sobhe-no.ir
823
دوشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۸
11
نکته

مصطفی وثوق‌کیا دبیر گروه فرهنگ

خسارت‌هایی که دیده نمی‌شوند

مقایسه صنعت سینمای آمریکا با سینمای ایران با نگاهی به کتاب «هالیوود چگونه کار می‌کند»

جز سود هیچ‌چیز مقدس نیست، حتی خود فیلم‌!

«هالیوود، یک سینمای صنعتی است که هم فیلم‌های خوبی می‌سازد و هم خوب پول درمی‌آورد»؛ این کلی‌ترین گزاره‌ای است که پایه قضاوت اکثر ما ایرانی‌ها و احتمالا سایر مردم جهان را از سینمای آمریکا می‌سازد و حس خوبی را هم نسبت به سازوکار چنین سینمایی در اذهان ایجاد می‌کند؛ اما اینکه جانت واسکو در «هالیوود چگونه کار می‌کند» حرف‌های بیشتری دارد که شاید روی اقبال یا رویگردانی‌مان از این غول سینمایی تاثیر بگذارد و چهره آن را از کینگ‌کنگِ مهربان و عاشق‌پیشه به دراکولای بدترکیب فرانکشتاین تغییر دهد.

صبح نو

نکته

مصطفی وثوق‌کیا دبیر گروه فرهنگ

خسارت‌هایی که دیده نمی‌شوند


روز گذشته در نشستی در یکی از کتاب‌فروشی‌های انقلاب حضور داشتم. کماکان شلوغی‌هایی حس می‌شد اما ما کار خود را می‌کردیم. اواسط نشست سروصداها از دانشگاه تهران بلند شد. دو گروه موافق و مخالف تجمع کرده و شعار می‌دادند. نشست که تمام شد، مسوول کتاب‌فروشی گفت که دستور دادند کرکره را پایین بکشیم، آن هم ساعت 
5 عصر. به خیابان آمدم؛ کمی بیش از حد معمول شلوغ بود. تقریبا تمام کتاب‌فروشی‌های مقابل دانشگاه تهران از میدان انقلاب تا نزدیک چهارراه ولی‌عصر مغازه‌ها را بسته بودند. ساده‌ترین کار برای مصون‌ماندن از تبعات احتمالی؛ اما این وسط اقتصاد نیم‌بند حوزه فرهنگ و نشر آسیب می‌بیند. ماجرا فقط بستن یک مغازه نیست؛ تمام حواشی هم تعطیل می‌شود، عابران نیز لاجرم متفرق می‌شوند؛ هم مشتری ضرر می‌کند و هم صاحب کالای فرهنگی. دیروز همچنین خبر آمد چند مراسم فرهنگی لغو شده. پیش از آن هم دو پردیس کوروش و ملت سانس‌های پنج به بعد را لغو کردند. این مدل اعتراضِ منجر به آشوب علاوه بر ایجاد خسارت به اموال عمومی، به اصناف هم خسارت اقتصادی می‌زند. درواقع آنکه در متن ماجرا باشد بیشتر متضرر می‌شود. دولت گفته خسارت افراد مالباخته را می‌دهد اما چه کسی خسارت‌های ایجادشده ولی از نظر دورمانده را تامین می‌کند. شاید توقع زیادی باشد اما لازم است به آن فکر کنیم.
 

captcha
شماره‌های پیشین