sobhe-no.ir
823
دوشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۸
3
یادداشت

رهبری شجاعانه وارد میدان شد

دکتر کمیل خجسته

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با «کاظم انبارلویی» و «علی صوفی» انحرافات رخ داده در اعتراضات اخیر را بررسی کرد

معترضان قلابی

در هر اعتراض جمعی، قماشی هر چند اندک پیدا می‌شوند که هدف‌شان نه پیشبرد مطالبات، بلکه به انحراف کشاندن خواسته‌های بحق مردمی است. در چند روز اخیر نیز که اعتراضاتی در برخی نقاط کشور نسبت به افزایش نرخ بنزین رخ داد، جماعتی با سوءاستفاده از فضای پیش‌آمده، اغراض خاص خود را دنبال کردند؛ جالب‌تر اینکه مقامات آمریکایی که سال‌هاست علیه مردم کشورمان شدیدترین تحریم‌ها را روا می‌دارند، در حمایت از تخریبگران اموال عمومی، مدعی دایه مهربان‌تر از مادر برای ملت ایران شده‌اند.

صبح نو

یادداشت

رهبری شجاعانه وارد میدان شد

دکتر کمیل خجسته

حقیقت این است که فارغ از اصل موضوع، دولت شروع خوبی نداشت. اول اینکه بدترین نوع اطلاع‌رسانی را انتخاب کرد و می‌توانست رییس دولت بیاید همان شب و ساعت اعلام، با مردم صحبت کرده و دلایل تصمیم را بیان کند؛ اما مردم صبح روز تعطیل با یک اطلاعیه روبه‌رو شدند و حجم احساسی از دیده نشدن و محترم نشمردن‌شان.
دوم اینکه دولت کار را شروع نکرده، در مواجهه با پدیده به‌ جای اینکه از طرح دفاع و برای آن استدلال کند، شروع کرد به گفتن اینکه این مصوبه سران قواست و...
دولت بی‌اعتمادبه‌نفس بود. انگار از همان اول دنبال شریک گناه می‌گشت.
سوم اینکه آقای روحانی در هفته قبل دو سفر استانی داشت. سفری که در نقش یک رویداد رسانه‌ای بهترین ابزار بود برای ایجاد آمادگی در افکار عمومی برای این تصمیم بزرگ، تبدیل شد به نطق‌های اختلافی و دعوای دو قوه و ایجاد التهاب در جامعه.

 نتیجه چه شد؟
مردم و نخبگان توجیه نبودند. صبح که از خواب بلند شدند، احساس کردند به آن‌ها توهین شده و قدرت مالی‌شان کاهش پیدا کرده است. مسوولان احساس کردند نارضایتی بالاست و باید صف خود را در آستانه انتخابات از دولت جدا کنند. دلسوزانی نگران حال مردم بودند، مردم هم ناراضی و نگران بودند، حاکمیت هم یکپارچه در برابر این تصمیم نبود و دچار اختلال بود. این نارضایتی و این اختلال در صف مسوولان، فرصت رخنه و انحراف از مسیر درست را می‌داد.

 چرا نگران باشیم؟
هفته پیش اردوغان خبر داد که می‌خواهند حوادث عراق را به ایران سرایت بدهند. رهبری قبل از این اتفاقات و در دیدار پدافند دو مرتبه به فتنه جدید هشدار داد و در کنارش ما هنوز دور نشده‌ایم از تجربه آشوب‌های دی 96 و تابستان داغ 97.
تجربه نشان داده که رهبری در میدان است. آنجا که خلأ هست شجاعانه وارد میدان می‌شود. دو خلأ بزرگ این روزها بر غبار فضا می‌افزود. اول اینکه موضع رهبری موجب شد تا صف مسوولان و نخبگان یکپارچه شود تا مساله واقعی حل شود و رخنه از بین برود. رخنه بسیار خطرناک است. در اطراف کشورمان تجربه‌اش را دیدیم. فرض کنید مجلس امروز طرح سوال از رییس‌جمهور را پیش می‌کشید و طرح دوفوریتی لغو آن را به صحن می‌آورد، چه می‌شد؟ درون حاکمیت بحث و جدل‌های زمانبر دوای درد مردم نبود و از آن طرف هم جماعت آشوب‌طلب نقطه تمرکزی برای تجمع پیدا می‌کردند و تازه اول شکل‌گیری آشوب گسترده بود و در پی آن به‌ خطر افتادن کسب‌وکارهای مردم و برهم خوردن امنیت که مقدمه هر اقدامی است.
دوم اینکه رهبری در خلأ صحبت مسوولان درباره طرح و عدم‌توجیه مردم وارد شد و از مسوولان ضمنی تضمین گرفت و البته هشدار داد که مطابق وعده‌شان مراقب گرانی باشند.

 چه باید کرد؟
رهبری شجاعانه وارد میدان شد و حالا یکی از اهداف رسانه‌ای دشمن روشن‌تر عمل می‌کند. اعتراضات به سمت او سوق پیدا می‌کند. همه می‌دانند که سوخت و بنزین را بالاخره باید چاره‌ای کرد. این وضعیت نه عدالت است و نه الگوی صحیح مصرف و نیاز به یک جراحی بزرگ بوده و حالا آن اتفاق افتاده است؛ اما اینکه «الان زمانش بود؟ یا این نحوه رفتار با این جزئیات باید صورت می‌گرفت؟» را چه جایی بهتر از آنی که باید اجرایش کند و مردم انتخابش کرده‌اند. این مجوز را مجلس هم در طرح کلی بودجه هر ساله به همین استدلال به دولت وامی‌گذارد و حالا که مستظهر به مصوبه سران قواست و یک تصمیم ملی است باید نگرانی‌هایش را رفع و طرح را اصلاح و تکمیل کرد.

captcha
شماره‌های پیشین