sobhe-no.ir
823
دوشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۸
10
گزارش

استخراج غیرقانونی رمز ارز ممنوع است لو بدهید، پاداش بگیرید

پیگیری «صبح‌نو» نشان می‌دهد 40 درصد ظرفیت گرمخانه‌های تهران خالی است

بی‌خانمان‌ها فراری از خانه‌های گرم

گزارش مهدیه سادات شاهمرادی /برف و باران اگر چه به همراه خود نعمت و فراوانی می‌آورند اما برای آنان که سرپناهی برای زیستن ندارند دردسر است و بی خانمانی و آوارگی. حالا باید دید شهرداری تهران چه تمهیداتی برای اسکان این افراد در روزهای سرد و برفی دارد. آیا کارتن‌خواب‌ها حاضرند تا در گرمخانه‌هایی که برایشان تدارک دیده شده اسکان یابند؟

صبح نو

پیگیری «صبح‌نو» نشان می‌دهد 40 درصد ظرفیت گرمخانه‌های تهران خالی است

بی‌خانمان‌ها فراری از خانه‌های گرم

گزارش مهدیه سادات شاهمرادی /برف و باران اگر چه به همراه خود نعمت و فراوانی می‌آورند اما برای آنان که سرپناهی برای زیستن ندارند دردسر است و بی خانمانی و آوارگی. حالا باید دید شهرداری تهران چه تمهیداتی برای اسکان این افراد در روزهای سرد و برفی دارد. آیا کارتن‌خواب‌ها حاضرند تا در گرمخانه‌هایی که برایشان تدارک دیده شده اسکان یابند؟

بعد از بارندگی‌های شدید نوروز امسال، بسیاری از هواشناسان پیش‌بینی کردند که کشور امسال با پدیده ترسالی روبه‌رو خواهد بود و در پاییز امسال بارندگی‌ها دوباره آغاز خواهد شد و حتی برخی از تغییر اقلیم سخن گفتند. حالا این پیش‌بینی‌ها کم‌کم دارد به واقعیت تبدیل می‌شود. از دو شب پیش برف و باران میهمان بسیاری از استان‌های کشور شد و در برخی نقاط آبگرفتگی، بسته شدن معابر و تعطیلی مدارس را به همراه داشت.
دقیقا یک ماه قبل بود که رییس سازمان مدیریت بحران، از سازمان هواشناسی درخواست کرد تا با توجه به تغییر اقلیم در کشور پیش‌بینی‌های به موقع‌تری داشته باشد. آقای اسماعیل نجار همچنین با صراحت اعلام کرد که کشور ما در تغییرات اقلیمی قرار دارد و براساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی در روزهای آینده بارش برف و باران در اقصی نقاط کشور اتفاق می‌افتد و میزان بارش برف و باران به نحوی است که احتمال سیلابی شدن رودخانه‌ها وجود دارد بنابراین تمامی دستگاه‌های امدادی و خدماتی در آماده‌باش کامل قرار دارند.
با وجود این صحبت‌ها و اعلام آمادگی معاون وزیر کشور، اولین برف پاییزی در پایتخت و برخی شهرهای دیگر، مسوولان را شوکه و مردم را بار دیگر از مدیریت بهنگام آنها ناامید کرد. روز شنبه مردم تهران در نقاط شمالی شهر ساعت‌ها در ترافیک طولانی بزرگراه‌ها ماندند و حداقل دو هزار تصادف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی ثبت شد. در چنین وضعیتی که امدادرسانی به عابران و خودروهای سواری دشوار است وضع امدادرسانی به کارتن‌خواب‌ها و افراد بی‌خانمان بسیار سخت می‌شود. در پایتخت و شهرهای بزرگ تعداد این افراد بی‌خانمان و همچنین پراکندگی آنها به مراتب بیشتر از شهرهای دیگر است، همین امر باعث شده تا سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی، از مردم بخواهد تا در صورت شناسایی این افراد با سامانه تلفنی 137 تماس گرفته و آنها را به گرمخانه‌هایی که در مناطق مختلف شهر مشغول خدمات رسانی به بی‌سرپرستان هستند، معرفی کنند.آقای سیدمالک حسینی، سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی دراین باره به «صبح‌نو» می‌گوید: از نیمه آ‌بان ماه همه گرمخانه‌های پایتخت شبانه‌روزی شده و از شروع بارندگی‌های پاییزی میزان پذیرش این افراد را در مراکز نگهداری و گرمخانه‌ها بیشتر کرده‌ایم. از سوی دیگر تعداد گشت‌های سازمان برای شناسایی و انتقال افراد بی‌خانمان دو برابر شده‌اند و اکنون حدود 40 واحد گشت در شهر تهران مشغول گشت‌زنی و شناسایی و 
خدمات رسانی افراد کارتن خواب و معتادان شهر هستند. در طول سال ما 12 گرمخانه ثابت و 5 گرمخانه اضطراری داریم که اکنون همه این 17 مکان در حال ارائه خدمات هستند و تا آخر این هفته تعداد آنها به 19 مکان می رسد.

سمن‌ها به یاری شهرداری می‌آیند
حسینی با تاکید بر این نکته که از نظر زیرساخت مشکلی برای پذیرش بی‌سرپناهان وجود ندارد، می‌گوید: در حال حاضر 40 درصد از ظرفیت این گرمخانه‌ها خالی است و ما از هر نظر آمادگی پذیرایی از افراد جدید را داریم اما شناسایی این افراد در برخی نقاط شهر بسیار مشکل است.  او می‌افزاید: برخی نقاط پاتوق افراد بی‌خانمان است و برخی از این افراد هم با شروع سرما خودشان به گرمخانه‌ها مراجعه می‌کنند اما در برخی مناطق مانند 
اسلام آباد و دره فرحزاد شناسایی و انتقال این افراد مشکل است. همین امر باعث شده تا فراخوانی را به بخش غیردولتی و سمن‌ها ارسال شد و از آنها خواستیم تا با تشکیل تیم ویژه‌ای ما را در شناسایی و حمایت بی‌خانمان‌های این مناطق یاری کنند. به گفته این مقام مسوول اولین بار است که مأموریت راهبردی و عملیات میدانی را به سمن‌ها سپرده شده‌اند. سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی توضیح می‌دهد: تیم‌های ویژه در منطقه هرندی، شوش، خلازیر، دره‌فرحزاد و اسلام‌آباد مستقر شده‌اند تا در پاتوق بی‌خانمان‌ها حضور یابند و اگر این افراد به گرمخانه‌ها نیامده‌اند اقدامات لازم را برای نجات جان آنها انجام دهیم. متاسفانه برخی از این افراد به دلیل مصرف شدید موادمخدر تمایلی به حضور در گرمخانه ندارند.
حالا قرار است این تیم‌ها به کسانی که حاضر نیستند در گرمخانه‌ها اسکان پیدا کنند، غذای گرم و پتو و لباس بدهند. البته آنطور که حسینی می‌گوید اتوبوس‌های ویژه‌ای هم در نظر گرفته شده تا در 5 منطقه که بیشترین چالش‌ها را دارند مستقر شده و به صورت سیار اسکان بی‌خانمان‌ها را انجام دهند.

مردم محلی سدی در برابر اسکان بی‌خانمان‌ها
با وجود آنکه همه به دنبال راهکارهایی برای پناه بی سرپناهان هستند اما وقتی این اسکان در منطقه زیست شهروندان واقع می‌شود، مقاومت‌های آنها را در پی دارد. این موضوع اکنون به دغدغه اصلی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی تبدیل شده است. سرپرست این سازمان تصریح می‌کند: دغدغه جدی ما اسکان زنان بی‌خانمان به ویژه در منطقه دره فرحزاد است. دو روز پیش در پارک 15 خرداد مکانی را مشرف به دره تجهیز کردیم که امکان اسکان و خدمات رسانی به حداقل 70 نفر را دارد ولی متاسفانه با مقاومت‌های محلی روبه‌رو شدیم.
حسینی می‌افزاید: عده‌ای به اشتباه گمان می‌کنند که اسکان این افراد در محله، بافت محله را به هم می‌زند و ممکن است با خود تبعات فرهنگی و اجتماعی داشته باشد درحالی که این تفکر بسیار اشتباه است و امکان وقوع هیچ پیشامدی وجود ندارد.
به نظر می‌رسد که فرهنگ سازی در زمینه اسکان و حمایت مستمر به خیابان‌خواب‌ها به درستی صورت نگرفته و نیاز است تا رسانه ملی، رسانه‌های مکتوب، ائمه جماعت و معتمدان محل زمینه این حمایت را در محله‌های مختلف شهر فراهم کنند. از سوی دیگر آنطور که سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران می‌گوید، بسیاری از کارتن‌خواب‌ها نیز علاقه‌ای به اسکان ندارند. به گفته وی برخی از این افراد معتادان شدیدی هستند که اسکان را مانعی برای استعمال مکرر مواد می‌دانند و عده‌ای دیگر نیز ترس آن دارند تا در موردشان کنجکاوی شده یا تحت پیگرد قرار بگیرند.
این مقام مسوول تاکید می‌کند: به هیچ عنوان در پذیرش افراد کنجکاوی و پیگیری صورت نمی‌گیرد چرا که استراتژی ما بر این اساس استوار است که فقط جان انسان‌ها مهم است. بنابراین افراد می‌توانند با اعتماد کامل در این مکان‌ها استقرار یافته و از امکانات و سه وعده غذای گرم استفاده کنند و منعی نیز برای خروج و رفت و آمد آنها وجود ندارد. همچنین برای زنانی که صاحب کودک هستند نیز بخش ویژه مادر و کودک در نظر گرفته شده است.

captcha
شماره‌های پیشین