sobhe-no.ir
821
شنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۸
4
خبر

ظرفیت تولید غنی­‌سازی ایران به هشت هزار و ۶۶۰ سو رسید

رییس‌جمهوری از ارسال نامه خود به کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر داد

دست برادری ایران به سوی منطقه

جمهوری اسلامی ایران مدت‌هاست برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه، مشارکت و همگامی کشورهای منطقه را طلب می‌کند؛ سیاستی که به ویژه پس از ایجاد ناامنی در حوزه انرژی طی ماه‌های اخیر، جدی‌تر نیز شده است. تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای، پیمان عدم‌تجاوز، رونمایی از پویش صلح هرمز و نهایتا اظهارات اخیر رییس‌جمهوری مبنی بر ارسال نامه به سران کشورهای منطقه، از جمله تلاش‌های کشورمان در این راستا بوده است.

صبح نو

رییس‌جمهوری از ارسال نامه خود به کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر داد

دست برادری ایران به سوی منطقه

جمهوری اسلامی ایران مدت‌هاست برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه، مشارکت و همگامی کشورهای منطقه را طلب می‌کند؛ سیاستی که به ویژه پس از ایجاد ناامنی در حوزه انرژی طی ماه‌های اخیر، جدی‌تر نیز شده است. تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای، پیمان عدم‌تجاوز، رونمایی از پویش صلح هرمز و نهایتا اظهارات اخیر رییس‌جمهوری مبنی بر ارسال نامه به سران کشورهای منطقه، از جمله تلاش‌های کشورمان در این راستا بوده است.

نامه رییس‌جمهوری به سران کشورهای منطقه
حسن روحانی، رییس‌جمهوری روز 23 آبان در افتتاحیه سی‌وسومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، با بیان اینکه ما نباید بگذاریم که در دل مردم تردید ایجاد شود که راه‌حل دست ماست و در منطقه باید خودمان مشکلات را حل کنیم، گفت: «به همین دلیل جمهوری اسلامی ایران طرح صلح هرمز را در سازمان ملل ارائه کرد و بنده در هفته‌های پیش برای همه رهبران کشورهای منطقه نامه نوشتم و از آنان دعوت کردم که از دشمنی‌ها و اختلافات دست بردارند و بدانند که اسرائیل و آمریکا دوست کسی نیستند اما ما دوست مردم عربستان، کویت، امارات، بحرین و کشورهای منطقه، عاشق ملت فلسطین و گروه‌های مبارز و آزادیخواه هستیم». روحانی با تاکید بر اینکه ما باید به قدرت‌مان باور داشته و بر این مساله واقف باشیم که دشمنان‌مان همچنان دشمن هستند و دوست ما نشده‌اند، تصریح کرد: «عزت و نصرت در دست خداوند است و خداوند به ما وعده داده است که اگر ما مؤمن باشیم، به پیروزی می‌رسیم که در این صورت خداوند به ما عزت و نصرت را 
عنایت می‌کند».
پیش از اعلام خبر ارسال نامه به سران کشورهای منطقه از سوی شخص روحانی، سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه روز 11 آبان در نشست خبری گفته بود: «پس از ارائه پویش صلح هرمز از جانب رییس‌جمهوری، آقای روحانی متن کامل آن را برای سران این کشورها ارسال کرد و در آن خواستار تشریک مساعی همه آن‌ها در پردازش و اجرای آن شد».

وحدت؛ سیاست همیشگی جمهوری اسلامی
احمد دستمالچیان، سفیر پیشین کشورمان در لبنان، در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به اظهارات اخیر رییس‌جمهوری مبنی بر ارسال نامه به سران کشورهای منطقه با هدف ایجاد ثبات و صلح گفت: جمهوری اسلامی ایران پیش از این و از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی نیز وحدت را اولویت اصلی سیاست خارجی خود حتی در بدترین شرایط قرار داده بود. جمهوری اسلامی هیچ‌گاه از این سیاست خود، حتی در شرایط سختی که بر منطقه حاکم بوده، عدول نکرده است.

وابستگی به دشمنان، مانعی برای وحدت
وی با بیان اینکه دست برادری جمهوری اسلامی حتی در زمان جنگ تحمیلی نیز به سوی برادران عرب خود دراز بوده تا روابط خوب و گسترده باشد، تصریح کرد: آن چیزی که متاسفانه رعایت نشده، جواب مثبت از طرف دیگر بوده است. این مساله دلایل مختلفی دارد؛ از جمله وابستگی برخی کشورها به دشمنان یا واهمه آنها نسبت به برادران بزرگ‌تر خودشان.

امنیت، خریدنی نیست
سفیر پیشین ایران در لبنان با تاکید بر اینکه در شرایط حاضر نشان داده شد که امنیت، مساله‌ای خریدنی نیست، گفت: آمریکا نمی‌تواند با پول، امنیت را برای ما به ارمغان بیاورد. حوادث مختلف طی چند سال اخیر نشان داده که امنیت، خریدنی نیست و هر وقت بنا باشد که منطقه ناامن باشد، برای همه خسارت‌بار خواهد بود. دستمالچیان اضافه کرد: امنیت، برآیندی از همکاری و مشارکت چند‌جانبه کشورهای منطقه است؛ منطقه‌ای که می‌تواند امنیتش برای دنیا مثبت و سرنوشت‌ساز باشد و ضرر عدم‌امنیتش نیز به‌طور مستقیم، منافع ملی سایر کشورها را تحت‌تاثیر قرار دهد. دستمالچیان افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به این مساله، دستان خود را به سوی برادران عرب خود دراز کرده است. آقای رییس‌جمهوری، از برادران عرب خود دعوت کرده تا در فضایی آرام و باثبات و به دور از هرگونه تنش و دخالت خارجی، مشارکت دسته‌جمعی برای برقراری ثبات و امنیت در این منطقه حساس و ورود به روند توسعه و عمران آغاز شود. وی تاکید کرد: به هر حال کشورهای منطقه، اگر دل به دل همدیگر بدهند و با اتحاد و همکاری و مشارکت جمعی بخواهند این منطقه را بسازند، امکان‌پذیر خواهد بود. در همین‌باره، جمهوری اسلامی ایران بار دیگر اولویت سیاست خارجی خود را به منصه ظهور رسانده است.

امید واهی به آمریکا
وی در ادامه با اشاره به وابستگی برخی کشورهای منطقه به آمریکا اظهار کرد: برخی کشورهای منطقه ممکن است وابستگی بیش از حدی به کشورهای بیگانه و احیانا دشمن داشته و در نتیجه نتوانند به این راحتی، استقلال عمل داشته باشند؛ اما آنچه در عمل ثابت شد، این است که امید به پشتیبانی و حمایت آمریکا از کشورهای منطقه، واهی است.

عقلانیت برخی کشورها
دستمالچیان با اشاره به مصداق‌های عدم حمایت آمریکا از کشورهای منطقه گفت: کشتی‌های نفتی و آرامکو زده شدند و برخی خطوط کشتیرانی ناامن شد، اما هیچ‌ حامی و پشتیبانی پیدا نشد. مسوولان کشورهایی که خود را به حمایت‌های واهی آمریکا وابسته کرده بودند، به این نتیجه عقلانی رسیده‌اند که نباید همه تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد بگذارند و نباید متکی صرف به حمایت آمریکا باشند؛ لذا دارند در سیاست‌های خود تجدیدنظر می‌کنند.

آخر و عاقبت بزرگ‌ترین انبارکننده تولیدات آمریکایی
سفیر پیشین ایران در لبنان با اشاره به سیاست تفرقه‌افکنی آمریکا میان کشورهای مسلمان اظهار کرد: آمریکا همیشه با اختلاف‌اندازی میان کشورهای مسلمان منطقه، تلاش کرده تجارت مرگ و وحشت، ایجاد و سلاح‌های خود را در منطقه ما دپو کند. همین سیاست نیز نشان داد که کارایی ندارد چون عربستان بزرگ‌ترین خریدار تسلیحات و بزرگ‌ترین انبارکننده تولیدات آمریکایی است. جنگ یمن نشان داد که این سیاست نیز برای عربستان نمی‌تواند کارایی داشته باشد.

captcha
شماره‌های پیشین