sobhe-no.ir
823
دوشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۸
14
خبر

گزارشی از کتاب اخلاق در سیاست نوشته «مایکل سندل»

محدودیت‌های لیبرالیسم، افق‌های جامعیت‌گرایی

ما از اخلاق چه انتظاری داریم؟ این سوال شاید تاحدودی برای عموم مردم و یا متخصصان این رشته قابل پاسخ باشد؛ اینکه خوب بودن را به‌ما بیاموزد و در تنظیم روابط فردی ما با یکدیگر راهنمایی کند. اما اینکه «ما از حاکمیت نسبت به اخلاق چه انتظاری داریم؟» سوال دشوارتر و پیچیده‌تری است. برای درک این پیچیدگی، مثال شایع این روزها یعنی همجنس‌خواهی و قوانین مرتبط با آن را در نظر بیاورید؛ آیا دولت مجاز است آن را به رسمیت بشناسد و نسبت به آن قانون‌گذاری و ترویج انجام دهد؟ اگر آری، پس تکلیف باورهای فردی مخالفان همجنس‌خواهی که آن نیز یک امر اخلاقی است چه می‌شود؟ یا مسأله سقط جنین را که نگاه کنید، کار کمی دشوارتر است؛ و در جامعه ما به‌خاطر ملاحظات و آراء فقهی این پیچیدگی افزایش نیز می‌یابد. اینکه مادر اخلاقا چه تصمیمی درباره ادامه بارداری خود بگیرد یک منظر است، اما سخت­‌تر از آن، این است که دولت‌ها و قانون‌گذاران چگونه با این موارد برخورد می‌­کنند.

صبح نو

خبر

برگزاری یادواره «شهید طهرانی‌مقدم» 
با حضور ۷۰ شخصیت خارجی
رییس ستاد برگزاری کنگره شهید طهرانی‌مقدم از حضور ۷۰ شخصیت بین‌المللی در برنامه «شهید اقتدار» خبر داد.
به گزارش پویا، نشست خبری هشتمین یادواره و کنگره ملی سردار سرلشکر شهید حسن طهرانی‌مقدم با حضور اصغر شکری،‌ رییس ستاد برگزاری کنگره در مجموعه پدافند غیرعامل کشور برگزار شد. وی ضمن اعلام برگزاری 60 برنامه و یادواره شهید طهرانی‌مقدم در سراسر کشور گفت: در تلاش هستیم به‌عنوان ستاد مرکزی یادواره این شهید بزرگوار،‌ اولین کنگره ملی را با دعوت از 70 نفر از شخصیت‌های بین‌المللی برگزار کنیم.
وی درباره اهداف این کنگره گفت: هدف از برگزاری این کنگره، صرفاً نمایش قدرت موشکی نیست، بلکه سعی داریم ذهن پرسشگر مخاطبان را معطوف به این مساله کنیم که اگر طهرانی‌مقدم اکنون حضور داشت 
در‌قبال معضلات و چالش‌های فعلی جامعه چه برخوردی می‌کرد یا چه راهکارهایی ارائه می‌داد؛ آیا با همان باوری که نسبت به تقویت توان موشکی کشور داشت، زمینه‌های ارتقای مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را فراهم می‌آورد؟ شکری درباره علت نام‌گذاری این کنگره به نام «شهید اقتدار» گفت: در این یادواره و کنگره بنا داریم به این سؤال پاسخ بدهیم این اقتداری که کشور به آن می‌بالد، از کجا نشأت گرفته است.
وی درباره محورهای عمومی این کنگره گفت: محورهای عمومی کنگره شهید طهرانی‌مقدم در سه بخش است: 1ــ خودباوری، کارآفرینی، خودکفایی و مدیریت جهادی 2ــ بیداری اسلامی، جبهه مقاومت و گام دوم انقلاب 3ــ فناوری‌های نوین در صنایع فولاد و آهن. این محورها باید در قالب‌های دلنوشته، شعر، پادکست، نقاشی، قصه، فیلم کوتاه و انیمیشن ارائه بشود. محورهای علمی در هشت عنوان دسته‌بندی می‌شود که عبارتند از: تکنولوژی‌های نوین در صنعت هوافضا، تکنولوژی‌های نوین در صنعت تجهیزات پزشکی، فناوری‌های نوین در صنایع فولاد و آهن، فناوری‌های نوین در حوزه ورزش، تکنولوژی نوین در صنعت نفت و پالایشگاه، نقش امنیت در ارتقای منافع ملی کشور و تأثیر تقویت محور مقاومت در افزایش اقتدار جهان اسلام. محور آخر این کنگره در قالب این سؤال است که اگر شهید در زمان فعلی حضور داشت،‌ چه راهکارهایی برای حل مسائل مربوط به حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و صنعتی ارائه می‌کرد؟ دبیر کنگره شهید اقتدار درباره زمان و نحوه ارسال آثار گفت: علاقه‌مندان آثار خود را باید تا تاریخ 28 اردیبهشت سال 99 به دبیرخانه همایش از طریق پست الکترونیک info@tehranim.ir ارسال کنند.
 
تجلیل از کارگردان سریال «شهید بابایی» در خانه سینما
سینماگران در کانون فیلم‌ خانه سینما، ویژه‌برنامه‌ای برای زنده‌یاد یدالله صمدی برگزار می‌کنند و از تلاش‌هایش تقدیر می‌کنند.
کانون فیلم خانه سینما، در ویژه‌برنامه‌ای به مناسبت سالروز تولد زنده‌یاد یدالله صمدی، با حضور خانواده، دوستان و همکاران او، یاد و خاطره‌اش را گرامی می‌دارد.
طبق گزارش رسیده، در این برنامه که با طراحی و اجرای پدرام اکبری برگزار می‌شود، هنرمندانی چون ستاره اسکندری، حسین زندباف، تورج منصوری، فرشته طائرپور، محسن امیریوسفی، علی‌رضا خمسه، احمد طالبی‌نژاد، خسرو دستگیر، یوسف صمدزاده و فرهاد قائمیان درباره یدالله صمدی صحبت می‌کنند. علاوه بر صحبت و سخنرانی، چند فیلم کوتاه و کلیپ درباره این کارگردان فقید به نمایش درمی‌آید. این مراسم روز یکشنبه، 26 آبان‌ماه ساعت 18، در سالن سیف‌الله داد برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند به نشانی: خیابان بهار، خیابان سمنان، شماره 29، خانه سینما، مراجعه کنند. یدالله صمدی سال گذشته سوم مهرماه درگذشت.

captcha
شماره‌های پیشین