sobhe-no.ir
822
یکشنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۸
4
خبر

قالیباف: دولت باید با جلب مشارکت مردم سهمیه‌بندی را اجرا می‌کرد

نگرانی از گرانی، معترضان را به خیابان کشاند

بنزین، روی آتش بی‌تدبیری

دولت اعلام کرده است با اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین ۳۱هزار میلیارد تومان در سال افزایش درآمد خواهد داشت که تمام این درآمد در قالب یارانه نقدی به مردم تعلق خواهد گرفت، اما با این وجود افکار عمومی درباره این تصمیم جدید دولت اقناع نشده است.

صبح نو

نگرانی از گرانی، معترضان را به خیابان کشاند

بنزین، روی آتش بی‌تدبیری

دولت اعلام کرده است با اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین ۳۱هزار میلیارد تومان در سال افزایش درآمد خواهد داشت که تمام این درآمد در قالب یارانه نقدی به مردم تعلق خواهد گرفت، اما با این وجود افکار عمومی درباره این تصمیم جدید دولت اقناع نشده است.

هرچند کارشناسان و نخبگان اقتصادی اصلاح مدیریت مصرف انرژی را امری ضروری و لازم برای کشور می‌دانستند اما امروز به شیوه اجرای دولت انتقاد دارند و معتقدند دولت با روش‌های بهتری می‌توانست این طرح را اجرا کند تا مردم نیز نگران گرانی و تورم‌های ناشی از افزایش نرخ بنزین نباشند؛ چرا که اگر دولت در اقناع افکار عمومی ضعیف عمل کند و نتواند همدلی مردم را در اجرای یک قانون و برنامه به‌دست بیاورد، به‌طور طبیعی با واکنش و عکس‌العمل منفی مردم روبه‌رو می‌شود.
بنزین سهمیه‌ای و دو نرخی پیش از این دولت احمدی‌نژاد و با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها اجرا شد و مردم نیز به این شیوه عادت کرده بودند و در جامعه پذیرفته شده بود اما دولت روحانی در ابتدای کار خود به این شیوه انتقاد و بنزین را تک نرخی کرد، حال بعد از چند سال وقفه و بدون آنکه سیاست و برنامه‌ای جدید ارائه دهد، مجدداً با همان شیوه دولت قبل یعنی بنزین سهمیه‌ای و دونرخی را به اجرا گذاشته است.
بیشتر اعتراضات مردم نه برای افزایش نرخ بنزین بلکه تورم و گرانی ناشی از آن است، همچنانکه تجربه نشان داده با افزایش نرخ بنزین، قیمت بسیاری از کالاها افزایش می‌یابد و بهانه‌ای برای بالا رفتن تورم و گرانی می‌شود. با توجه به آنکه بازار تورم 40‌درصدی را تجربه کرده است دیگر کشش افزایش قیمت‌های جدید را ندارد.

قول مجلس برای نظارت بر گرانی‌ها
حال نمایندگان مجلس در پی اعتراضات مردم در جلسه امروز موضوع افزایش قیمت بنزین را در جهت حفظ حقوق مردم بررسی خواهند کرد. همچنانکه محسن بیگلری، نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی گفته است: یکی از نگرانی‌های مردم این است که این افزایش قیمت بنزین منجر به افزایش قیمت کالاها و خدمات در بازار نیز خواهد شد و امیدوارم مجلس بتواند در این باره تصمیم خوبی بگیرد. وی همچنین از مردم تقاضا کرد که خونسردی خود را در این باره حفظ کنند و مطمئن باشند که مجلس امروز در این باره تصمیم خوبی را در جهت حفظ حقوق مردم خواهد گرفت.محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور ایران نیز در رابطه با افزایش قیمت‌ها پس از افزایش قیمت بنزین گفت: مسوولان امر موظف هستند از هر گونه افزایش قیمت‌ها جلوگیری کنند و امیدواریم مسوولان اقتصادی در این رابطه تلاش کنند.

وزرای احمدی‌نژاد 6‌ماه برای گرانی بنزین با مردم صحبت کردند
قاضی‌زاده‌هاشمی، عضو هیات رییسه مجلس نیز گفته است: براساس شنیده‌ها قوه‌قضاییه رسماً با دولت مکاتبه کرده و اعلام کرده است که پیش از افزایش قیمت باید تمهیدات رسانه‌ای برای اقناع‌سازی افکار عمومی انجام شود و با مردم صحبت شود تا مردم مطلع باشند. وی افزود: برخی معتقدند دولت برای جبران کسری بودجه قیمت سوخت را افزایش داده است، این در حالی است که دولت همه پول افزایش قیمت بنزین را به صورت یارانه نقدی پرداخت خواهد کرد. قاضی‌زاده یادآور شد: در زمان آقای احمدی‌نژاد برای افزایش قیمت بنزین ۶‌ماه دولت و وزرا با مردم صحبت کردند. اگر دولت سهمیه‌بندی بنزین را انجام می‌داد و کارت سوخت جایگاه‌داران را حذف می‌کرد، می‌توانست مصرف سوخت را کنترل کند نیازی به افزایش قیمت بنزین نبود. انگیزه واقعی دولت از این کار مشخص نیست.

اعتراضات بنزینی در تهران و سایر شهرها
با اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن، اعتراضاتی در نقاط مختلف کشور انجام شد. این اعتراضات در اغلب موارد با حضور مسوولان و گفت‌وگوی ماموران ناجا با مردم به شکل مسالمت‌آمیز برگزار شد و در برخی موارد نیز با تحریک عده‌ای به اغتشاش کشیده شد.
فارس نوشت: در ارومیه تجمع معترضان مسالمت آمیز و آرام بود. فرماندار، شهردار و مسوولان انتظامی استان در جمع معترضان حاضر شدند و با مردم گفت‌وگو کردند. در این میان برخی با فریاد و صدای بلند خطاب به مسوولان گفتند «چرا فشار اقتصادی بر زندگی مردم را درک نمی‌کنید؟»
 پیرزنی خطاب به ماموران پلیس گفت: «کی می‌خواد صدای ما رو بشنوه! مسوولان کجا هستند؟ ملت باید حرف خودشو بزنه! ما همه ایرانی هستیم ، شما هم برادر ما هستید.»
در تبریز هم مردم و رانندگان خودروهای سواری در میدان فهمیده، بلوار فارابی (چایکنار) و میدان جهاد (نصف راه) با خاموش کردن خودروهای خود و متوقف کردن آن در وسط خیابان به گرانی بنزین اعتراض کردند.
این اعتراض آرام پس از حدود 20 الی 30 دقیقه با حضور عوامل انتظامی و در خواست آن‌ها از مردم برای به پایان رساندن آن فروکش کرده و مردم سوار بر خودروها شده و انسداد خیابان‌ها به پایان رسید.
در اصفهان هم دیروز تجمعات مردم از صبح با خاموش کردن ماشین‌ها در خیابان‌ها آغاز و منجر به ترافیک در این شهر شد.
عمده گلایه مردم معطوف به مساله قیمت بنزین بود و عموماً شعار سیاسی مطرح نمی‌شد، البته با توجه به توقف حرکت خودروهای امدادی، خدماتی و عمومی و همچنین اخلال در عبور و مرور، گلایه‌هایی هم از جانب بخش دیگری از مردم به این روش اعتراض مطرح بود.
در ساری مردم زیر باران به خیابان آمدند و در خیابان فرهنگ این شهر شعار دادند «گرانی تورم این است شعار مردم.»
همچنین با حضور نیروی انتظامی شعارهایی مبنی بر  «نیروی انتظامی حمایت حمایت» سردادند. در این میان دادستان مرکز مازندران نیز به منظور بررسی اتفاقات و گفت‌وگو با مردم به میان آنها رفت.
درکهگیلویه و بویراحمد هم چند ده‌نفر در تجمعی آرام اعتراض خود را اعلام داشتند. در این بین فیلمی منتشر شد که نشان می‌دهد یک دختر جوان با جیغ و فریاد در میان جمعیت درصدد تحریک و همراهی مردم برای اعتراض است.
در استان گلستان تجمعات از خیابان شالیکوبی و با توقف خودروها آغاز شد و فیلم های منتشر شده نشان می‌دهد این اتفاق در عبور و مرور خودروهای امدادی مشکل ایجاد کرده است.
در شیراز، سیرجان، کرمان، کرمانشاه و گلستان هم این اعتراضات وجود داشت.
در تهران نیز همزمان با اولین بارش برف و لغزندگی راه‌ها، ترافیک سنگینی در خیابان‌های اصلی شمال شهر ایجاد شده بود که همین امر به اعتراض مردم و پیاده شدن از ماشین‌ها و تجمعات پراکنده منجر شد.
در اتوبان امام علی بار سنگین ترافیک همزمان شد با شعار دادن جمعی از حاضرین و دعوت و تهییج و حتی تهدید راننده ها به خاموش کردن خودروها. «نیروی انتظامی حمایت حمایت» از جمله شعارهایی بود که مردم در بزرگراه امام علی می‌دادند. همزمان مأموران شهرداری نیز به بازسازی راه‌ها مشغول بودند. در همین مسیر برخی راننده‌ها خودروی خود را کج پارک کرده و راه عبور سایر ماشین‌ها را بسته بودند که با ورود راهنمایی و رانندگی با تاخیر چند ساعته مسیر باز شد.
خبر دیگر از بزرگراه امام علی خالی کردن یک کامیون سنگ در میان تجمع مردم است. این درحالی است که برخی مسوولان امنیتی درباره خرابکاری و اقدامات سازمانی برای به انحراف کشیدن اعتراض مردم هشدار داده بودند.
در اتوبان همت چند دختر جوان با در دست گرفتن پلاکارد «با ما همراه شوید» توجه راننده‌ها را به خود جلب کردند. اما ترافیک مسیر همت با حضور مأموران شهرداری و 
شن‌ریزی  آرام و روان گزارش شد.
در رباط کریم مأموران ناجا راه را برای مردم باز کردند تا جمعیت با آرامش حرکت کنند و شعار دهند. در شهرقدس، اسلامشهر و دماوند نیز تجمعات پراکنده‌ای صورت گرفته است. در اسلامشهر اقدام برای تخریب جایگاه بنزین صورت گرفت که با ورود نیروی انتظامی متعرضان پراکنده شدند. 
مهر نیز نوشت: در شهرستان هایی مانند شهریار، بهارستان، رباط کریم، قدس، دماوند و پردیس شاهد تجمع آرام مردم هستیم . در این تجمعات، مردم باخاموش کردن اتومبیل‌های خود، به سیاست‌های دولت در زمینه اصلاح قیمت بنزین انتقاد کردند.
در مسیرهای تردد خودروها در خیابان‌های اصلی بهارستان، رباط کریم، خیابان ولی‌عصر؟عج؟ شهریار، خیابان کامیون داران پردیس به سوی تهران و نیز شمال کشور، میدان جهاد دماوند و برخی دیگر از خیابان ها این توقف خودروها موجب انسداد مسیر تردد شد.
تا ظهر روز گذشته پلیس رفتاری بسیار آرام با معترضان داشت و هیچگونه درگیری گزارش نشده بود، اما با حمله تعدادی از اراذل و اوباش و منافق به کلانتری‌ها، پمپ بنزین‌ها، فرمانداری‌ها، بانک‌ها، فروشگاه‌ها در شهرهای مختلف و آتش زدن اموال عمومی با مقاومت نیروی انتظامی
 مواجه شد.

captcha
شماره‌های پیشین