sobhe-no.ir
823
دوشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۸
7
گزارش

برخی فروشگاه‌های موثر در معیشت مردم تخریب شدند اشرار، کارگر پمپ بنزین را سوزاندند

گزارش «صبح‌نو» از نگرانی هموطنان درباره افزایش قیمت‌ها در روزهای آینده را بخوانید

نظارت بر بازار تشدید شود

افزایش قیمت بنزین موجب نگرانی بسیاری از هموطنان درباره گرانی دوباره کالاها شده است. اگرچه از اوایل سال‌97 و به علت تحریم‌های آمریکا و نیز برهم زدن برجام، فشارهای اقتصادی بر مردم بیشتر شد اما مردم در این‌باره به خوبی واکنش نشان دادند، چرا که همراه با دولت و حاکمیت می‌دانستند که دشمن چه خواب‌هایی برای آن‌ها دیده است. خواب‌هایی که البته هیچ‌گاه تعبیر نشده و نخواهد شد، اما افزایش قیمت بنزین از آغاز روز جمعه نگرانی‌هایی را برای برخی هموطنان به‌وجود آورده است.

صبح نو

گزارش

برخی فروشگاه‌های موثر در معیشت مردم تخریب شدند اشرار، کارگر پمپ بنزین را سوزاندند

آشوبگرانی که قصد دارند از مسائل ایجادشده درباره گرانی بنزین سوءاستفاده کنند روز گذشته کارگر یکی از جایگاه‌های بنزین در شهرستان کرج را در آتش سوزاندند. بر اساس اخبار رسیده به دفتر روزنامه «صبح‌نو»، اغتشاشگران در شهرقدس، ملارد و کرج آسیب‌های بسیار به چندین پمپ بنزین وارد کرده و در یکی از این اقدامات خرابکارانه خود کارگر یکی از جایگاه‌ها را که قصد جلوگیری از وارد کردن خسارت به پمپ بنزین داشت در آتش سوزاندند. گفته می‌شود این کارگر جایگاه هم‌اکنون با سوختگی بسیار شدید در بیمارستان بستری است.
بعد از اجرای سیاست‌های دولت در زمینه اصلاح قیمت بنزین، مردم در استان‌های مختلف نگران افزایش قیمت‌ها شدند که ضروری است اقدامات لازم برای کنترل و نظارت بر قیمت‌ها انجام شود. نکته‌ای که قابل‌تأمل است ضرورت تشدید نظارت‌ها در بازار شهرهای مختلف و به‌خصوص مراکز استان‌ها بوده که باید کالاها به‌وفور در بازار وجود داشته باشد تا دست سوءاستفاده‌گران کوتاه شود و از افزایش نرخ جلوگیری به عمل آید.
اما بنا بر آنچه در رسانه‌ها منتشر شده، روز گذشته در محمد شهر کرج، افرادی با سوءاستفاده از فضای اعتراض به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به شعب چند بانک در این منطقه حمله و اقدام به تخریب آن‌ها کردند. گزارش‌های دیگر از کرج، حاکی از غارت یکی از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای «افق کورش» در کیان‌مهر و فردیس است. همچنین یکی از شعب فروشگاه‌های رفاه در این منطقه به همراه اتومبیل «برلیانس» که برای جایزه گذاشته شده بود به آتش کشیده و غارت شد. شنیده‌ها از غارت یکی از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای «امیران» نیز حکایت می‌کند. یکی از افراد حاضر در صحنه می‌گوید: مادام که اعتراض‌ها محدود به موضوع و در حد شعار بود، می‌توان گفت که مطالبه‌گر هستیم اما غارت فروشگاه‌ها و شعبه‌های بانک‌ها قابل قبول و تحمل نیست و باید نیروهای انتطامی با اغتشاش‌گران برخورد کنند، اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود؛ در بازار تهران نیز دیروز کسب‌و‌کار تعطیل بود. برخی کسبه به خبرنگاران و عکاسان حاضر در صحنه گفته‌اند برخی‌ها ما را تهدید کرده‌اند که اگر مغازه‌هایتان را باز کنید آن‌ها را به آتش می‌کشیم و به همین دلیل ترجیح دادیم آن‌ها را بسته نگه داریم.
اما بخش قابل توجهی از معترضان صرفاً در محل تجمعات حاضر بوده و با هسته مرکزی اغتشاشات همراهی نداشتند. با این حال برای بسیاری از آن‌ها پیامک هشدار توسط دستگاه‌های امنیتی ارسال شده است. شیوه عملکرد هسته اصلی خشونت نشان می‌دهد که این افراد کاملاً آموزش دیده بوده و برخلاف بسیاری از مردم که از افزایش ناگهانی بنزین غافلگیر شده‌اند، این افراد مترصد و آماده چنین موقعیتی بوده‌اند.
حجم خشونت و میزان تخریب آشوب‌گران نسبت به تجمعات دی ماه‌96 گسترده‌تر و مخرب‌تر بوده و در نتیجه آسیب‌های جانی و مالی در مقایسه با آن افزایش داشته است. در استان‌های خوزستان، تهران، فارس و کرمان، کرج بیشترین آسیب به اموال عمومی زده شده است.
بر اساس گزارشی که خبرگزاری فارس منتشر کرده، از میان 1080‌شهر و شهرستان کشور، اعتراضات و تجمعات کوچک‌و‌بزرگ در 100‌نقطه کشور صورت گرفته که جمعیت این تجمعات بین 50 تا حداکثر 1500‌نفر تخمین زده شده است. اخبار مختلفی از جمله بر‌هم‌زدن نظم رفت‌وآمد در برخی معابر محدود، تخریب اموال عمومی و خصوصی مردم ازجمله شیشه بانک‌ها و خودروها در فضای مجازی منتشر شده که حاکی از اقدام هدفمند برای به انحراف کشاندن مطالبات مردم است. رهبر معظم انقلاب نیز صبح روز گذشته در بخشی از صحبت‌های خود 
در این باره گفتند: «آتش‌زدن به فلان بانک کار مردم نیست، این کار اشرار است؛ این را باید توجه داشت. در یک چنین حوادثی معمولاً اشرار، کینه‌ورزان، انسان‌های ناباب وارد میدان می‌شوند، گاهی بعضی از جوان‌ها هم از روی هیجان با این‌ها همراهی می‌کنند و این‌جور مفاسد را به بار می‌آوردند.»
ظاهراً دست‌های آشکاری در صدد است تا عدم تحقق مطالبات مردم را رقم بزند و با آشوب اغتشاش در صدد تحریک افکار عمومی و طولانی‌شدن شرایط غیرعقلانی در برخی نقاط کشور شود. مردم در صحنه منازعات خواستار برخورد قاطع قانون با اخلالگران نظم عمومی هستند که گزارش‌هایی از این مطالبات مردمی در رسانه ملی منتشر شده است.

captcha
شماره‌های پیشین