sobhe-no.ir
822
یکشنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۸
4
خبر

قالیباف: دولت باید با جلب مشارکت مردم سهمیه‌بندی را اجرا می‌کرد

نگرانی از گرانی، معترضان را به خیابان کشاند

بنزین، روی آتش بی‌تدبیری

دولت اعلام کرده است با اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین ۳۱هزار میلیارد تومان در سال افزایش درآمد خواهد داشت که تمام این درآمد در قالب یارانه نقدی به مردم تعلق خواهد گرفت، اما با این وجود افکار عمومی درباره این تصمیم جدید دولت اقناع نشده است.

صبح نو

خبر

قالیباف: دولت باید با جلب مشارکت مردم سهمیه‌بندی را اجرا می‌کرد


محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با فارس تاکید کرد: رییس‌جمهوری در هفته منتهی به این اتفاق اجرایی پر اهمیت که بار روانی و اقتصادی برای مردم دارد، به جای زمینه‌سازی برای آرامش مردم و همراه نمودن آن‌ها، کمپین سیاسی و انتخاباتی خود را در سفرهای استانی کلید می زند.
وی با بیان اینکه جامعه احساس محرومیت نسبی دارد توضیح داد: مردم احساس می‌کنند به میزان ظرفیت‌ها و استعدادهای کشور از مزایا بهره‌مند نمی‌شوند. در حالی که گفته می‌شود ما به منابع جدید نفتی دست یافتیم، مردم نمی‌پذیرند که چند روز بعد قیمت بنزین بالا برود. مردم نگران آینده خود هستند. ما باید با جلب مشارکت مردم دست به اجرای این سیاست بزنیم.
قالیباف درباره تدبیر دولت در اجرای این سیاست خاطر نشان کرد: رییس‌جمهوری باید پیش از این درباره اجرایی‌شدن سیاست بنزین با مردم حرف می‌زد و حال باید در نخستین فرصت مشکلات را با مردم در میان بگذارند.
وی همچنین در خصوص سیاست‌های تکمیلی در اجرای سهمیه‌بندی بنزین تاکید کرد: مقولات اقتصادی مانند هدفمندی یارانه‌ها، تورم، رشد اقتصادی، تولید، اشتغال و ... یک زنجیره بهم پیوسته هستند و نمی‌شود به‌صورت جزیره‌ای و مستقل برای هر‌یک نسخه پیچید و تنها با سیاست‌های دفعی قیمتی نمی‌توان معضلات را برطرف کرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: همین دولت 4‌سال قبل، بر خلاف نظر همه نخبگان اقتصادی، کارت سوخت را حذف کرد و حالا با صرف هزینه سنگین روانی، سیاسی و مالی، آن‌را برگرداند.
قالیباف با بیان اینکه افزایش قیمت باید به‌صورت تدریجی طی سال‌های گذشته صورت می‌گرفت اضافه کرد: از طرف دیگر سهم سایر بخش‌های مرتبط مانند تولید، حمل‌و‌نقل عمومی باید به‌صورت جداگانه پرداخت شود تا بتوان قیمت‌ها را کنترل کرد. این وضعیت به جهش قیمت‌ها می‌انجامد.
وی با تاکید بر اینکه راه اجرای موفق این تصمیم پاسخ به سؤالات و ابهامات مردم است گفت: سؤال مردم این است که این افزایش قیمت موجب تورم خواهد شد، آیا مبلغ جبرانی درنظر گرفته شده اولاً چگونه به دست ایشان می‌رسد، ثانیاً آیا می‌تواند تورم ایجاد شده را پوشش دهد یا خیر؛ قاعدتاً باید برای کنترل تورم برنامه داشت.

captcha
شماره‌های پیشین