sobhe-no.ir
823
دوشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۸
6
نکته

افزایش بهای بنزین و کاهش سفرها

مهدیه‌سادات شاهمرادیخبرنگار گروه زندگی

خبر خوش وزیر بهداشت و درمان:

کمبودهای دارویی به یک سوم رسیده است

مساله کمبودهای دارویی بعد از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه مردم ایران تشدید شد. این مساله تا آنجا پیش رفت که برخی نهادهای بین‌المللی نیز در این باره واکنش نشان دادند واین اقدام ایالات متحده علیه مردم ایران را اقدامی نادرست اعلام کردند. البته در تمام این مدت نیز مسوولان و متولیان بهداشت و درمان کشور تلاش کرده‌اند با توجه به زیرساخت‌های موجود در کشور این مشکل را به حداقل برسانند. حالا وزیر بهداشت و درمان خبر داده است که کمبودهای دارویی به یک سوم رسیده است.

صبح نو

خبر خوش وزیر بهداشت و درمان:

کمبودهای دارویی به یک سوم رسیده است

مساله کمبودهای دارویی بعد از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه مردم ایران تشدید شد. این مساله تا آنجا پیش رفت که برخی نهادهای بین‌المللی نیز در این باره واکنش نشان دادند واین اقدام ایالات متحده علیه مردم ایران را اقدامی نادرست اعلام کردند. البته در تمام این مدت نیز مسوولان و متولیان بهداشت و درمان کشور تلاش کرده‌اند با توجه به زیرساخت‌های موجود در کشور این مشکل را به حداقل برسانند. حالا وزیر بهداشت و درمان خبر داده است که کمبودهای دارویی به یک سوم رسیده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هنر مدیران را مدیریت کمبودها در شرایط سخت و پرفشار دانست و گفت:‌ امروز میزان کمبودهای دارویی نسبت به سال گذشته به یک سوم رسیده است.
آقای سعید نمکی این مساله را روز یکشنبه در نشست هم‌اندیشی روسای مراکز تحقیقاتی، مراکز رشد و ذی‌نفعان حوزه علوم دارویی کشور مطرح کرد. وی همچنین به ارائه آماری از میزان تولید دارو در کشور پرداخت و اظهار داشت: اکنون حدود ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور از نظر عددی با همت کارخانه‌های داروسازی کشور تولید می‌شود. این در حالی است که قبل از انقلاب ۲۵ درصد داروها با کمک شرکت‌های بزرگ چندملیتی تولید می‌‌شد، اما امروز بدون نیاز به آنها با همت داروسازان دانشگاهی و غیر دانشگاهی داروها را تولید می‌کنیم.

داروهایی با تکنولوژی بالا
وزیر بهداشت درباره مقدار ارزبری داروهای وارداتی هم گفت: فقط سه درصد داروهای وارداتی کشور، 5/2 برابر داروی تولید داخل ارزبری ایجاد کرده و در بازار داخلی، سه درصد داروی وارداتی حدود
 ۳۰ درصد ریالی در نظام سلامت هزینه ایجاد می‌کند. این داروها، داروهای «های‌تک» هستند و اگر آنها را بومی‌سازی کنیم، قیمت آنها به حدود یک پنجم می‌رسد. قیمت بسیاری از داروهایی که در بازار تولید می شود، به حدود یک پنجم داروهای وارداتی رسیده است. نمکی در بخش دیگری از سخنانش به سرمایه‌ای که برای تامین و تولید دارو استفاده می‌شود اشاره کرد و افزود: اکنون 2/1 درصد تولید ناخالص ملی صرف تولید دارو می‌شود، در حالی که در کشورهای توسعه یافته این رقم بین 6/0 تا 7/0 درصد است. رقمی که از منابع ملی صرف داروهای وارداتی می‌کنیم بالاست.
وزیر بهداشت گفت: از زمان حضور در وزارت بهداشت دستور اکید دادم دارویی که تولید داخل دارد، وارد نشود. این در حالی است که داروهای وارداتی با
 ۱۰ برابر قیمت تولید داخلی وارد می‌شد و بعضا برخی همکاران ما به دلیل مارژین بالاتر، راغب بودند داروی خارجی را مصرف کنند و تفاوت قیمتی داروی ایرانی با خارجی را از بیمار و مصرف کننده دریافت می‌کردند، در حالیکه در بیمه قیمت داروی ایرانی لحاظ می ‌شد.
نمکی ادامه داد: این زنجیره باطل را شکستیم و سعی کردیم هزینه آن را نیز بپردازیم. این حوزه مربوط به داروهایی است که در سبد ۹۷ درصدی داخلی داشتیم، اما به کشور وارد می‌شدند، ولی سه درصد وارداتی به گونه‌ای نبود که بتوانیم جلوی آن را بگیریم که برای آن نیز دو راهکار اساسی بیشتر نداشتیم؛ یکی تکیه بر شرکت‌های دانش‌بنیان و دوم، تقویت بخش R&D کارخانه‌های داخلی بود؛ البته انتقال تکنولوژی از کشورهایی که ریسک سرمایه‌گذاری پرخطر اولیه را گذرانده‌اند، یک راهکار ارزان قیمت دیگر است. خوشبختانه در وزارت بهداشت تعداد قابل توجهی شرکت‌های دانش بنیان شکل گرفته است.

تکیه بر توان بومی
وزیر بهداشت گفت: زمانی که در سازمان برنامه و بودجه بودم، میانگین افزایش بودجه سالانه در سال ۹۸، هفت درصد شده بود، اما بودجه شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری را ۷۰ درصد افزایش دادیم، زیرا برای برون رفت از تنگناهای مختلف، جز تکیه بر دانش دانشگاهیان راه دیگری وجود ندارد.
نمکی خطاب به مدیران مراکز تحقیقاتی، حوزه علوم دارویی و فناوران این حوزه افزود: وقت‌تان را صرف انجام کاری که دیگران کردند، یعنی واردات نکنید. گرچه در شرایط تحریم یکی از راهکارها همین است. به بازار جهانی فکر کنید و به بازار درون مرزها محدود نشوید، زیرا هیچ شرکت تولیدکننده‌ای در زمینه تولید داروهای «های‌تک» فقط برای بازار داخل سود نخواهد کرد و باید به سراغ استانداردهای بین‌المللی بروند تا بتوانند در بازارهای جهانی نیز حضور پیدا کنند. وزیر بهداشت خطاب به روسای مراکز تحقیقاتی، مراکز رشد و ذینفعان حوزه علوم دارویی کشور اظهار داشت: درخواستم این است تا دیر نشده تبصره‌های پیشنهادی بودجه ۹۹ را برای حمایت از شرکت های دانش بنیان چه از منابع عمومی و چه از طریق تسهیلات ارزان قیمت در نظام بانکی آماده کرده و به ما منتقل کنید تا بتوانیم آن را پیگیری و تسریع کنیم و شما نیز بتوانید از ظرفیت بودجه ۹۹ بهره‌مند شوید.

پیگیری تفکیک حساب‌های دارو از سایر
خدمات درمانی
رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت هم دیروز درباره مساله تفکیک حساب‌های دارو و تجهیزات پزشکی از سایر خدمات درمانی اخبار جدیدی ارائه کرد. آقای کیانوش جهانپور در این باره گفت: موضوع تفکیک حساب‌های دارو و تجهیزات پزشکی از سایر خدمات درمانی در بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها و میزان پرداخت‌های سازمان‌های بیمه‌گر در این حساب‌ها پیگیری می‌شود، بنابراین امور مالی دانشگاه‌های علوم پزشکی در هر جلسه قرارگاه استان، گزارش خود را در این زمینه ارائه می‌کنند. وی در ادامه افزود: لزوم توزیع کنترل شده داروهای وارداتی و تولید داخل انحصاری، رفع موضوع تعیین سقف پرداخت در داروخانه‌های دولتی و ضرورت تعیین تکلیف تعهدات مالی انجام نشده سال ۹۶ دانشگاه‌ها بابت پرداخت از طریق اوراق ارائه شده از طرف بیمه‌ها بخشی از گزارشات و موارد مطرح شده در این قرارگاه است. به گفته وی، بنا شد سه دانشگاه علوم پزشکی استان تهران در موارد ویژه و فوری برای رسیدگی به گزارشات تخلفات شرکت‌های پخش فارغ از حوزه نظارتی دانشگاه راسا اقدام و نتیجه را به سازمان غذا و دارو منعکس کنند. رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت بیان کرد: برای رفع انحصار توزیع دارو توسط یک شرکت، پیشنهاد شد که داروهای انحصاری توسط دو یا سه شرکت پخش توزیع شوند. همچنین نظارت بیشتر سازمان‌های بیمه‌گر بر نحوه عرضه فاکتورهای خونی و داروهای خاص از طریق سامانه TTAC و با ثبت UID انجام خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین