sobhe-no.ir
822
یکشنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۸
1
گزارش «صبح‌نو» از غافلگیری مدیران شهری و سرگردانی چندساعته تهرانی‌ها در شهر را بخوانید

غافلگیری مدیران شهری در نخستین برف سال تهران

مدیریت شهری تهران دیروز یک‌بار دیگر غافلگیر شد تا سرانه غافلگیری خود را باز هم افزایش دهد. حدود دو هفته قبل و همزمان با بارش باران، بسیاری از معابر تهران دچار آب‌گرفتگی شدند و دردسرهای بسیاری برای شهروندان به وجود آمد. دیروز هم همزمان با آغاز بارش برف در تهران، بزرگراه‌ها و معابر شمالی پایتخت به طور کامل مسدود شدند تا ساعت‌های بسیاری از زندگی شهروندان تلف شود. علت این امر هم به طور کامل مشخص بود؛ غافلگیری و توجه‌نکردن به هشدارها درباره بارش سنگین برف در تهران.

خبر

قالیباف: دولت باید با جلب مشارکت مردم سهمیه‌بندی را اجرا می‌کرد

گزارش

گزارش میدانی «صبح نو» از اعتراضات وآشوب خیابانی در پایتخت ماسک جوکر در اتوبان ستاری

گزارش میلاد ناظمی

نگرانی از گرانی، معترضان را به خیابان کشاند

بنزین، روی آتش بی‌تدبیری

دولت اعلام کرده است با اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین ۳۱هزار میلیارد تومان در سال افزایش درآمد خواهد داشت که تمام این درآمد در قالب یارانه نقدی به مردم تعلق خواهد گرفت، اما با این وجود افکار عمومی درباره این تصمیم جدید دولت اقناع نشده است.

سرمقاله

رفتار تنش‌دار

صبح نو

سرمقاله

رفتار تنش‌دار

از شنبه گذشته که رییس جمهوری در یزد کمپین سیاسی‌اش را کلید زد، این سوال در اذهان به وجود آمد که چرا آقای روحانی چنین می‌کند: آیا نارضایتی خود از بازداشت برادرش را بازتاب می‌دهد یا می‌خواهد با جریان اصلاحات تعیین تکلیف کند و یا می‌خواهد بر هموارسازی مسیر مذاکره با آمریکا، امتیازی بگیرد. اما این‌ها و همه تخمین‌های مشابه هیچ ارتباطی بین آنها و تصمیم آزادسازی نرخ بنزین نداشت؛ در واقع اگر بخواهیم منصفانه به این روند نگاه کنیم، رفتار رییس دولت در روزهای منتهی به اجرای این سیاست بااهمیت و پرهزینه، به‌جای آرامش‌بخشی و امیدآفرینی برای مردم، تنش زا و تشدید کننده شکاف‌های سیاسی بود. آن‌هم در شرایطی که حداقل سه روند پیرامونی نشان می‌داد که اکنون وقت انجام چنین کاری نیست: اول وضعیت کشورهای همجوار، دوم ناقص بودن روش جبران هزینه و سوم رشد 
بی اعتمادی به رفتار دستگاه دولت. حالا این کار انجام شده و در بستری از نارضایتی عموم مردم، افرادی هیجان‌زده از یک سو و جریان برانداز از سوی دیگر، منجر به بروز نابسامانی‌های خیابانی در تعدادی از شهرهای کشور شدند. با به خشونت کشیده شدن این تجمعات و خروج آنها از شرایط عادی، این هشدار که آشوب‌های لبنان و عراق که بر بستری از مشکلات معیشتی و اقتصادی استوار بود، ممکن است به ایران سرایت داده شود، جامه عمل به خود گرفته؛ برای دولت راه بازگشتی وجود ندارد و این سیاست را باید به سرانجام برساند، اما کاهش هزینه‌های اجتماعی و سیاسی اش کاملا امکانپذیر است.

captcha
شماره‌های پیشین