sobhe-no.ir
823
دوشنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۸
10
گزارش

استخراج غیرقانونی رمز ارز ممنوع است لو بدهید، پاداش بگیرید

پیگیری «صبح‌نو» نشان می‌دهد 40 درصد ظرفیت گرمخانه‌های تهران خالی است

بی‌خانمان‌ها فراری از خانه‌های گرم

گزارش مهدیه سادات شاهمرادی /برف و باران اگر چه به همراه خود نعمت و فراوانی می‌آورند اما برای آنان که سرپناهی برای زیستن ندارند دردسر است و بی خانمانی و آوارگی. حالا باید دید شهرداری تهران چه تمهیداتی برای اسکان این افراد در روزهای سرد و برفی دارد. آیا کارتن‌خواب‌ها حاضرند تا در گرمخانه‌هایی که برایشان تدارک دیده شده اسکان یابند؟

صبح نو

گزارش

استخراج غیرقانونی رمز ارز ممنوع است لو بدهید، پاداش بگیرید

ماجرای استخراج رمز ارزها که بیشتر با عنوان بیت‌کوین برای مردم شناخته می‌شوند در سال‌های اخیر بیشتر از وقت‌های دیگر مورد توجه مردم قرار گرفته است. از همین رو مسوولان مربوطه به نیز قوانین مربوط به استخراج رمزارزها را تدوین کرده و وزارت نیرو هم تعرفه برق مورد استفاده را اعلام کرده است. با این وجود همچنان معامله و تولید این رمزارزها ممنوع است. حالا خبر هم رسیده که افرادی که استخراج غیرقانونی رمزارز را اطلاع دهند پاداش خواهند گرفت. به گزارش ایسنا، ارزهای دیجیتال چند سالی می‌شود که در ایران شناخته شده‌اند، اما از سال گذشته ورود به عرصه تولید و استخراج این رمزارزها رواج بیشتری یافت؛ به‌طوری که پیش‌نویس آیین‌نامه فعالیت رمزارزها نیز از سوی بانک مرکزی به صورت اولیه برای آن‌ها منتشر شد. این موضوع در همان حد پیش‌نویس 
باقی ماند، تا اینکه در ماه‌های اخیر توجه دولت و سایر نهادهای مسوول به استخراج این رمزارزها به‌ویژه بیت‌کوین جلب شد، چراکه واردات دستگاه‌های ماینر و استفاده از آن‌ها برای کسب درآمد توسط مردم با افزایش چشم‌گیری روبه‌رو شد. با توجه به اینکه هنوز ساز‌وکار مشخصی برای صنعت ماینینگ وجود نداشت و این دستگاه‌ها برق بسیار زیادی را مصرف می‌کند و در عین حال برخی از افراد نیز از برق‌های صنعتی و کشاورزی برای استخراج بیت‌کوین استفاده می‌کردند، نهادهای مسوول به ماجرا ورود کرده و اقدام به توقیف تعدادی از این دستگاه‌ها کردند. همین موضوع سبب شد تا دولت در این زمینه جدیت بیشتری به خرج دهد و آن‌طور که گفته می‌شود، سازوکار تولید رمزارز در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد. در نهایت معاون اول رییس‌جمهوری در ۱۳‌مردادماه، آیین‌نامه اجرایی استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده در کشور را ابلاغ کرد. در این آیین‌نامه ضمن قانونی شمردن فعالیت ماینرها در ایران، حق و حقوقی برای آن‌ها در نظر گرفته و شرط و شروطی نیز برایشان گذاشته شد که یکی از مهم‌ترین بندهای این آیین‌نامه ضمن این‌که استخراج رمزارز در آن به عنوان صنعت شناخته شد.
اما روی دیگر ماجرای بیت‌کوین انتقادات کارشناسان است. برخی کارشناسان از نحوه برخوردهای چندگانه با بیت‌کوین گلایه می‌کنند، به‌طوری‌که نیکزاد، عضو هیات مدیره انجمن فناوران زنجیره بلوک در این‌باره گفته است: هیات دولت در مصوبه خود ماینینگ بیت‌کوین را به رسمیت شناخته یعنی طبق قانون باید مصوبه اجرا شود و ماینرها مانند همه صنایع دیگر مجوز زمین، زیرساخت، برق و انشعابات دیگر را دریافت کنند. وی افزود: این اتفاقی است که متاسفانه در وزارت نیرو استنکاف می‌شود، اما و اگر می‌آورند و بیان می‌کنند که برق زیاد مصرف می‌شود، در حالی که آلومینیوم و فولاد از بیت‌کوین بیشتر برق مصرف می‌کنند.
اما در روزهای گذشته مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق از تعیین قیمت برق استخراج رمزارزها خبر داد و گفت: این نرخ در هشت ماه غیرگرم سال معادل ۵۰‌درصد متوسط نرخ برق صادراتی یعنی ۴۸۰‌تومان خواهد بود و در چهار ماه گرم سال یعنی از خرداد تا شهریور، دو برابر متوسط قیمت صادراتی برق محاسبه می‌شود و استفاده این مراکز از برق در ۳۰۰‌ساعت سال که ساعات اوج بار است و قبلاً توسط وزارت نیرو ابلاغ شده؛ ممنوع است. سخنگوی صنعت برق ادامه داد: همچنین برای کسانی که نسبت به شناسایی و اعلام مراکز غیرمجاز رمزارز اقدام کنند، نیز پاداش‌هایی در نظر گرفته شده است که معادل ۲۰‌درصد خسارت وارده توسط این مراکز به شبکه خواهد بود و با استفاده‌کنندگان غیرمجاز از برق نیز براساس قوانین موجود برخورد و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد. استخراج رمزارزها از جمله بیت‌کوین در حالی در کشورمان قانونی شده که خرید‌و‌فروش و معامله آن کماکان توسط تمامی افراد ممنوع است، هرچند که برخی افراد به صورت غیرگسترده اقدام به خرید‌و‌فروش بیت‌کوین می‌کنند.
 گفته می‌شد که برخی صرافی‌ها نیز دست به معامله بیت‌کوین می‌زنند که در این‌باره نیز مسوولان مربوطه اعلام کردند که اگر این کار انجام شود، کانون صرافان از آن اطلاعی نداشته و به صورت شخصی انجام می‌شود. ممنوعیت استفاده و معامله بیت‌کوین به‌دلیل قوانین مبارزه با پولشویی اعلام شده، اما تجربه نشان داده که تاکنون هیچ‌یک از کشورهای دنیا نتوانسته‌اند در مقابل این تکنولوژی ممنوعیت‌های طولانی مدت مثمر ثمر ایجاد کنند.
 

captcha
شماره‌های پیشین