sobhe-no.ir
821
شنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۸
5
گزارش

تاکید روسیه و هند بر توسعه همکاری‌های فنی و نظامی تحویل اس‌400 به دهلی

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با «خلف المفتاح» و «صهیب حبلی» تحولات لبنان را بررسی کرد

نگرانی غرب از باز شدن درهای اقتصادی لبنان به سوی شرق

گزارش روح‌الله فرقانی /نزدیک به دوماه از اعتراضات مردمی لبنان می‌گذرد که رسانه‌های این کشور از انتخاب «محمد الصفدی» به‌عنوان نخست‌وزیر جدید پس از «سعد الحریری» نام می‌برند، اما بیروت همچنان دستخوش اعتراضات اقتصادی و همچنین این انتخاب جدید است، البته کارشناسان برجسته لبنان و سوریه در گفت‌وگو با «صبح‌نو» معتقدند، قدرت گرفتن حزب‌الله درعرصه سیاسی لبنان و باز شدن درهای اقتصادی بیروت به سوی قدرت‌های شرقی موجب نگرانی غرب نسبت به لبنان شده است.

اعتراض به معرفی نخست‌وزیر جدید

صبح نو

گزارش

تاکید روسیه و هند بر توسعه همکاری‌های فنی و نظامی تحویل اس‌400 به دهلی


«ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری روسیه که به تازگی در برزیل با «نارندارا مؤدی» نخست‌وزیر هند دیدار کرده، از تحویل سامانه اس‌۴۰۰ به این کشور طبق برنامه خبر داد. گفته می‌شود،هند بعد از ترکیه دومین متحد آمریکا محسوب می‌شود که اقدام به خرید سامانه اس‌۴۰۰ از روسیه می‌کند. 
هند در توجیه خرید این سامانه دفاعی و برای کاهش نگرانی‌های آمریکا در مورد سامانه اس‌۴۰۰، گفته است برای تقویت تدابیر دفاعی‌اش علیه چین، به این سامانه نیازمند است.
 پوتین، رییس‌جمهوری روسیه به خبرنگاران حاضر در نشست بریکس که در برزیل برگزار می‌شود، گفت: درخصوص تحویل سامانه دفاع موشکی ‌اس۴۰۰ همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود. همکاران هندی ما خواستار سرعت بخشیدن به این روند نشده‌اند و همه‌چیز خوب پیش می‌رود.
این تصمیم پس از آن گرفته می‌شود که آمریکا نسبت به این اقدامات روسیه انتقاد دارد و عدم خرسندی خود را از تحویل اس‌400 به هند و همچنین ترکیه ابراز داشته است.
اما پوتین رییس‌جمهوری روسیه، معتقد است که طبق برنامه مشخص شده اس‌۴۰۰ را به هند تحویل خواهد داد حتی با وجود تهدید آمریکا، مسکو مصمم به گسترش روابط با دهلی است.
از دیگر سو، «راجنات سینگ»، وزیر دفاع هند تاکید کرده که کشورش مصمم به بهبود و توسعه همکاری‌های فنی و نظامی با روسیه است.
همچنین یک مقام هندی نزدیک به وزارت دفاع این کشور اعلام کرده که دهلی‌نو در نظر دارد تا همکاری‌های خود را با مسکو علی‌رغم تهدیدات و فشارهای آمریکا درباره اعمال تحریم علیه شرکت‌های هندی، گسترش و توسعه دهد. پیش‌تر منابع خبری اعلام کرده بودند که دهلی‌نو و مسکو یک قرارداد تسلیحاتی در زمینه خرید زیردریایی هسته‌ای به مبلغ ۳‌میلیارد امضا کرده‌اند.
پس از انتقال نخستین پرداخت هند به روسیه برای سامانه موشکی اس‌۴۰۰، اکنون دهلی‌نو قصد دارد از مسکو درخواست کند تا روند تحویل این سامانه را تسریع کرده و موشک‌های اس‌۴۰۰ را پیش از زمان مقرر به هند تحویل دهد و به نظر می‌رسد که سفر وزیر دفاع هند به روسیه و همچنین دیدار پوتین با «نارندارا مؤدی» نخست‌وزیر هند با این هدف صورت گرفته است.
با این حال پیش از این مقامات واشنگتن از رهبران دهلی‌نو خواسته بودند تا قرارداد خرید سامانه موشکی اس‌۴۰۰ از روسیه را لغو کنند. درخواستی که تا کنون از سوی مقامات هندی رد شده است.
گفتنی است؛ روسیه برنامه‌های گسترده‌ای را برای همکاری مشترک با هند در حوزه‌های مختلف آغاز کرده است که از برجسته‌ترین آن‌ها می‌توان به ساخت بیش از ۱۲‌نیروگاه هسته‌ای در این کشور اشاره کرد.
دراکتبر سال‌2018 میلادی ، مسکو و دهلی‌نو قرارداد تحویل پنج سامانه اس400 به ارزش بیش از 5‌میلیارد دلار را به امضا رساندند. این معامله را بزرگترین معامله تسلیحاتی در طول تاریخ «روس ابرون اکسپورت» نامیده‌اند. انتظار می‌رود تحویل این سامانه به هند تا آوریل سال‌2023 به پایان برسد.

  تحویل اس‌400 روسی به ترکیه
افزون بر این، «رجب طیب اردوغان»، رییس‌جمهوری ترکیه چندی پیش، پس از بازگشت از سفر به آمریکا و دیدار با ترامپ اعلام کرد که آنکارا هم به‌دنبال خرید موشک‌های روسی اس‌۴۰۰ است و هم سامانه پاتریوت آمریکاست.
به گفته اردوغان، ترکیه می‌تواند سامانه موشکی پاتریوت آمریکا را خریدار کند، اما خرید موشک‌های روسی اس‌۴۰۰ نیز در کنار آن دنبال می‌شود.
اردوغان برخی پیشنهادات را برای دست کشیدن از خرید موشک‌های روسی اس‌۴۰۰ رد کرده و گفت چنین پیشنهاداتی دخالت در حاکمیت ماست.
پیش از این آمریکا از ترکیه خواسته بود تا قرارداد خرید موشک‌های اس‌۴۰۰ از روسیه را لغو کند و در ازای آن سامانه موشکی پاتریوت را از آمریکا خریداری کند، اگرچه ترکیه تا کنون چنین درخواستی را رد کرده و خرید اس‌۴۰۰ از روسیه را نهایی شده اعلام کرده است. در سال‌2017، آنکارا قرارداد خرید سامانه دفاع موشکی اس400 را با مسکو منعقد کرد. ارزش کل این معاملات 2.5‌میلیارد دلار می‌رسید. ناتو از ترکیه بابت خرید سیستم‌های دفاع هوایی از روسیه انتقاد کرد. ایالات متحده اول مشارکت آنکارا در برنامه هواپیمای نسل پنجمی اف‌35 را تعلیق کرد. بعداً مشخص شد که ترکیه در سال‌2020 کاملاً از مشارکت در تولید این جنگنده کنار گذاشته خواهد شد. انتقال محموله اول سامانه‌های دفاع هوایی در تاریخ چندی پیش صورت گرفت. برای انتقال همه عناصر محموله اول 30‌پرواز انجام شد.

captcha
شماره‌های پیشین