sobhe-no.ir
823
دوشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۸
15
خبر

اتفاقات و حواشی روزهای گذشته باعث شد تا آثاری که درباره حوادث مهم انقلاب منتشر شده است را بازخوانی کنیم

فتنه می‌بارد از این سقف مقرنس، برخیز

حوادث روزهای گذشته به بهانه اعتراضات بنزینی برای ملت ایران تازگی ندارد. اگرچه بسیاری از مردم بحق نسبت به گران‌شدن بنزین معترض هستند اما اینکه به بهانه اعتراض، اقدام خرابکارانه انجام شود قابل‌قبول نیست. کشور ما از اول انقلاب حوادث متعددی را پشت سر گذاشته و درباره آن آثار زیادی هم منتشر شده است. گذشت زمان و شفاف‌شدن مسائل باعث عیان‌شدن آن‌ها خواهد شد. در آینده نیز محققان علوم سیاسی و اجتماعی آثاری را درباره این مقطع خواهند نوشت. به همین بهانه ما نیز در گزارشی به معرفی بخشی از این آثار می‌پردازیم.

صبح نو

خبر

اختصاص ۳۰میلیارد تومان 
به صندوق سرمایه‌گذاری بازی‌های رایانه‌ای
بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری در حوزه بازی‌های رایانه‌های به تولی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای میان سه شرکت در این حوزه در بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ایجاد شد.این صندوق حوزه‌های گیم، انیمیشن و بازی‌های دیجیتال را در برمی‌گیرد که نزدیک بر ۳۰‌میلیارد تومان هزینه آن است که مدت ۷‌ساله‌ای هم خواهد داشت و نزدیک به یک ماه آینده پذیرش‌نویسی شروع خواهد شد که البته موفقیت این صندوق در بازار بین‌المللی بیشتر از بازار داخلی خواهد بود.
به گزارش مهر، سیدصادق پژمان، مدیرعامل بنیاد بازی‌های رایانه‌ای در نشستی گفت: خوشحالیم که این اتفاق مبارک یعنی ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری در حوزه بازی‌های رایانه‌های در مجموعه بنیاد به صورت رسمی آغاز می‌شود، به دلایل مختلفی همکاران انتخاب خوبی داشتند. باید بگویم که قطعاً وجوه گوناگون بازی‌های رایانه‌ای در حال رشد است و حتی بازی‌های بومی هم از این پیشرفت مستثنی نیستند و در کل روند رو به رشدی را در پیش داریم.همچنین در تابستان امسال ۱۴کلاس انیستیتو فعالیت داشت تا آموزش‌های نوین را به افراد علاقه‌مندان در حوزه بازی‌های رایانه‌ای ارائه دهد. باید این را بدانیم که ۲۸‌میلیون بازیکن در سطح کشور داریم که بازی می‌کنند و ۴۷‌درصد از این بازی‌سازان هر روز بازی می‌کنند که این درصد و رقم برای سال‌۹۷ بوده و امسال هم امیدواریم روزبه‌روز پیشرفت کند.

‌درصد قاچاقچیان کتاب از دور خارج شده‌اند
هومان حسن‌پور، رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در نشستی خبری گفت: در این زمینه عملکرد صنف بسیار مشکوک بوده و گفته می‌شود که حدود ۲۰ تا ۳۰‌درصد فروش کتاب در کتابفروشی ها توسط ناشران افزایش پیدا کرده است. به نظر من با قاچاقچیان جدی کتاب تا ۸۰درصد مقابله و آن‌ها از دور خارج شده‌اند. وی در ادامه درباره وضعیت کاغذ گفت: از زمان تشکیل کارگروه جدید کاغذ در تیرماه سال جاری توزیع کاغذ یارانه‌ای میان ناشران به صورت مداوم ادامه داشته است. ممکن است در مقاطعی این موضوع به خاطر برخی مسائل اداری کمی با وقفه روبه‌رو شده باشد اما قطع نشده است. در واقع مشکلات موجود در این مسیر حاد نبوده است. در حال حاضر نیز در بازار کاغذ التهابی وجود ندارد و حدود ۵۰‌درصد از قیمت‌ها کاسته شده است. البته این سؤال را در آینده باید برخی پاسخ دهند که چطور در زمانی که ارز دولتی توزیع شده بود قیمت کاغذ چنین بالا رفته بود و حالا که با ارز آزاد کاغذ به کشور وارد شده است بازار به ثبات رسیده است. وی در همین زمینه با اشاره به بحث نظارت در مصرف کاغذ دولتی نیز گفت: موضوع نظارت بر توزیع مسأله‌ای بود که از همان روز اول به آن توجه داشت. از سوی ناشران دریافت‌کننده کاغذ مواردی برای شمارش و تطبیق نسخه‌ها با کاغذهای یارانه‌ای به ما ارجاع شد و واحد نظارتی ما نیز از نیمه تیرماه به بعد این درخواست‌ها را اجابت کرده و هم اکنون نیز تمامی این درخواست‌ها از طریق ناشران باید در سایت ثبت و از سوی ما اجرایی شود.

مجموعه نقدهای رهبر انقلاب 
به مذاکرات هسته‌ای دولت اعتدال کتاب شد
کتاب «گفتم اعتماد نکنید!» با عنوان فرعی «بازخوانی مستند و جامع تدابیر و نقدهای مقام معظم رهبری درباره مذاکرات هسته‌ای دولت اعتدال» به همت دفتر مطالعات گفتمان انقلاب اسلامی تدوین و روانه بازار کتاب شده است. این کتاب دو فهرست «اجمالی» و «تفصیلی» دارد و در قالب ۴۱۶‌صفحه به صورت مصور تدوین شده که توسط انتشارات شهید کاظمی زیر چاپ رفته است. کتاب مذکور به «سرداران مقاومت، سلحشوران مدافع حرم، مجاهدان حزب‌الله لبنان، جان‌برکفان یمن و بحرین و سردار بی‌ادعای سوریه، شهید حاج حسین همدانی» تقدیم شده است. کتاب «گفتم اعتماد نکنید!» به همت دفتر مطالعات گفتمان انقلاب اسلامی تولید و توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است و با قیمت ۳۵‌هزار تومان در بازار کتاب عرضه می‌شود.

سامانه جامع قرآنی به‌روزرسانی می‌شود
معاون آموزش و برنامه‌ریزی اداره کل آموزش و برنامه‌ریزی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد گفت: اهداف آزمون سراسری قرآن و عترت تکمیل و به‌روزرسانی سامانه جامع قرآنی است. قاسم احمد، معاون آموزش و برنامه‌ریزی اداره کل آموزش و برنامه‌ریزی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از اهداف آزمون را ترغیب عامه مردم به قرآن بیان کرد و افزود: بخش دیگری از اهداف این آزمون تکمیل و به‌روزرسانی سامانه جامع قرآنی است، برای آسیب‌شناسی مؤسسات نیازمند آمار دقیقی از مؤسسات هستیم که برگزاری آزمون باعث به‌روزرسانی اطلاعات مربوط به مؤسسات می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین