط خود را از تعداد اندکی که با راهبندان و حمله به اماکن، ضدیت خود را با نظام و مردم نشان می‌دهند، جدا خواهند کرد. قطعاً مردم از این اعمال و رفتار بیزار بوده و به تعداد اندکی اخلالگر اجازه بهره‌برداری نمی‌دهند. وی در ادامه تاکید کرد: این‌گونه اخلالگری‌ها به‌موجب قانون، جرم است و نیروهای انتظامی و قضایی وظیفه خود می‌دانند با اخلالگران در سطح شهر و آسیب‌زنندگان به اموال و امکان عمومی برخورد کنند. مطمئن هستم مردم خط خود را از اخلالگران جدا می‌کنند و اجازه نمی‌دهند از این اعتراض‌ها سوءاستفاده شود. مسوولان دولتی هم گفتند که هرچه درآمد از محل افزایش قیمت بنزین باشد، برای قشر متوسط و ضعیف هزینه می‌شود.

تهدید کاسبان
نکته‌ای که از سوی این مقام قضایی اعلام شده خواسته هموطنان نیز هست. یکی از کسبه بازار که نخواست نامش را بگوید به خبرنگار «صبح‌نو» گفت: ما هم از افزایش سه برابری قیمت بنزین گلایه داریم چراکه فشار اقتصادی بیشتر به مردم وارد می‌کند. این مسأله موجب کاهش رونق و کسب‌و‌کار ما نیز می‌شود. وی در ادامه با اشاره به برخی اعتراضات و شیوه تخریب اموال عمومی گفت: نمی‌دانم این چه وضعیتی است که برخی در پیش گرفته‌اند. دیروز برخی از افرادی که اعلام می‌کردند به افزایش قیمت بنزین اعتراض دارند، مغازه‌داران را تهدید می‌کردند که اگر مغازه را باز کنیم با ما برخورد کرده یا مغازه‌ها را آتش خواهند زد. با این شیوه که نمی‌توان نگرانی اقتصادی را به گوش مسوولان 
رساند.
آقای اکبری فرد، مسن دیگری است که در این باره به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: ما رزق روزانه‌مان را در همین بازار پیدا می‌کنیم. حالا با تهدید مغازه‌داران بازار را تعطیل می‌کنند که چه شود؟ با این وضعیت که وضع همه‌مان بد می‌شود. کاسب مغازه‌دار بازار هم در ادامه می‌گوید: در یکسال گذشته فشار اقتصادی زیادی به مردم وارد شده است. الان هم مردم نگرانی‌هایی درباره افزایش دوباره قیمت کالاهایی دارند که در زندگی آن‌ها تأثیر دارد. در چنین شرایطی هم برخی دوست دارند اوضاع را به هم بزنند. با این شیوه صدای مردم به مسوولان نخواهد رسید.
اعتراض اشتباه
اظهارات بسیاری از شهروندان بر این مسأله صحه می‌گذارد. مردم اگرچه نگران افزایش قیمت کالاها هستند اما به هیچ‌وجه نمی‌خواهند زندگی روزمره و کسب‌و‌کار دیگر هموطنان دچار مشکل شود چراکه هر آسیبی به اموال عمومی کشور موجب خواهد شد تا برای احیای دوباره همین امکانات از جیب مردم هزینه شود. خانم رحیمی که در حال خرید از یک مغازه محلی است، می‌گوید: همسر من کارگر است، بعضی روزها هم برای گذران زندگی با پرایدی که داریم مسافرکشی می‌کرد، اما حالا با این گرانی بنزین شاید دیگر نتواند روی ماشین کار کند چون که می‌گوید لوازم یدکی گران خواهد شد. مردم هم تحمل افزایش کرایه‌ها را ندارند. او در ادامه می‌گوید: حالا منتظریم ببینیم دولت چقدر یارانه‌مان را اضافه خواهد کرد.خدا کند که سرموقع بپردازند تا دچار مشکل نشویم. 
خانم رحیمی درباره اعتراضات برخی اغتشاش‌گران هم می‌گوید: آخر بنزین گران شده چرا پمپ بنزین و بانک را آتش می‌زنند؟ مگر با این کار بنزین ارزان می‌شود؟ در زمان این کارها همین مردم در پمپ بنزین هستند. اگر خدای نکرده برایشان اتفاقی بیفتد چه کسی جواب خانواده‌هایشان را خواهد داد؟
در چنین شرایطی که هموطنان نگران افزایش قیمت کالاها هستند نهادهای نظارتی باید با جدیت بیشتر روند عرضه کالاها در بازار و تأمین مایحتاج مردم را زیر نظر داشته باشند. به‌طور حتم برخی افراد سودجو تلاش خواهند کرد تا از آب 
گل آلود برای خود ماهی بگیرند و در نتیجه بنزین را بهانه خواهند کرد تا دوباره اجناس خود را 
گران کنند.
دادستان کل کشور دیروز درباره این موضوع هم صحبت کرد و اظهار داشت: دولت تأکید کرده که این اتفاق تأثیری بر سطح عمومی قیمت‌ها نداشته باشد و امیدواریم مسوولان اقتصادی به‌خوبی مدیریت و نظارت کنند تا از این مقطع نیز عبور کنیم. منتظری درباره اینکه قوه‌قضاییه در حوزه کنترل قیمت‌ها و سوءاستفاده‌های احتمالی از افزایش قیمت بنزین، چه اقدامی خواهد کرد، گفت: قوه‌قضاییه موظف است در چارچوب قانون با اخلالگران برخورد کند. درباره قیمت‌ها نیز تعزیرات حکومتی که زیرمجموعه دولت است کنار بقیه دستگاه‌ها از اخلالگری در حوزه بازار و افزایش قیمت‌ها جلوگیری خواهند کرد.

افزایش قیمت ممنوع
از دیروز دستگاه‌های نظارتی و نهادهای حمایتی برای کنترل بازار و جلوگیری از افزایش بی‌دلیل کالاها وارد بازار شده‌اند. در همین ارتباط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به تمام واحدهای اقتصادی ابلاغ کرد که هرگونه افزایش قیمت کالا و خدمات به بهانه افزایش نرخ بنزین، ممنوع است. این سازمان در اطلاعیه‌ای که دیروز منتشر کرد، آورده است: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ضمن رصد و پایش بازار و کسب اطلاعات از تمامی مراکز توزیع، با هرگونه افزایش قیمت برخورد خواهد کرد. همچنین براساس هماهنگی‌های انجام گرفته با سازمان تعزیرات حکومتی، رسیدگی به این پرونده‌ها در اولویت برخورد و صدور رأی خواهد بود.
همچنین معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران هم دیروز از 
دو برابر شدن گشت‌های نظارتی مشترک در طرح ممنوعیت افزایش قیمت کالاها 
خبر داد.
آقای عزیزالله افضلی در حاشیه سومین نشست ویژه ستاد تنظیم بازار با بیان این مطلب گفت: رصد کالا به صورت مستمر در دستور کار معاونت بازرسی و نظارت استان تهران قرار دارد و نظر به اینکه اصلاح قیمت بنزین در کشور انجام شد به جهت جلوگیری از سودجویانی که گاها از این فضا استفاده و اقدام به گران فروشی می‌کنند، طرح نظارتی ما هم تشدید شد. 
به گفته وی، سامانه ستاد‌۱۲۴ پل ارتباطی مردم است که می‌توانند گزارش‌های خود را از متخلفان به این سامانه اطلاع بدهند.

captcha
شماره‌های پیشین