sobhe-no.ir
823
دوشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۸
3
یادداشت

رهبری شجاعانه وارد میدان شد

دکتر کمیل خجسته

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با «کاظم انبارلویی» و «علی صوفی» انحرافات رخ داده در اعتراضات اخیر را بررسی کرد

معترضان قلابی

در هر اعتراض جمعی، قماشی هر چند اندک پیدا می‌شوند که هدف‌شان نه پیشبرد مطالبات، بلکه به انحراف کشاندن خواسته‌های بحق مردمی است. در چند روز اخیر نیز که اعتراضاتی در برخی نقاط کشور نسبت به افزایش نرخ بنزین رخ داد، جماعتی با سوءاستفاده از فضای پیش‌آمده، اغراض خاص خود را دنبال کردند؛ جالب‌تر اینکه مقامات آمریکایی که سال‌هاست علیه مردم کشورمان شدیدترین تحریم‌ها را روا می‌دارند، در حمایت از تخریبگران اموال عمومی، مدعی دایه مهربان‌تر از مادر برای ملت ایران شده‌اند.

صبح نو

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با «کاظم انبارلویی» و «علی صوفی» انحرافات رخ داده در اعتراضات اخیر را بررسی کرد

معترضان قلابی

در هر اعتراض جمعی، قماشی هر چند اندک پیدا می‌شوند که هدف‌شان نه پیشبرد مطالبات، بلکه به انحراف کشاندن خواسته‌های بحق مردمی است. در چند روز اخیر نیز که اعتراضاتی در برخی نقاط کشور نسبت به افزایش نرخ بنزین رخ داد، جماعتی با سوءاستفاده از فضای پیش‌آمده، اغراض خاص خود را دنبال کردند؛ جالب‌تر اینکه مقامات آمریکایی که سال‌هاست علیه مردم کشورمان شدیدترین تحریم‌ها را روا می‌دارند، در حمایت از تخریبگران اموال عمومی، مدعی دایه مهربان‌تر از مادر برای ملت ایران شده‌اند.


ذات مداخله‌جویانه
حمایت عجولانه مقامات آمریکایی از برخی افراد اغتشاشگر در جریان اعتراضات مردمی به افزایش قیمت بنزین، بار دیگر ذات بدطینت آن‌ها در قبال نظام اسلامی را نشان داد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا شامگاه شنبه در پیامی توییتری، ضمن یادآوری پیام سال گذشته خود، مدعی حمایت واشنگتن از مردم ایران شد. وی مدعی شد: «آمریکا صدای مردم ایران را شنیده و از آن‌ها حمایت می‌کند». ساعاتی پس از پمپئو، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای مداخله‌جویانه در صفحه شخصی خود در توییتر مدعی شد: «ایالات متحده در کنار مردم ایران که مدت‌هاست در حال زجر کشیدن هستند، قرار دارد؛ مردمی که به تازه‌ترین بی‌عدالتی رژیم فاسد در قدرت اعتراض می‌کنند. ما تلاش (دولت ایران) برای قطعی اینترنت را محکوم می‌کنیم» اما تحریکات مقامات آمریکایی به اینجا محدود نشده و «لن خودورکوفسکی»، مشاور ارشد وزارت خارجه آمریکا از شرکت‌های توییتر، فیس‌بوک، یوتیوب، اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی خواست تا هر چه سریع‌تر حساب‌های کاربری مقامات ایرانی را تا زمان اتصال دوباره اینترنت، مسدود کنند. 
در همین‌باره، «ریچارد گرینل» سفیر ایالات متحده در آلمان هم از کشورهای غربی خواست تا امکانات فنی برای راه‌اندازی اینترنت جهانی برای مردم ایران را در اختیار 
بگذارند.

مقابله جدی با اغتشاشگران
با وجود خسارات گسترده جریان اغتشاشگر به اماکن عمومی، گزارش‌ها حاکی از آن است که این قماش، در اقلیت قرار دارند. برآوردهای یک نهاد امنیتی از میزان اعتراضات بنزینی، از حجم خشونت گسترده و سازمان‌دهی‌شده حکایت دارد. بر اساس این گزارش، تعداد کل معترضان و آشوبگران از شب‌جمعه تاکنون مجموعا 87 هزار و 400 نفر برآورد شده که از این میزان، حدود 82 هزار و 200 نفر مرد و پنج هزار و 200 نفر زن بوده‌اند. به استناد این گزارش، بخش قابل توجهی از معترضان، صرفا در محل تجمعات حاضر بوده و با هسته مرکزی اغتشاشات همراهی نداشته‌اند. همچنین از میان 1080 شهر و شهرستان کشور، اعتراضات و تجمعات کوچک و بزرگ در 100 نقطه کشور صورت گرفته و جمعیت این تجمعات بین 50 تا حداکثر هزار و 500 نفر تخمین زده
 شده است.
در همین‌باره، وزارت اطلاعات روز گذشته در اطلاعیه‌ای از شناسایی عوامل اصلی اغتشاشات خبر داد. در این اطلاعیه آمده: «عوامل اصلی اغتشاشات دو روز گذشته شناسایی و اقدام مناسب در حال انجام است. برخورد با اشرار را وظیفه خود می‌دانیم و با هرگونه عوامل ناامنی و برهم زدن امنیت و آرامش ملت برخورد قاطع می‌کنیم». از سوی دیگر، سخنگوی نیروی انتظامی روز گذشته اعلام کرد: «پلیس با عمل به وظایف ذاتی و قانونی خود، هیچ‌گونه مماشاتی با برهم‌زنندگان نظم و امنیت نداشته و با شناسایی سرکردگان و عوامل میدانی با آن‌ها برخورد 
خواهد کرد».
انبارلویی: باید میان معترضان واقعی 
و معترضان قلابی تفاوت قائل بود
محمدکاظم انبارلویی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به رویدادهای چند روز اخیر در کشور گفت: ممکن است بخشی از مردم به تصمیمات نهادهای حکومتی مانند دولت و مجلس اعتراض داشته باشند اما ادب و آداب اعتراض مشخص است. مردم در سال ۷۸ یا ۸۸، سخنی داشتند اما گروهی که کشورهای معاند را در داخل نمایندگی می‌کنند، حادثه‌آفرینی کردند. مثلاً در سال ۸۸ گروهی به نتیجه انتخابات معترض بودند؛ اعلام اعتراض هم برای خود راه و روشی داشت اما وقتی سلطنت‌طلبان و بهایی‌ها و سرویس‌های اطلاعاتی وابسته به آمریکا و انگلیس و فرانسه وارد ماجرا شدند، موضوع به‌طور کلی مغشوش شد؛ بنابراین باید میان معترضان واقعی و معترضان قلابی تفاوت قائل بود.

در تصمیم اخیر سران قوا، مصالح ملی و اقتصادی لحاظ شده است
انبارلویی با اشاره به مطالبه‌گری بحق مردم اظهار کرد: بسیاری از مردم در مصاحبه با صداوسیما، به افزایش قیمت بنزین معترض بودند اما اعتراض‌شان کاملاً معقول بود و اعلام می‌کردند که راه رسیدگی به اعتراضات، آتش زدن اماکن عمومی یا حمله به خودروهای شخصی نیست. مردم خیلی زود حساب خود را از بهایی‌ها و سلطنت‌طلبان و اشرار جدا کردند. وی اضافه کرد: در ماجرای اخیر، نظام درباره موضوع بنزین به تصمیماتی رسید که ممکن است در صورت اولیه، اشکالات و انتقاداتی متوجه آن باشد اما در مجموع، مصالح ملی و اقتصادی در آن لحاظ شده است.

بنزین هزار تومانی به قاچاق سوخت دامن می‌زد
وی درباره مصالح طرح افزایش قیمت بنزین گفت: قیمت بنزین در تمام کشورهای اطراف ایران بالای 10 هزار یا
۱۵ هزار تومان است؛ این در حالی است که بنزین هزار تومانی در ایران، به قاچاق سوخت دامن می‌زند که باید برای آن فکری می‌شد. انبارلویی در بخش دیگری از اظهارات خود، با بیان اینکه تصمیم‌گیری اخیر سران قوا دو وجه داشت، تصریح کرد: وجه اول، افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین و وجه دوم، پرداخت وجوه حاصل از افزایش قیمت بنزین به افراد محروم بود.

روسیاهی می‌ماند برای اشرار
انبارلویی تصریح کرد: مبلغ واریزی برای افراد محروم که اساساً در اعتراضات اخیر هم شرکت نداشتند، بسیاری از مشکلات آنها را برطرف خواهد کرد. من تصور می‌کنم که غائله به‌وجودآمده اخیر، خیلی زود جمع خواهد شد و 
رو سیاهی برای سرویس‌های جاسوسی دشمن و منافقین و اشرار باقی خواهد ماند.

اندر حکایت پمپئوی احمق
وی با ایجاد تفکیک میان مردم معترض و اشرار اظهار کرد: نهاد‌های انتظامی و امنیتی و اطلاعاتی باید با دستگیری اشرار نشان بدهند که اینها اساساً از جنس مردم نیستند. من امروز شنیدم که پمپئو از اشرار حمایت کرده است. یک کسی نیست به این احمق بگوید که وقتی شما تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران، آن هم ضعیف‌ترین اقشار، اعمال می‌کنید، چطور می‌توانید مدافع حقوق مردم ایران باشید.

صوفی: اعتراضات باید سازمان‌یافته باشد
برای بررسی بیشتر اعتراضات اخیر، به سراغ علی صوفی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم رفتیم. او معتقد است که نهادینه و شناسنامه دارنبودن اعتراضات در ایران، از اساس باعث انحراف در مطالبات بحق مردمی می‌شود. صوفی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما، فعالیت نهادهای مدنی از جمله سندیکاها جدی گرفته نشده‌اند و در حاکمیت آنچنان نقشی ندارند؛ لذا وقتی اعتراضاتی شکل می‌گیرد، چندان سازمان‌یافته نیست و معمولاً پراکنده و متشتت است؛ بنابراین فردی هم پاسخگو نیست. وزیر دولت اصلاحات در این‌باره تاکید کرد: اگر اعتراضات سازمان‌یافته می‌بود، مثلاً چندین حزب یا سندیکا اعلام راهپیمایی می‌کردند، در آن صورت، قابل جمع‌شدن هم بود اما چون چنین اعتراضاتی، اساسا نهادینه نشده، به سرعت مورد سوءاستفاده معاندین و دشمنان قرار می‌گیرد؛ طبیعتاً آنها هم برای اینکه بتوانند از آشفته بازار به‌وجودآمده، حداکثر استفاده را ببرند، شناسنامه‌دار وارد صحنه نمی‌شوند؛ در این صورت اعتراضات بحق مردمی، سر از ناکجاآباد درمی‌آورد و از حالت آرام و مدنی به خشونت و تخریب اموال عمومی توسط جریانات معاند کشیده می‌شود.

مردم جریانات معاند را پس خواهند زد
صوفی با بیان اینکه نظام باید برای این وضعیت فکری کند، گفت: اعتراضات مردمی در مجموع اجتناب‌نا‌پذیر است و اساساً جزء ارکان حکومت به حساب می‌آید؛ به این معنا که مردم که صاحبان اصلی حکومت هستند، در برخی موارد ناچارند اعتراض کنند و حکومت نیز این حق را به آنها می‌دهد. وی افزود: اعتراضات مردمی باید در بدنه حکومت به رسمیت شناخته شده و به آن، نقش داده شود. اگر چنین اتفاقی بیفتد، خود مردم به‌طور خودجوش جریانات معاند را پس خواهند زد.

captcha
شماره‌های پیشین