sobhe-no.ir
821
شنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۸
7
مدیر عامل اتحادیه سراسری دامداران ایران مطرح کرد

دلالان مانع کاهش قیمت گوشت می شوند

«صبح‌نو» از نرخ کرایه‌های تاکسی‌های خطی و آنلاین پس از سهمیه‌بندی بنزین گزارش می‌دهد

قول دادند گران نشود

گزارش عارف چراغی / قیمت کرایه تاکسی‌ها نخستین افزایش قیمتی است که پس از بالا رفتن نرخ بنزین هر فردی می‌تواند آن را در بین هزینه‌های روزمره خود احساس کند. با این حال روز گذشته پس از اعلام سهمیه‌بندی بنزین در کشور و اعلام جزییات آن، آقای قنادان مدیرعامل سازمان تاکسیرانی اعلام کرد که هیچ‌گونه افزایش قیمتی برای تاکسی‌ها نخواهیم داشت چرا که اغلب آن‌ها دوگانه‌سوز هستند و سهمیه بنزین نیز به قدر کافی برای آن‌ها در نظر گرفته شده. اما نرخ تاکسی‌های آنلاین یکی دیگر از سوالاتی بود که در ذهن مردم نقش بسته بود که به‌دنبال آن 2شرکت اسنپ و تپسی اعلام کردند که برای رانندگان فعال خود سهمیه‌ای را درنظر گرفته یا مابه‌التفاوت قیمت بنزین را به حساب‌شان واریز خواهند کرد.

صبح نو

مدیر عامل اتحادیه سراسری دامداران ایران مطرح کرد

دلالان مانع کاهش قیمت گوشت می شوند

قیمت دام زنده سنگین‌و‌سبک برای تولیدکنندگان کاهش یافته است اما به اعتقاد مدیر عامل اتحادیه سراسری دامداران ایران سودجویان و دلالان اجازه کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار را نمی‌دهند.
آقای سعید سلطانی‌سروستانی روز گذشته در گفت‌و‌گو با ایرنا با بیان اینکه همچنان در کشور با ازدیاد دام زنده مواجه هستیم، اعلام کرد: در هفته‌های اخیر قیمت گوشت گوساله برای مصرف‌کنندگان بین ۵۵ تا ۶۵‌هزارتومان شده است. به گفته وی، این درحالی است که در ابتدای امسال قیمت هرکیلوگرم دام زنده گوساله نزدیک ۴۰‌هزار تومان شده بود.
مدیر عامل اتحادیه سراسری دامداران ایران اضافه کرد: به‌دلیل افزایش تولید دام سبک نیز قیمت هر کیلوگرم لاشه گوسفندی برای مصرف‌کنندگان ۸۰‌هزار تومان باید باشد اما بیش از این قیمت‌ها به فروش می‌رسد. وی با بیان اینکه تولید گوشت قرمز در کشور از وضعیت خوبی برخوردار است، گفت: نرخ گوشت قرمز به آن اندازه که برای دامداران کاهش یافته، در بازار کاهش نیافته است. عده‌ای سودجو و دلال محصول را با ارزان‌ترین قیمت‌ها از تولیدکنندگان خریداری و با حلقه‌های واسط به گران‌ترین قیمت‌ها به دست مصرف‌کنندگان می‌رسانند که سود خوبی طی مدت کوتاهی نصیب‌شان می‌شود، در حالی که تولیدکننده و مصرف‌کننده نه تنها سودی نمی‌برند بلکه همیشه در حاشیه ضرر و زیان قرار دارند.
به گفته وی، در صورت ادامه بارندگی‌ها، وجود علوفه دامی و افزایش زایش‌ها، دوباره‌زایی و دوقلوزایی، تولید بین ۹۶۰ تا ۹۷۰‌هزار تن گوشت قرمز در کشور پیش‌بینی شده است. سلطانی‌سروستانی همچنین وضعیت تولید شیرخام در کشور را افزایشی دانست و گفت: امسال تولید ۱۱‌میلیون تن شیرخام در کشور پیش‌بینی شده است که اگر طبق برنامه ششم توسعه سرانه مصرف به ۱۶۵کیلوگرم برسد، مازاد تولید نخواهیم داشت. وی با اشاره به اینکه قدرت خرید مردم برای تأمین فرآورده‌های لبنی در سبد خانوار کاهش یافته است، اظهار داشت: سال گذشته بیش از یک میلیون تن فرآورده‌های لبنی به خارج از کشور صادر شده که در نهایت برای مازاد محصول در کشور تنها راهکار صادرات محصولات است.
سلطانی افزود: درحال حاضر دامداران شیرخام با 2‌/4دهم درصدی چربی را با قیمت 2‌هزار و ۵۰۰تومان در اختیار کارخانجات قرار می‌دهند اما نرخ شیر با ۱.۵‌درصد چربی کمتر از پنج هزار و ۵۰۰‌تومان برای مصرف‌کنندگان نیست بنابران دامدار قیمت خوبی از محل فروش شیرخام کیفی خود دریافت نمی‌کند. به گفته وی، البته ایرادی به این موضوع نیست زیرا به‌دلیل افزایش هزینه‌های تولید ممکن است قیمت بسته‌بندی این فرآورده‌ها هم قیمت شیر خام باشد.
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران درباره موافقت‌نامه موقت تجاری بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس) گفت: کشورهای همسایه ایران ظرفیت‌های خوبی برای صادرات محصولات از ایران دارند که ما تاکنون از آن‌ها غافل بودیم. وی صادرات را تضمینی برای تولید داخل دانست و تصریح کرد: مازاد تولید باید صادر شود تا تولیدکننده داخلی نگرانی از بابت اینکه محصول روی دستش بماند، نداشته باشد. سلطانی اظهار داشت: این موافقت‌نامه موقت بین کشورهای مذکور می‌تواند با رفع موانع تجاری، ایجاد کریدور سبز، انتقال ارز و کاهش هزینه‌های تبدیل ارز در رشد صادرات ایران تاثیرگذار باشد.
سلطانی درباره وضعیت واردات ایران از کشورهای حوزه اوراسیا گفت: اکنون بخشی از علت نوسان قیمت گوشت قرمز وابستگی صنعت دام و طیور به بیش از ۱۵‌میلیون نهاده دامی از محل واردات است که تحت تأثیر عوامل مختلف همچون نرخ ارز، نقل و انتقال ارز و پرداخت هزینه ۱۷‌درصدی برای تبدیل ارز هستند که همین امر در قیمت تمام شده کالای داخلی اثرگذار است. وی ادامه داد: بنابراین واردات برخی محصولات از کشورهای همسایه به‌دلیل نزدیکی و کاهش هزینه‌های حمل‌و‌نقل به‌طور حتم روی کاهش قیمت‌ها مؤثر است اما این موضوع باید به صورت هدفمند اجرایی شود.
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران درباره کاهش واردات گوشت گوساله از برزیل و افزایش آن از حوزه اوراسیا گفت: ما باید برای واردات برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشیم که این امر نیازمند تشکیل یک تشکل است تا شرکت‌های واردکننده طبق برنامه برای صفر تا ۱۰۰‌ واردات‌و‌صادرات اقدام کنند.

captcha
شماره‌های پیشین