sobhe-no.ir
821
شنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۸
4
خبر

ظرفیت تولید غنی­‌سازی ایران به هشت هزار و ۶۶۰ سو رسید

رییس‌جمهوری از ارسال نامه خود به کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر داد

دست برادری ایران به سوی منطقه

جمهوری اسلامی ایران مدت‌هاست برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه، مشارکت و همگامی کشورهای منطقه را طلب می‌کند؛ سیاستی که به ویژه پس از ایجاد ناامنی در حوزه انرژی طی ماه‌های اخیر، جدی‌تر نیز شده است. تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای، پیمان عدم‌تجاوز، رونمایی از پویش صلح هرمز و نهایتا اظهارات اخیر رییس‌جمهوری مبنی بر ارسال نامه به سران کشورهای منطقه، از جمله تلاش‌های کشورمان در این راستا بوده است.

صبح نو

خبر

ظرفیت تولید غنی­‌سازی ایران به هشت هزار و ۶۶۰ سو رسید

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ایران در بومی‌سازی صنعت هسته‌ای پیشرفت‌های قابل‌توجهی به دست آورده است، گفت: ظرفیت 
غنی­‌سازی ایران به میزان هشت هزار و ۶۶۰ سو رسید.
«علی‌اصغر زارعان» دیروز جمعه تصریح کرد: قبل از گام سوم کاهش تعهدات، تولید روزانه­ ما 450 گرم غنی­‌سازی اورانیوم بود و هم­‌اکنون با درنظرگرفتن کلیه ­جوانب برجامی، تولید روزانه به 10 برابر یعنی حدود 5 هزار گرم در روز رسیده است.
وی ادامه داد: هم­‌اکنون ذخیره اورانیوم غنی‌شده به بیش از 500 کیلوگرم رسیده و این مهم رو به افزایش است. ضمن اینکه در روزهای آینده به مرز 11 هزار سو خواهیم رسید.
وی خاطرنشان کرد: در یک فرایند زمانی کوتاه برحسب فرمایشات مقام معظم رهبری در کاهش تعهدات، دستور رییس‌جمهوری در چارچوب برنامه­‌های از قبل پیش‌بینی‌شده و تصمیم مسوولان نظام به ویژه هیأت‌نظارت بر برجام،  با توجه به آمادگی­‌های همه‌جانبه بلافاصله آنچه مدنظر بود، انجام گرفت.
زارعان تصریح کرد: به دلیل هدف‌گذاری‌هایی که از پیش انجام گرفته است، توانایی تولید هر درصدی از اورانیوم را که نیاز باشد، داریم و این حاکی از تلاش، آینده­‌نگری، عدم‌خودشیفتگی و حرکت بی‌وقفه برای رسیدن به قله­‌های نهایی در انرژی اتمی است.
وی با یادآوری این نکته که دشمنان انواع و اقسام توطئه­‌ها را برای کُند‌کردن فعالیت­‌های صنعت 
هسته­‌ای در دستور کار قرار داده‌اند، افزود: استراتژی نظام سلطه نابودی تمامی زیرساخت­‌های صنعت هسته­‌ای به ویژه در فردو بوده و هست. همان‌طور که اوباما، رییس‌جمهوری سابق آمریکا اعتراف کرد که «اگر می‌توانستیم پیچ و مهره­‌های صنعت هسته­‌ای را باز می‌کردیم، ولی نتوانستیم»، قطعاً این رویکرد بیگانگان با شیوه­‌های گوناگون خصوصاً از سوی رژیم صهیونیستی دنبال می‌شود اما فردو پویا، بانشاط و زنده­‌تر از گذشته به فعالیت­‌های خود ادامه می‌دهد.
دستیار رییس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: مسوولان این سازمان امانتداران این صنعت هستند و تلاش کرده­‌اند امانتداران خوبی برای نظام در این عرصه باشند و تاریخ آن را قضاوت خواهد کرد.
زارعان گفت: ما تسلیم حاشیه­‌سازی­‌ها که ما را از کار باز دارد نخواهیم شد و تا رسیدن به قله­‌های نهایی در این صنعت به فعالیت­‌های خود ادامه خواهیم داد.
دستیار رییس سازمان انرژی اتمی به استخراج، اکتشاف و اضافه‌شدن حدوداً 400 تن کیک زرد در طول مذاکرات اشاره کرد و یادآور شد: در کنار این موضوع، برداشت کیک زرد بومی از سه سال گذشته تاکنون با اقدامات هوابرد و پی­‌جویی در سراسر کشور و مدرن‌سازی رآکتور تحقیقاتی خنداب اراک صورت گرفته است و در روزهای آینده هم شاهد افتتاح مدار ثانویه آن خواهیم بود.
زارعان در گفت‌وگو با ایرنا خاطرنشان کرد: علاوه بر فعالیت در زمینه لیزرهای فیبری، دیسک نیمه‌هادی، میکرولیزرها و جوش لیزری نیز قراردادی منعقد شد که یکی از موانع تولید در نورد سرد مجتمع فولاد مبارکه اصفهان از طریق لیزر جوش 10 کیلووات مرتفع می‌شود و این حاصل خودباوری و سرریز صنعت هسته­‌ای به سایر صنایع است.
وی با بیان اینکه این اقدام در منطقه و حتی در آسیا یک حرکت منحصربه‌فرد با رویکرد بومی­‌سازی است، افزود: در برش لیزری، شیروگرافی، پوشش­‌دهی لیزری و کاربرد انواع لیزرها که بعضاً انحصاری است، جمهوری اسلامی به خوداتکایی رسیده و حتی شانه به شانه بعضی کشورهای دارنده تکنولوژی همچون آمریکا حرکت می‌کند ولی قانع نیستیم و توقف در این عرصه یا کُند‌شدن معنا و مفهومی ندارد.
دستیار رییس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: در راستای برگزاری سلسله‌نمایشگاه‌های تخصصی در حوزه فعالیت‌های هسته‌ای این‌بار شاهد برگزاری نمایشگاهی در راستای معرفی گوشه‌ای از این دستاوردها در روز 25 آبان جاری در ساوه خواهیم بود.

captcha
شماره‌های پیشین