sobhe-no.ir
823
دوشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۸
2
رهبر انقلاب با اشاره به اعتراضات اخیر:

آتش‌زدن کار مردم نیست

گزارش «صبح نو» از روند اجرای طرح اصلاح مدیریت مصرف سوخت توسط دولت

انتقاد رهبر انقلاب از پرداخت نشدن بسته حمایتی

اعتراضات به افزایش قیمت بنزین، به مهم‌ترین رویداد این روزهای کشورمان تبدیل شده است. در این میان، مردمی هستند که به حق، از نحوه اجرایی شدن طرح اصلاحات سوختی نگرانند و البته جماعتی نیز حضور دارند که از این جریان مطالبه‌گری، سواستفاده کرده و با تخریب اموال عمومی، تلاش دارند تا راه را به بیراهه بکشانند. در این اثنا، گفت‌وگوی همدلانه مسوولان با مردم و ارائه توضیحات اقناعی، می‌تواند مردم نگران را آرام سازد.

روحانی : کمک‌های معیشتی از امروز پرداخت می‌شوند

روحانی

روحانی : کمک‌های معیشتی از امروز پرداخت می‌شوند

صبح نو

گزارش «صبح نو» از روند اجرای طرح اصلاح مدیریت مصرف سوخت توسط دولت

انتقاد رهبر انقلاب از پرداخت نشدن بسته حمایتی

اعتراضات به افزایش قیمت بنزین، به مهم‌ترین رویداد این روزهای کشورمان تبدیل شده است. در این میان، مردمی هستند که به حق، از نحوه اجرایی شدن طرح اصلاحات سوختی نگرانند و البته جماعتی نیز حضور دارند که از این جریان مطالبه‌گری، سواستفاده کرده و با تخریب اموال عمومی، تلاش دارند تا راه را به بیراهه بکشانند. در این اثنا، گفت‌وگوی همدلانه مسوولان با مردم و ارائه توضیحات اقناعی، می‌تواند مردم نگران را آرام سازد.

دفاع رهبر انقلاب از تصمیم سران قوا
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب روز گذشته در جلسه درس خارج فقه، از تصمیم سران قوا مبنی بر اصلاحات سوخت در کشور حمایت کردند. این حمایت، در حقیقت به‌عنوان حمایت از روندهای بوروکراتیک-دموکراتیک در کشور تعبیر می‌شد. در همین باره ایشان تاکید کردند: «اعلام کردم من صاحب‌نظر نیستم لکن اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند من حمایت می‌کنم. من این را گفتم، حمایت هم می‌کنم. سران قوایند، نشستند با پشتوانه کارشناسی یک تصمیمی برای کشور گرفتند، باید عمل بشود به آن تصمیم». ایشان در بخش دیگری از فرمایشات خود، با اشاره به نگرانی مردم از عواقب احتمالی افزایش قیمت بنزین، با بیان اینکه «مسوولان هم البته دقت و مواظبت کنند تا هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند» گفتند: «من دیروز در تلویزیون دیدم که بعضی از مسوولان محترم آمدند و گفتند که ما مراقبیم که این افزایش قیمت، موجب افزایش قیمت اجناس و کالاها نشود؛ این مساله مهمی است چون الان گرانی هست، بنا باشد باز اضافه بشود، برای مردم خیلی مشکلات درست می‌کند، باید مراقبت کنند».

توصیه رهبر انقلاب به رییس‌جمهوری
این روزها، بسیاری از تحلیلگران ضمن دفاع از طرح افزایش قیمت بنزین و پیامدهای خوب آن به‌ویژه در حوزه محیط‌زیست و صرفه‌جویی انرژی، از نحوه اجرای آن توسط دولت گله‌مندند. یکی از این چهره‌ها احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی است. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز گذشته به نقل از رهبر انقلاب درباره توصیه ایشان به دولت پیرامون پرداخت یارانه‌ها گفت: در حاشیه دیدار با مسوولان در روز عید(جمعه)، رهبر انقلاب یک توضیح کارشناسی به آقای روحانی داشتند مبنی بر اینکه مناسب بود همزمان با اجرای این طرح، نخستین پرداخت نقدی یارانه‌ها نیز صورت می‌گرفت اما حالا که انجام نشده، لازم است زودتر اقدام کنید. درباره پرداخت یارانه به مردم از قبل از افزایش قیمت بنزین، محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه‌و‌بودجه روز 25‌آبان در گفت‌وگویی تلویزیونی، با بیان اینکه «کمتر از 10‌روز دیگر به جز یارانه‌ها، مبلغ دیگری از محل افزایش قیمت بنزین به خانواده‌ها پرداخت می‌کنیم» تصریح کرد: حدود 19‌میلیون خانوار معادل بیش از 60 میلیون نفر حائز شرایط دریافت درآمد حاصل از گرانی بنزین هستند و ممکن است افرادی که از دریافت رایانه انصراف داده باشند مبلغ تعیین شده برای هر خانواده بر اساس درآمد اصلاح قیمت بنزین را دریافت کنند.

اجرای غلط یک طرح خوب
با وجودی که دولت و رسانه‌های نزدیک به آن، طی روزهای گذشته تلاش داشته‌اند تا مسوولیت تصمیم‌گیری درباره افزایش قیمت بنزین را از گرده دولت خارج کرده و آن را محصول خرد سران قوا بدانند، اما نکته مهم این است که با وجود اینکه تصمیم مزبور، ماحصل خرد جمعی سران قوا بوده اما اساساً نحوه غلط اجرای آن، از جمله بی‌تفاوتی نسبت به اقناع‌نشدن مردم، صرفاً به عهده دولت به‌عنوان قوه اجرایی بوده است. در همین باره، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، عضو 
هیات رییسه مجلس اخیراً در گفت‌وگویی، با اشاره به مکاتبه قوه‌قضاییه با دولت برای اقناع‌سازی افکار عمومی پیرامون طرح افزایش قیمت بنزین اظهار داشت: بر اساس شنیده‌ها، قوه‌قضاییه رسماً با دولت مکاتبه و اعلام کرده که پیش از افزایش قیمت، باید تمهیدات رسانه‌ای برای اقناع‌سازی افکار عمومی انجام شود و با مردم صحبت شود تا مردم مطلع شوند. علاوه بر این، محمدباقر قالیباف، شهردار پیشین تهران نیز با بیان اینکه «دولت اساساً به سخن گفتن و همدلی با مردم اعتقادی ندارد» تصریح کرد: رییس‌جمهوری باید پیش از این درباره اجرایی‌شدن سیاست بنزین با مردم حرف می‌زد و حال باید در نخستین فرصت مشکلات را با مردم در میان بگذارند.

تاکید لاریجانی بر ارائه یارانه به مردم
همان‌طور که از قول نوبخت رییس سازمان برنامه‌و‌بودجه عنوان شد، دولت قرار است تا عوائد مالی ناشی از افزایش قیمت بنزین را در قالب یارانه، به مردم پرداخت کند. در همین باره، علی لاریجانی روز گذشته در صحن علنی مجلس با تاکید بر برنامه دولت جهت پرداخت یارانه‌ها، گفت: مهم این است که دولت منابعی را که به‌عنوان مابه‌التفاوت در نظر گرفته شده است، در اسرع وقت به حساب مردم واریز کند و نشان دهد که پای عهد خود ایستاده است و کمیسیون‌های مربوطه هم باید این موضوع را پیگیری کنند.

واعظی: اجازه افزایش قیمت را نمی‌دهیم
یکی از موضوعاتی که باعث شد تا آغاز اصلاحات قیمت سوخت، با واکنش غیرمترقبه مردمی مواجه شود، هراس از پیامدهای آن به‌ویژه در حوزه افزایش قیمت سایر کالاها بود. محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری روز 24‌آبان در اظهاراتی، با اشاره به عزم دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت درخصوص این نگرانی که ممکن است اجرای این طرح عوارضی را به همراه داشته باشد، اظهار داشت: «دولت همه تلاش خود را به‌کار گرفته است که اجرای این طرح عوارضی در پی نداشته باشد یا به حداقل برسد. از جمله تلاش بر این است که کالاها به وفور در بازار وجود داشته باشد و از طریق نظارت و مدیریت توزیع بازار از سوی دستگاه‌های حاکمیتی و نظارتی و تعامل با اتحادیه‌ها، سندیکاها و بخش‌های مسوول اجازه افزایش قیمت چه در خدمت و چه در کالاها داده نشود».

دستور رییس قوه‌قضاییه 
به سازمان بازرسی کل کشور
سیدابراهیم رئیسی، رییس قوه‌قضاییه نیز روز گذشته در بخشی از بیانیه خود، درباره اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت، تصریح کرد: «سازمان بازرسی کل کشور موظف است ضمن نظارت دقیق بر محل هزینه کرد درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین و ایفای وظایف دولت در جهت جلوگیری از افزایش قیمت‌ها، اجرای کامل تعهدات دولت در برابر مردم از جمله پرداخت به موقع و منظم یارانه‌ها را مستمراً پیگیری نماید تا زمینه برای افزایش اعتماد مردم فراهم گردد».

طرح ویژه نهادها برای مقابله با گران فروشی
درباره هم و غم دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها، روز گذشته سید یاسر رایگانی، رییس سازمان تعزیرات حکومتی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا، با اشاره به اجرای طرح ویژه و افزایش گشت‌های این سازمان برای مقابله با گران‌فروشی به بهانه افزایش قیمت بنزین تصریح کرد: «طبق بخشنامه طرح ویژه، مدیران کل تعزیرات در استان‌ها موظف هستند ضمن برخورد با تخلفات احتمالی، شعب ویژه رسیدگی به پرونده در این خصوص را تشکیل دهند و به پرونده‌های خارج از نوبت و در مدت زمان یک هفته رسیدگی و رأی صادر کنند». رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: «هرگونه افزایش قیمت کالاها به بهانه رشد نرخ بنزین ممنوع بوده و حتی برخی افزایش قیمت‌ها که طی چند هفته اخیر ایجاد شده است، باطل خواهد شد». سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «براساس مصوبه جلسه کارگروه تنظیم بازار در تاریخ ۲۴‌آبان، هر گونه افزایش قیمت کالا و خدمات به‌خصوص به بهانه افزایش قیمت بنزین ممنوع خواهد بود».

captcha
شماره‌های پیشین