sobhe-no.ir
822
یکشنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۸
1
گزارش «صبح‌نو» از غافلگیری مدیران شهری و سرگردانی چندساعته تهرانی‌ها در شهر را بخوانید

غافلگیری مدیران شهری در نخستین برف سال تهران

مدیریت شهری تهران دیروز یک‌بار دیگر غافلگیر شد تا سرانه غافلگیری خود را باز هم افزایش دهد. حدود دو هفته قبل و همزمان با بارش باران، بسیاری از معابر تهران دچار آب‌گرفتگی شدند و دردسرهای بسیاری برای شهروندان به وجود آمد. دیروز هم همزمان با آغاز بارش برف در تهران، بزرگراه‌ها و معابر شمالی پایتخت به طور کامل مسدود شدند تا ساعت‌های بسیاری از زندگی شهروندان تلف شود. علت این امر هم به طور کامل مشخص بود؛ غافلگیری و توجه‌نکردن به هشدارها درباره بارش سنگین برف در تهران.

خبر

قالیباف: دولت باید با جلب مشارکت مردم سهمیه‌بندی را اجرا می‌کرد

گزارش

گزارش میدانی «صبح نو» از اعتراضات وآشوب خیابانی در پایتخت ماسک جوکر در اتوبان ستاری

گزارش میلاد ناظمی

نگرانی از گرانی، معترضان را به خیابان کشاند

بنزین، روی آتش بی‌تدبیری

دولت اعلام کرده است با اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین ۳۱هزار میلیارد تومان در سال افزایش درآمد خواهد داشت که تمام این درآمد در قالب یارانه نقدی به مردم تعلق خواهد گرفت، اما با این وجود افکار عمومی درباره این تصمیم جدید دولت اقناع نشده است.

سرمقاله

رفتار تنش‌دار

صبح نو

گزارش

گزارش میدانی «صبح نو» از اعتراضات وآشوب خیابانی در پایتخت ماسک جوکر در اتوبان ستاری

گزارش میلاد ناظمی

 

هنوز از سختی‌ها و پیچیدگی‌های گرانی بنزین عبور نکرده بودیم که برف پاییزی تهران را قفل کرد و شرایط ملتهب‌تر شد. این التهابات، اعتراضاتی را در اتوبان‌های اصلی شهرتهران رقم زد که در ساعات اولیه روز خیلی مسالمت‌آمیز به نظر می‌رسید اما با گذر زمان شرایط تندتر شد و کار به جایی رسید که اعتراضات غروب به بعد شباهتی به قبل از آن نداشت. اعتراضاتی که با آشوب‌های سال‌های اواخر دهه هشتاد و 96 تفاوت بسیاری دارد.
ساعت ۷شب است و هوا کامل تاریک شده اما در اتوبان شهید ستاری و حوالی پاساژ کوروش خبری از آرامش شبانه نیست. البته پاساژ تعطیل شده اما این از التهاب ستاری چیزی کم نکرده. مردم هنوز در ماشین‌هایشان حبس هستند و کسی کمکشان نمی‌کند، حتی پلیس! شماره پلیس ۱۱۰ بوق آزاد می‌خورد اما کسی جواب نمی‌دهد. ماشین‌های ردیف آخری سعی می‌کنند دور بزنند و خودشان را از مهلکه نجات دهند. همین باعث شده این اتوبان 5 بانده هیچ نظمی نداشته باشد. یکی دنده عقب می‌رود، دیگری اتوبان را برعکس حرکت می‌کند، آن یکی  دور می‌زند و گروه دیگر  که مجبورهستند در شلوغی‌ها بمانند تا راه باز شود و به خانه‌شان برسند، سعی می‌کنند ماشین را گوشه‌ای پارک کنند. لابه‌لای این شلوغی‌ها خانمی در حال نفس نفس زدن از جمعیت آدرس می‌پرسد. حالش اصلا خوب نیست و رنگش پریده. وقتی ازش می‌پرسم چه شده در حالی که با عجله از من دور می‌شود می‌گوید «بچه‌ام از ظهر تو سرویس مدرسه است و ماشین سرویسش تو شلوغی‌ها گیر افتاده. ماشینم رو مرزداران ول کردم بیام پیداش کنم!»

اتوبان بن‌بست
به این تصویر در هم و برهم بوی دود لاستیک سوخته و کلی آدم ماسک زده را هم اضافه کنید که در حال کندن گاردریل‌های ستاری هستند. هر کسی که اعتراضی می‌کند یا می‌خواهد مسیر را باز کند برخورد تندی می‌کنند و اگر طرف خیلی پیگیر 
باز شدن مسیر باشد کار به برخورد فیزیکی می‌رسد. بالاخره یکی از گاردریل‌های مقابل پاساژکوروش کنده می‌شود و آن را به وسط اتوبان می‌آورند. حالا دیگر مسیر به کلی بسته شده و کسی جرات اعتراض ندارد. راننده‌های بیشتری مشغول دور زدن هستند. در میان این شلوغی‌ها موتورسواری از لای ماشین‌ها حرکت می‌کند و به هر شکلی که شده از کنار لاستیک سوخته و گاردریل کنده شده راهش را باز می‌کند، اما در همین لحظه یکی از آشوبگرها جلویش را می‌گیرد. باقی هم دوره‌اش می‌کنند و به زور می‌خواهند پیاده‌اش کنند اما مردمی که از حضوردر این بن‌بست کلافه‌ شده‌اند به کمک موتور سوار می‌آیند که ولش کنند. یکی از لیدرهای ماسک‌زده بلند می‌گوید«این اطلاعاتیه! نباید بگذاریم بره! خودم دیدم داشت آمار می‌گرفت!» لیدر ماسک‌زده ول کن ماجرا نیست اما با کمک مردم، موتور سوار گازش را می‌گیرد و به هر زوری که شده رها می‌شود. این اتفاق باعث می‌شود چند خانم چادری که در پیاده‌روی خیابان ستاری هستند با ترس از محل دور شوند و حداقل کمی دورتر از مرکز آشوب بایستند.

 تغییر فاز اعتراضات
تا همین چند ساعت قبل فضای اعتراضات خیلی نرم‌تر و دورهمی‌تر بود اما حالا کسی با دیگری شوخی ندارد. لیدرها به ماسک‌زده‌ها دستور داده‌اند که کسی حق گرفتن عکس وفیلم ندارد و نگذارید کسی  به گاردریل‌های وسط اتوبان نزدیک شود. برخلاف اعتراضات ظهر که نمی‌شد مرز سفت و سختی بین مردم و لیدرها قائل شد، در حال حاضر آدم‌ها دو گروه شدند. گردانندگان یا همان لیدرها و تماشاچیان که مردم هستند و کاری از دستشان ساخته نیست. ماسک‌زده‌ها حسابی هماهنگ هستند و تقسیم کار کرده‌اند. بعضی‌هایشان گاردریل جدید باز می‌کنند، برخی دیگر شعله آتش را گرم نگه می‌دارند، چندتایی شعار می‌دهند و تعدادی هم لای جمعیت می‌چرخند تا مبادا کسی عکس، فیلم یا آمار هم قطارهایشان را بگیرد. علاوه بر این‌ها چندنفری هم هستند که تلفن از دستشان نمی‌افتد. یکی‌شان شرایط را گزارش می‌دهد و دیگری در مورد بنزین، غذای شب و... که مورد نیاز است با فرد آن طرف خط صحبت می‌کند.
تنها شباهت شرایط فعلی با اعتراضات ظهر همین تقسیم کار دقیق و تشکیلاتی معترضین است. به جز این مورد همه چیز شدیدتر و بدتر شده است. حتی شعارها! شعارهای فعلی هیچ نسبتی با چند ساعت قبل ندارند و اگر تا همین چند ساعت پیش فریادها در «ایرانی می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد» و « مرگ بر گرانی» خلاصه می‌شد اما رفته رفته شعارها رادیکال‌و براندازانه شد.

captcha
شماره‌های پیشین