sobhe-no.ir
822
یکشنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۸
8
خبر

گزارش «صبح‌نو» از غافلگیری مدیران شهری و سرگردانی چندساعته تهرانی‌ها در شهر را بخوانید

غافلگیری مدیران شهری در نخستین برف سال تهران

مدیریت شهری تهران دیروز یک‌بار دیگر غافلگیر شد تا سرانه غافلگیری خود را باز هم افزایش دهد. حدود دو هفته قبل و همزمان با بارش باران، بسیاری از معابر تهران دچار آب‌گرفتگی شدند و دردسرهای بسیاری برای شهروندان به وجود آمد. دیروز هم همزمان با آغاز بارش برف در تهران، بزرگراه‌ها و معابر شمالی پایتخت به طور کامل مسدود شدند تا ساعت‌های بسیاری از زندگی شهروندان تلف شود. علت این امر هم به طور کامل مشخص بود؛ غافلگیری و توجه‌نکردن به هشدارها درباره بارش سنگین برف در تهران.

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از غافلگیری مدیران شهری و سرگردانی چندساعته تهرانی‌ها در شهر را بخوانید

غافلگیری مدیران شهری در نخستین برف سال تهران

مدیریت شهری تهران دیروز یک‌بار دیگر غافلگیر شد تا سرانه غافلگیری خود را باز هم افزایش دهد. حدود دو هفته قبل و همزمان با بارش باران، بسیاری از معابر تهران دچار آب‌گرفتگی شدند و دردسرهای بسیاری برای شهروندان به وجود آمد. دیروز هم همزمان با آغاز بارش برف در تهران، بزرگراه‌ها و معابر شمالی پایتخت به طور کامل مسدود شدند تا ساعت‌های بسیاری از زندگی شهروندان تلف شود. علت این امر هم به طور کامل مشخص بود؛ غافلگیری و توجه‌نکردن به هشدارها درباره بارش سنگین برف در تهران.

روز گذشته را باید در تاریخ تهران به یاد سپرد؛ روزی که هزاران دقیقه از عمر شهروندان در ترافیک بی‌تدبیری و بی‌مسوولیتی مدیران تهران هدر شد و البته پاسخ مسوولان شهری نیز زخمی دیگر بر روان شهروندان زد چراکه مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفت: برف را که نمی‌توان با تیر در آسمان زد.
بارش برف در تهران از حدود 7 صبح دیروز در نیمه شمالی تهران آغاز شد. البته از روز جمعه پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی درباره برفی‌شدن آسمان تهران از بامداد روز جمعه خبری شده بود. این هشدار اما از سوی مدیران شهری جدی گرفته نشد و به نظر می‌رسد که آن‌ها هم مانند شهروندان جمعه‌شب را بدون هیچ ‌آمادگی برای مواجهه با برف شب را در منازل خود سپری کرده بودند؛ اما بعد از ساعت 7 که بارش از سمت شمال غرب در تهران آغاز شد در کمتر از یک ساعت تمام معابر شمالی شهر را در برگرفت به طوری که نقشه‌های ترافیکی 
یک به یک تمام معابر بزرگراهی و داخلی را مسدود اعلام کردند. این وضعیت به حدی بغرنج شد که بسیاری از کارمندان و دانش‌آموزان دیروز با تاخیر چندساعته به محل کار یا آموزش خود رسیده و حتی برخی قید کار و آموزش را زدند. بر اساس گزارش‌های دریافتی «صبح‌نو» از هموطنان این اتفاق در حالی روی داد که در معابر تقریبا هیچ‌ ماموری از شهرداری تهران مشغول نمک‌پاشی یا شن‌پاشی همانند اتفاقی که در سال‌های گذشته در تهران انجام می‌شد، نبوده است. خانم جباریان، یکی از شهروندانی که در مسیر جنوب به شمال بزرگراه مدرس در ترافیک مانده بود به خبرنگار «صبح‌نو» گفت: منزل من در مناطق مرکزی شهر است اما برای محل کارم باید به تجریش بروم؛ ولی با این ترافیک بعید است که بتوانم به موقع برسم. او در ادامه می‌افزاید: مگر در سال‌های قبل در تهران بارش برف نداشتیم؟ در سال‌های قبل دیده بودیم که مخازن شن و ماسه در مسیر به وفور وجود داشت و خود شهروندان هم استفاده می‌کردند. ضمن اینکه همیشه قبل از شروع بارش خودروهای سنگین شهرداری با شن و نمک در مسیر حاضر بودند و حتی همزمان با بارش و قبل از آن مسیر را شن‌پاشی می‌کردند. الان من دو ساعت است در ترافیک هستم؛ نه مخزن شن و ماسه دیده‌ام و نه خودروی شهرداری. آقای صفدری، راننده تاکسی خطی میدان هفت‌‌تیر تا پارک‌وی است. او هم که از ترافیک کلافه شده، از ماشین بیرون آماده و در برف ایستاده است. او هم به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: در میدان هفت‌تیر مسافر سوار کردم چون مردم معطل بودند. همکاران گفتند که برف می‌بارد و نرو، گیر می‌کنی اما گفتم مردم گناه دارند. حالا خودم و مسافرها گیر کرده‌ایم. خانم شفیعی هم که یکی از مسافران تاکسی است، می‌گوید: من دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی هستم. این همه راه آمده‌ام، در ترافیک معطل شده‌ام و حالا هم خبر آمده که کلاس‌های دانشگاه از ظهر به بعد تعطیل است. حالا مانده‌ام در این ترافیک و بارش برف چه کنم! او این جملات را با بغض می‌گوید.

تجربه یک بارش سنگین
مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی دیروز خبر داد که بارش برف در تهران تا دو روز آینده تداوم خواهد داشت. به گفته آقای صادق ضیاییان دیگر استان‌های کشور هم شاهد بارش باران و برف خواهند بود؛ ضمن اینکه پلیس هم به رانندگان هشدار داده تا از تردد بدون زنجیرچرخ در معابر کوهستانی کشور خودداری کنند اما بارش برف در تهران و در ادامه، سرمای زیر صفر این هشدار را به مسوولان شهری می‌دهد که برای جلوگیری از یخ‌زدگی معابر، شکستگی درختان و ایمن‌سازی معابر برای تردد عابران و خودروها اقدام جدی و عملیاتی انجام دهند. البته تجربه دیروز برای شهروندان بسیار نگران‌کننده بود و می‌توان گفت که مدیریت شهری به‌طور کامل نمره ردی در این ماجرا گرفته است. البته شهروندان تهران خاطره برف زمستان سال 96 را هم در خاطر دارند؛ همان برفی که موجب شد تا کل تهران دچار مشکل شده و بسیاری از معابر بسته شوند. آقای محمدعلی نجفی، شهردار وقت تهران که در آن زمان گفته شد در تهران نبوده است درباره مشکل عدم‌برف‌روبی از معابر و خیابان‌ها از شهروندان دعوت کرد تا خودشان دست به کار شده و برف را از روی درختان تکانده و نیز معابر را تمیز کنند. حالا همان ماجرای دو سال پیش در پاییز امسال و در دوره یک شهردار اصلاح‌طلب دیگر تکرار شد.

یاد قدیم بخیر
دیروز زمانی که بسیاری از شهروندان در ترافیک سنگین تهران سرگردان شده بودند، مدیران شهری تلاش می‌کردند تا اعلام کنند که شهر غافلگیر نشده است. این ماجرا البته برای شهروندان از یک‌سو مضحک و از سوی دیگر توهین‌آمیز بود؛ چه آنکه آقای اصغر عطایی با اظهارات عجیب خود موجبات ناراحتی و گلایه شهروندان را به وجود آورد. مدیر کل امور خدمات شهری تهران صبح دیروز در گفت‌وگو با رسانه‌ها اظهار کرد: «سطح خیابان‌ها را پاک می‌کنیم، دوباره سفید می‌شود، برف نشسته و نمی‌توان آن را در هوا با تیر زد، برف طبیعی است و باید روی زمین بنشیند تا با شن و نمک یا گریدر آن را برطرف کرد.» عطایی در واکنش به اینکه نمک‌پاشی باید از ساعاتی قبل از شروع برف انجام می‌شد، هم اظهار کرد: «با توجه به ترافیک صبحگاهی، ماشین‌آلات سنگین در مناطقی که شاهد بارش برف هستیم، نمی‌تواند فعالیت کند و برف نیز به اندازه‌ای نیست که بخواهیم تیغه‌زنی داشته باشیم و گریدر کار کند.»
آقای فخاری که یکی از ساکنان منطقه 3 تهران است درباره این اظهار نظر یکی از مدیران شهرداری تهران به خبرنگار «صبح‌نو» گفت: واقعا اگر این حرف را زده باشد خیلی تعجب‌برانگیز است. مدیرانی که باید در شرایط بحرانی کنار مردم قرار بگیرند از پشت تریبون و میز دفترشان این‌طور حرف می‌زنند؟ وی در ادامه با اشاره به انبوه برف موجود در کوچه و نیز سختی تردد خودروها افزود: تا زمانی که قالیباف شهردار تهران بود سرکوچه ما مخزن شن و ماسه وجود داشت. البته انتظار نداشتیم که جلوی خانه‌مان را تمیز کنند، می‌توانستیم از همان مخزن کیسه شن و ماسه بر می‌داشتیم و در خیابان و پیاده‌رو می‌ریختیم ولی الان که مدام می‌گویند مردم باید در اداره شهر مشارکت کنند، خب ابزار مشارکت این شکلی را هم نتوانسته‌اند تامین کنند. حین صحبت‌کردن خودروی پژویی را می‌بینیم که در سراشیبی کوچه روی برف لیز خورده و با سرعت آرام به ماشین پارک‌شده در کنار خیابان می‌زند. خانم راننده از ماشین پیاده می‌شود و البته به قدری عصبی است که نمی‌توان با او صحبت کرد اما به وضوح می‌توان شنید که کلماتی را خطاب به مدیران شهرداری بیان می‌کند.
مدیر در اتاق بحران
روز گذشته بسیاری از شهروندان علاقه داشتند بدانند که شهردار تهران در زمان بارش برفی سنگین کجا بوده است. این مساله شاید از آنجا نشات می‌گرفت که دو سال قبل و در زمان بارش سنگین برف در تهران گفته شد شهردار وقت در پایتخت حضور نداشته و در سفر تفریحی در جزیره کیش بوده است. شهردار تهران حوالی ظهر دیروز بود که در فضای مجازی حاضر شد و درباره بارش برف در تهران اظهار نظر کرد. آقای پیروز حناچی در توییتر نوشت: «از ابتدای بارش برف در مرکز کنترل ترافیک حضور دارم و بر روند برف‌روبی و بازگشایی معابر مناطق درگیر، نظارت دارم. در برخی شریان‌های اصلی انسداد رخ داده که در تلاش هستیم با هماهنگی دستگاه‌ها آنها را بازگشایی کنیم. مانند همیشه، همراهی مردم را صمیمانه خواستارم.» البته او به این مساله اشاره‌ای نداشت که برای رفع بحرانی مانند بارش برف بهتر است به صورت میدانی مدیریت کرد، نه از فضایی اداری. نکته مهم دیگر هم درخواست همراهی مردم بود که البته مشخص نبود شهروندان غیر‌از معطلی چندین ساعته در ترافیک و از دست دادن ساعت کاری و اعصاب‌خردی ناشی از این مساله چه همراهی‌ای باید انجام دهند؟ البته شاید هم منظور شهردار تهران مساله همانند نجفی، شهردار پیشین پایتخت بود که از شهروندان خواسته بود خود اقدام به تمیز‌کردن کوچه‌ها و درختان محله‌هایشان کنند.

آماده‌های ناآماده
معمولا در روزهای بارانی و برفی که ترافیک شهر سنگین می‌شود مدیران شهری نیز مدام مساله استفاده از حمل‌و‌نقل عمومی را به شهروندان گوشزد می‌کنند. دیروز هم آقای یوسف حجت، مدیرعامل سازمان حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران توصیه‌هایی را به شهروندان ارائه و اظهار کرد: نخستین اقدامی که در این زمینه می‌تواند مؤثر واقع شود، خودمدیریتی شهروندان است و مردم باید بدانند همیشه برای پیشگیری از گره‌های ترافیکی فقط مسوولان نقش ندارند بلکه استفاده عموم مردم از مترو و اتوبوس می‌تواند در کاهش بار ترافیکی سهم مهمی داشته باشد. البته وی در ادامه به این مساله اشاره‌ای نکرد که برای تسهیل تردد مردم و ترغیب آنها به استفاده از حمل‌و‌نقل عمومی چه خدمات ویژه‌ای ارائه شده است.
آقای حسن‌پور، یکی از شهروندان درباره استفاده از اتوبوس در روزهای بارانی و برفی به «صبح‌نو» گفت: امروز صبح قصد داشتم با خودروی شخصی به محل کار بروم و برای همین سوار اتوبوس‌های بی‌آر‌تی خط راه‌آهن-تجریش شدم. وی در ادامه افزود: نکته اول تراکم جمعیتی بسیار در اتوبوس بود. واقعا با زحمت سوار اتوبوس شدم. البته بماند که صبر کردم تا اتوبوس خلوت‌تری از راه برسد؛ اما مساله بعدی پیاده‌کردن ما از سوی راننده بود. آقای حسن‌پور که دیروز نخستین تجربه اتوبوس‌سواری خود را داشته است به خبرنگار «صبح‌نو» گفت: واقعا تصمیم گرفته بودم که بیشتر از اتوبوس و مترو استفاده کنم اما با تجربه دیروز پشیمان شدم. با اتوبوس تا میدان ونک رسیدیم اما راننده اتوبوس ما را پیاده کرد و گفت بالا راه بسته است و دیگر نمی‌توانیم بالا برویم. برای همین پیاده شدم و در برف شدید و پیاده‌روی یخ‌زده به زحمت تا پارک‌وی رسیدم.
خانم شهرابی هم که یکی دیگر از مسافران اتوبوس‌های بی‌آر‌تی ولی‌عصر تجریش است، می‌گوید: چرا هیچ‌یک از ماموران پلیس و شهرداری در خیابان‌ها نیستند؟ خودروهای سواری وارد خط بی‌آرتی شده‌اند، راه بسته شده؛ ضمن اینکه تا انتهای خیابان را هم که نگاه کنید هیچ‌ اتوبوسی نمی‌بینید.
بارش برف دیروز فرصتی بود برای افزایش مهربانی و صمیمیت مردم با هم؛ اما بی‌تدبیری مدیریت شهری در کنترل معابر نشان داد که بر خلاف ادعاهای مدیران فعلی تهران که مدام از متعلق‌بودن شهر به شهروندان دم می‌زنند، کاری برای این مساله انجام نداده و نمی‌دهند و البته اصرار دارند که اعلام کنند غافلگیر نشده‌اند؛ چه آنکه آقای عطایی، مدیر کل امور خدمات شهری شهرداری تهران دیروز اظهار کرد از برف صبحگاهی غافلگیر نشدیم؛ البته شهروندان نیز این سوال را دارند که اگر مدیران غافلگیر نشدند و در آمادگی بودند و این وضعیت برای تهران پیش آمد، چه می‌شد اگر مدیریت شهری 
آمادگی نداشت.

captcha
شماره‌های پیشین