sobhe-no.ir
823
دوشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۸
2
رهبر انقلاب با اشاره به اعتراضات اخیر:

آتش‌زدن کار مردم نیست

گزارش «صبح نو» از روند اجرای طرح اصلاح مدیریت مصرف سوخت توسط دولت

انتقاد رهبر انقلاب از پرداخت نشدن بسته حمایتی

اعتراضات به افزایش قیمت بنزین، به مهم‌ترین رویداد این روزهای کشورمان تبدیل شده است. در این میان، مردمی هستند که به حق، از نحوه اجرایی شدن طرح اصلاحات سوختی نگرانند و البته جماعتی نیز حضور دارند که از این جریان مطالبه‌گری، سواستفاده کرده و با تخریب اموال عمومی، تلاش دارند تا راه را به بیراهه بکشانند. در این اثنا، گفت‌وگوی همدلانه مسوولان با مردم و ارائه توضیحات اقناعی، می‌تواند مردم نگران را آرام سازد.

روحانی : کمک‌های معیشتی از امروز پرداخت می‌شوند

روحانی

روحانی : کمک‌های معیشتی از امروز پرداخت می‌شوند

صبح نو

رهبر انقلاب با اشاره به اعتراضات اخیر:

آتش‌زدن کار مردم نیست

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته (یکشنبه) در ابتدای جلسه‌ درس خارج فقه درباره‌ مسائل پیش‌آمده پس از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت، مطالبی بیان کردند.
متن کامل بیانات رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاه و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین و لعنه‌الله علی اعدائهم اجمعین.
قبل از اینکه بحث را شروع بکنیم، من عرض بکنم که در این یکی، دو روز خب یک حوادثی به دنبال مصوّبه سران کشور، سران قوا، اتّفاق افتاد؛ دیروز، دیشب، پریشب، در برخی از شهرهای کشور. و متأسفانه مشکلاتی هم درست شد، تعدادی جان باختند و مراکزی تخریب شد؛ از این کارها هم شد در این یکی دو روزه.
چند نکته را باید توجّه داشت؛ اوّلاً وقتی یک چیزی مصوّبه‌ سران کشور هست، آدم باید با چشم خوش‌بینی به آن نگاه کند، بنده در این قضیّه سررشته ندارم، یعنی تخصّص این کار را ندارم، گفتم هم به آقایان؛ گفتم من چون نظرات کارشناس‌ها هم در این قضیّه‌ بنزین مختلف است، بعضی‌ها آن را لازم و واجب می‌دانند، بعضی‌ها مضر می‌دانند؛ بنابراین من هم که صاحب‌نظر نیستم در این قضایا؛ گفتم من صاحب‌نظر نیستم، لکن اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند، من حمایت 
می‌کنم.
من این را گفتم، حمایت هم می‌کنم. سران قوایند، نشسته‌اند با پشتوانه‌ کارشناسی یک تصمیمی برای کشور گرفته‌اند، باید عمل بشود به آن تصمیم؛ این یک نکته.
نکته‌ دوّم اینکه خب بله، یقیناً بعضی از مردم از این تصمیم یا نگران می‌شوند یا ناراحت می‌شوند یا به ضررشان است یا خیال می‌کنند به ضررشان است، به هر تقدیر ناراضی می‌شوند، لکن آتش زدن به فلان بانک، این کار مردم نیست، این کار اشرار است؛ کار اشرار است، این را باید توجّه داشت.
در یک چنین حوادثی معمولاً اشرار، کینه‌ورزان، انسان‌های ناباب وارد میدان می‌شوند، گاهی بعضی از جوان‌ها هم از روی هیجان با اینها همراهی می‌کنند و این‌جور مفاسد را به بار می‌آورند. این مفاسد هیچ‌ مشکلی را درست نمی‌کند جز اینکه علاوه‌ بر هر مشکلی که هست، ناامنی را هم اضافه می‌کند. ناامنی بزرگ‌ترین مصیبت برای هر کشوری است، برای هر جامعه‌ای است، اینها قصدشان این 
است.
شما ملاحظه کنید در این دو روز تقریباً یعنی دو شب و یک روزی که از این قضایا گذشته همه‌ مراکز شرارت دنیا علیه ما، این کارها را تشویق کردند؛ از خانواده‌ منحوس خبیث خاندان پهلوی تا مجموعه‌ خبیث و جنایتکار منافقین، اینها دارند مرتّباً در فضای مجازی و در جاهای دیگر تشویق می‌کنند و ترغیب می‌کنند که این شرارت‌ها انجام بگیرد. من عرضم این است: هیچ‌کس به این اشرار کمک نکند؛ هیچ ‌انسان عاقل و شایسته‌ای که به کشور خودش علاقه‌مند است، به زندگی راحت خودش علاقه‌مند است، به اینها نباید کمک بکند؛ اینها اشرارند، این کارها کار مردم معمولی نیست.
مسوولان هم البتّه دقّت کنند، مواظبت کنند، هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند. حالا من دیروز دیدم در تلویزیون که بعضی از مسوولان محترم آمدند گفتند که ما مراقبیم که این افزایش قیمت موجب افزایش قیمت اجناس و کالاها نشود؛ خب بله، این مهم است، چون الان گرانی هست، بنا باشد باز اضافه بشود گرانی، خب این برای مردم خیلی مشکلات درست می‌کند، باید مراقبت کنند. این مراقبت‌ها را اینها بکنند، مسوولان حفظ امنیّت کشور هم به وظایف‌شان عمل کنند، مردم عزیز ما هم که خوشبختانه در قضایای گوناگون این کشور بصیرت خودشان را، آگاهی خودشان را نشان دادند، بدانند که این حوادث تلخ از ناحیه‌ کیست و چگونه است، این آتش زدن و خراب‌کردن و ویران‌کردن و دعوا‌کردن و ناامنی ایجاد‌کردن مال چه کسی است، این را بفهمند، توجّه کنند، که می‌فهمند هم مردم، ملتفتند و از اینها فاصله بگیرند. این آن توصیه‌ ماست، مسوولان کشور هم به وظایف‌شان به‌طور جدّی 
عمل کنند.
بالاخره وقتی یک تصمیمی گرفته شده از ناحیه‌ سران سه قوه؛ بحث دولت نیست، بحث یک وزارتخانه نیست، سران سه قوه‌ کشور نشسته‌اند یک تصمیمی گرفته‌اند؛ به یک پشتوانه‌ کارشناسی هم متّکی است.
گفتم من صاحب‌نظر نیستم در این قضیّه، لکن به‌عنوان یک آدمی که می‌بیند مسوولان کشور تصمیم گرفتند... زمان امام (رضوان‌اللّه‌علیه) هم همین‌جور بود، یک کارهایی را مسوولان، سران سه قوه تصمیم می‌گرفتند و اجرا می‌شد، حالا هم همین‌جور است.
امیدواریم ان‌شاء‌اللّه به کمک مردم، با همفکری و هم‌افزایی مسوولان و دلسوزی و پیگیری آن‌ها و لطف الهی ان‌شاء‌اللّه این کار به 
بهترین وجهی پیش برود.

captcha
شماره‌های پیشین