sobhe-no.ir
821
شنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۸
14
گزارش «صبح‌نو» درباره استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای جهت همگرایی میان دو ملت ایران و عراق

تقویت مشترکات دو ملت

استان خراسان رضوی یکی از قطب‌های اصلی گردشگری در کشور است چراکه به‌دلیل وجود بارگاه ملکوتی امام رضا؟ع؟در مشهد، شاهد افزایش سفر زائران ایرانی و خارجی به‌ویژه مردم عراق به مشهد هستیم. مردم عراق نیز در طول سال به‌ویژه در ایام اربعین با مهربانی میزبان زوار ایرانی هستند و همه این‌ها یک وحدتی را بین 2ملت برقرار کرده است.ولی برخی از رسانه‌ها به کمک کاربران شبکه‌های اجتماعی خود در این مدت سعی کرده‌اند با هر ابزاری که شده روابط بین 2کشور را تیره‌و‌تار کنند، یکبار با شایعه فروش آب مجانی به عراق، بار دیگر با شایعه گران کردن قیمت روادید برای ایرانی‌ها و در آخر دست گذاشتن روی غیرت ایرانیان از حربه‌های آن‌ها بوده است. به این بهانه با محمد‌جواد استادی، رییس اداره فرهنگ و ارشاد مشهد و نصرپور، مدیر صداوسیمای مرکز خراسان رضوی چگونگی به تصویرکشیدن حضور زوار عراقی در ایران را بررسی کردیم.

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای جهت همگرایی میان دو ملت ایران و عراق

تقویت مشترکات دو ملت

استان خراسان رضوی یکی از قطب‌های اصلی گردشگری در کشور است چراکه به‌دلیل وجود بارگاه ملکوتی امام رضا؟ع؟در مشهد، شاهد افزایش سفر زائران ایرانی و خارجی به‌ویژه مردم عراق به مشهد هستیم. مردم عراق نیز در طول سال به‌ویژه در ایام اربعین با مهربانی میزبان زوار ایرانی هستند و همه این‌ها یک وحدتی را بین 2ملت برقرار کرده است.ولی برخی از رسانه‌ها به کمک کاربران شبکه‌های اجتماعی خود در این مدت سعی کرده‌اند با هر ابزاری که شده روابط بین 2کشور را تیره‌و‌تار کنند، یکبار با شایعه فروش آب مجانی به عراق، بار دیگر با شایعه گران کردن قیمت روادید برای ایرانی‌ها و در آخر دست گذاشتن روی غیرت ایرانیان از حربه‌های آن‌ها بوده است. به این بهانه با محمد‌جواد استادی، رییس اداره فرهنگ و ارشاد مشهد و نصرپور، مدیر صداوسیمای مرکز خراسان رضوی چگونگی به تصویرکشیدن حضور زوار عراقی در ایران را بررسی کردیم.

استادی رییس اداره فرهنگ و ارشاد مشهد: وحدت بین مردم ایران و عراق زمینه‌ساز ایجاد تمدن نوین اسلامی است

با توجه به اینکه مردم عراق در تمام طول سال به‌ویژه ایام اربعین میزبان زوار ایرانی هستند و بالعکس ما نیز در ماه‌های مختلف سال به‌ویژه شهادت امام رضا؟ع؟، میزبان زوار و مردم عراق جهت زیارت، گردش و خدمات درمانی هستیم، از گذشته به‌ویژه بعد از صدام یک پیوند عاطفی و وحدتی بین  دوملت به‌وجود آمده است. ریشه این وحدت و دوستی از کجا سرچشمه می‌گیرد؟
بین مردم ایران و عراق یک ارتباط فرهنگی و دینی دیرینه‌ای وجود دارد، یعنی مؤلفه‌های مشترکی وجود دارد که این پیوند را قدرتمند کرده است. این مؤلفه‌ها در حوزه دینی هم وجود دارد؛ یعنی مشترکات دینی و مذهبی دو کشور، هم در حوزه اجتماعی، تاریخی و هویتی می‌توان اشتراکاتی به وفور جست‌و‌جو کرد. به هر حال پیوند بین دو کشور در حوزه جغرافیا و فرهنگ یک پیوند دیرینه است که به مرور زمان هم پررنگ‌تر شده و هر چه زمان به جلو رفته با وجود اینکه دو کشور کاملاً مستقل هستیم، این پیوند عمیق‌تر شده و کم‌کم به بعد عاطفی نزدیک شده است. بعد از پیروزی انقلاب و در سال‌های اخیر همین حضور پر شور و پر تعداد هم ایرانی‌ها برای مسأله مشترک زیارت در عراق و هم حضور آن‌ها در کشور ما در  دوشهر مذهبی مشهد و قم تعامل و رابطه اقشار اجتماعی  دوملت را خیلی پررنگ کرده و یک نوع زیست مشترک بین این‌ها شکل گرفته که باعث شده آن بعد عاطفی تقویت شود. واین تقویت و نزدیک شدن مردم این دو کشور می‌تواند یک زمینه خیلی مناسبی باشد برای اینکه ما در جهت تقویت وحدت با رویکرد جهان اسلام استفاده کنیم به این دلیل که مساله وحدت ملت‌های مسلمان به‌خصوص بین مردم ایران و عراق می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد تمدن نوین اسلامی که رهبری به آن اشاره می‌کنند، باشد. مسأله‌ای که باید به آن توجه کنیم و آن را تقویت کنیم واز ظرفیت‌های آن استفاده کنیم، عنصر مشترک زیارت است. زیارت به‌عنوان یک مقوله اساساً بین‌المللی که حتی در فرهنگ‌های غیر اسلامی هم می‌تواند وجود داشته باشد و اوج تلالو آن در فرهنگ اسلامی است، و یک مؤلفه مشترک بین مردم ما و عراق است؛ مؤلفه مشترکی است که در حوزه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی با نیت توسعه و تقویت وحدت، باید روی آن برنامه‌ریزی کنیم و کار کنیم.این وحدتی که به آن اشاره کردم  دومقوله نظری و عملی است. که ما در واقع در دو حوزه نظر و عمل باید به وحدت دست پیدا کنیم. در حوزه نظر لازم است که اندیشمندان و متفکران جهان اسلام و خصوصاً در حوزه ایران و عراق، اندیشمندان، دانشگاهیان و حوزویان عراقی و ایرانی بر روی مبانی نظری با همدیگر گفت‌وگو کنند و زمینه‌هایی را برای تبادلات نظری، حضور چهره‌های دانشگاهی و حوزوی در  دو کشور برگزاری نشست‌های مشترک فراهم کنیم تا بتوانیم زمینه‌های وحدت نظری را ایجاد کنیم که بعد همان وحدت نظری در حوزه عمل و اجرا هم بتواند نقش‌آفرینی کند.

شاید بشود گفت این جواب شما، پاسخی از طرف مدیران حوزه‌های فرهنگی به این مقوله باشد و آن‌ها گروه‌های هدف شما در این جواب باشند. بیایید درباره اینکه این رفت‌و‌آمدها چه آورده‌ای برای مردم می‌تواند داشته باشد، اندکی صحبت کنیم.
یک مساله و تجربه مهمی در دنیا وجود دارد به نام پایتخت‌های فرهنگی.این ایده از اروپا در سال‌1983 مطرح شد و   در جهان اسلام نیز، سران کشورهای اسلامی در برهه‌ای پایتخت فرهنگی جهان اسلام را مصوب کردند که سال‌‌2017 شهر مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شد، این هم ریشه در یک نظام نظری و تئوریک دارد و اینکه این تعاملات و رفت‌و‌آمدها می‌تواند زمینه‌ساز توسعه ارتباطات میان فرهنگی و بین فرهنگی و بین اذهانی باشد و از این طریق باعث ایجاد توسعه شود. وقتی قصه پایتخت فرهنگی در دنیا مطرح شد، و گزارش‌های متعددی هم از این تجربه منتشر شد، هدف این بود که فضایی فراهم کنند که ارتباطات بین فرهنگی را بین ملت‌ها و جغرافیاهای مختلف تقویت کنند با این رویکرد که منجر به توسعه شود. درباره مساله ایران و عراق هم می‌شود ابعاد مختلف این رفت‌و‌آمدها را بررسی کرد. یکی بحث تقویت ارزش‌های مشترک است. یعنی در اثر تعاملاتی که بین دو ملت اتفاق می افتد؛ ما ارزش‌های مشترک دو ملت را می‌توانیم از این راه تقویت کنیم. و حتی در اثر انتقال تجربه‌هایی که اتفاق می‌افتد، ارزش‌های مشترک جدیدی می‌تواند به‌وجود بیاید. در حوزه فرهنگی و هویتی هم منجر به تقویت می‌شود. در این رفت‌و‌آمدها اقشار مختلفی حضور دارند. هنرمند، شاعر، بازاری و کاسب و اینکه هریک از این‌ها بتوانند داشته‌ها و تجربیات خود را به درستی منتقل کنند. و طبیعتاً در حوزه اقتصادی نیز این مساله وجود دارد. به هر حال برای هر دو کشور بعد اقتصادی مهم است. در این تعامل دو سویه قاعدتاً مردم هر دو کشور به لحاظ اقتصادی بهره‌مند خواهند شد. در کل نمی‌شود از این ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های پیش آمده به سادگی گذشت و اگر سیاست‌گذاران فرهنگی ما به آن موضوع فکر نکنند، قطعاً دچار آسیب خواهیم شد.

البته خیلی‌ها هم در این ماجرا دوست ندارند که بین دو ملت ایران و عراق وحدت وجود داشته باشد و از هر فرصتی برای ایجاد شایعه پراکنی و نفاق استفاده می‌کنند.ارشاد مشهد در این زمینه برای نشان دادن حسن ماجرا، چه کارهایی انجام داده است؟
برای برهم‌زدن همین وحدتی که درباره اهمیت آن صحبت کردیم، قطعاً دشمنان بیکار نمی‌نشینند. و در موقعیت‌های خاص تلاش خودشان را به‌خصوص در حوزه رسانه‌های 
غیر رسمی انجام می‌دهند تا با ایجاد شایعه‌ها، بتوانند ذهنیت‌ها را تخریب کنند. دراین قصه، رسانه‌ها نقش بسیار مهمی جهت آگاه‌سازی مردم دارند و آن کارهایی که ما به‌عنوان ارشاد در این حوزه انجام داده‌ایم؛ با توجه به اینکه مشهد یک قطب رسانه‌ای به شمار می‌آید، ما با داشتن دو روزنامه سراسری، روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌های محلی، رسانه‌های فعال در فضای مجازی و با وجود یک قرارگاه رسانه‌ای، یک هماهنگی مشترکی بین همه رسانه‌های استان در موقعیت‌های حساس ایجاد کرده‌ایم تا همه یک صدا در جهت منافع ملی حرکت کنند. البته باید حضور رسانه‌ها در فضای بین‌الملل هم تقویت شود تا برای مخاطبین خارجی هم تاثیرگذار باشند. مشهد در ایام شهادت امام رضا؟ع؟4‌میلیون توریست و زائر عراقی دارد و باید برای آن‌ها به درستی برنامه‌ریزی شود. ما علاوه بر رسانه‌ها به‌دنبال رویداد‌سازی هستیم. مشهد به‌عنوان یک شهر بین‌المللی می‌تواند با داشتن رویدادها و کلان رویدادهای فرهنگی آن نقاط اشتراک را پررنگ کند. ما به‌دنبال این هستیم که نگارخانه‌های خود را در اماکن اقامتی زائرین عراقی برپا کنیم و فرهنگ و هویت خود را به‌طور غیرمستقیم و در قالب هنرهای تجسمی در معرض خرید این زائرین قرار دهیم. در حوزه سینما هم به‌دنبال این بوده‌ایم که اکران برخی از فیلم‌های خود را با زیرنویس عربی ویژه تماشاگران عراقی فراهم کنیم. در واقع هدف اساسی ما برپایی رویدادهای فرهنگی، دینی و قرآنی است که بتواند مشترکات دو ملت را به خوبی تقویت کند و مشهد را به‌عنوان پایتخت واقعی فرهنگی جهان اسلام به خوبی مطرح کند.
 
نصرپور، مدیر صداوسیمای مرکز خراسان رضوی: ایران و عراق به‌عنوان نماد همگرایی در جهان اسلام هستند

با توجه به اینکه مردم عراق در تمام طول سال به‌ویژه ایام اربعین میزبان زوار ایرانی هستند و بالعکس ما نیز در ماه‌های مختلف سال به‌ویژه در ایام شهادت امام رضا؟ع؟میزبان زوار و مردم عراق جهت زیارت ، گردش و خدمات درمانی هستیم . از گذشته به خصوص بعد از صدام ، یک پیوند عاطفی و وحدتی بین دو ملت به‌وجود آمده است . ریشه این دوستی و وحدت از کجا سرچشمه می‌گیرد ؟
از دلایل محوری وحدت و همگرایی دو ملت مسلمان ایران و عراق ریشه در وجود مشترکات مختلف آن‌ها از جمله وجود دین مشترک اسلام و به‌طور خاص ارادت و دلدادگی به خاندان 
پیامبر مکرم اسلام؟ص؟و اهل بیت عصمت و طهارت ؟ع؟دارد ، که سالیان طولانی حکومت صدام و همچنین جنگ و اشغالگری طولانی در عراق مانع از تعاملات دو ملت بر این مبنا بوده است و لیکن هم‌اکنون این شرایط مهیا بوده و همگرایی و ارتباط دو ملت به‌ویژه با وجود مضجع ملکوتی امام رضا؟ع؟در مشهد مقدس و حرم شریف ائمه اطهار؟ع؟در عتبات عالیات عراق چشمگیر است. از طرفی وجود علما و مراجع عظام دو کشور و احترام و جایگاه ارزنده‌ای که بین مردم دو کشور دارند ، از دلایل مهم همگرایی و پیوند دو ملت است که به‌عنوان نمونه می‌توان از مقام معظم رهبری(مد‌ظله‌العالی) و آیت‌الله سید‌علی سیستانی و نقش و جایگاه ارزنده ایشان در بین دو ملت ایران و عراق نام برد .

این رفت‌و‌آمدهای متعدد دو ملت ، از نظر اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی چه آورده‌ای می‌تواند برای مردم دو کشور داشته باشد ؟
از منظر اجتماعی و سیاسی همگرایی و اخوت هر چه بیشتر ملت ایران و عراق می‌تواند به‌عنوان نماد همگرایی در جهان اسلام و دو ملت ایران و عراق در عزّت و اقتدار مسلمین و حرکت به سمت برپایی تمدن نوین اسلامی و از منظری دیگر تبلور فرهنگی زیبا و ناب از غنای معرفتی فرهنگی دو ملت در لوای دین و مذهب و آموزه‌های ارزشی مشترک باشد که همواره مورد تاکید و حمایت مرجعیت معظم و بزرگان و علمای گرانقدر دو ملت و جهان اسلام می‌باشد . از طرفی با توجه به وجود امکانات و توانمندی‌های برجسته مختلف از جمله زیارتی ، درمانی ، و گردشگری در ایران و بسترهای زیارتی در عراق ، و با در نظر داشتن مشکلاتی که نظام سلطه و استکبار جهانی جهت دو ملت در اشکال مختلف از جمله اقتصادی به‌وجود آورده است ، این مراودات می‌تواند در جهت توسعه حوزه‌های مختلف اقتصادی و بهره‌مندی دو کشور و دو ملت ایران و عراق از ظرفیت‌های یکدیگر ، و از طرفی پیوند هر چه بیشتر آن‌ها ، نقش مهمی ایفا نماید .

طبیعی است که بسیاری مخالف به‌وجود آمدن این دوستی و وحدت بین دو ملت ایران و عراق باشند و با استفاده از ابزارهای رسانه‌ای ، تبلیغات و شاید از هر فرصتی برای ضربه‌زدن به این ماجرا استفاده کنند . از آنجایی که رسانه نقش مهمی در آگاه‌سازی جامعه دارد ، صدا و سیمای مشهد برای نشان دادن این وحدت و دوستی دو ملت و تلاش برای رفع این شایعات به‌وجود آمده در دشمنی ایرانی‌ها و عراقی‌ها ، چه برنامه‌ها و فعالیت‌هایی تا به حال انجام داده و یا در دست اجرا دارد ؟
معاندین اسلام و انقلاب و دشمنان دو ملت از وحدت و دوستی دو ملت مسلمان ایران و عراق به شدت در خوف و هراس هستند لذا با فتنه‌انگیزی و نفرت‌افکنی در صدد اختلاف‌افکنی بین این دو ملت می‌باشند ، ضرورت دارد تا رسانه‌ها ، در جهت تقویت هر چه بیشتر این همبستگی و انعکاس شایسته مصادیق و نتایج این وحدت و دوستی ، فعالیت مؤثر رسانه‌ای انجام دهند و در جهت مقابله با شبهه‌افکنی و ایجاد اختلاف بدخواهان داخلی و خارجی اقدام نموده و با بیان و تقویت و برجسته‌سازی نقاط اشتراک دو ملت از ایجاد حاشیه و خدشه به این روابط پیشگیری و از انسجام و پیوند ارزشمند دو ملت صیانت نمایند . صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی به‌عنوان رسانه استانی پایتخت معنوی ایران اسلامی با عنایت به اهمیت و ضرورت توجه به این موضوع مهم ، حسب سیاست ، برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری خود همواره توجه ویژه‌ای به حوزه زیارت و زائرین و مجاورین مضجع ملکوتی حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا ؟ع؟در جهت ارتقای فرهنگ زیارت و 
آگاهی بخشی در این حوزه ارزشی دارد ، به‌گونه‌ای که علاوه بر فعالیت شبکه استانی صدا ، شبکه استانی سیما و حوزه فضای مجازی ، اقدام به راه‌اندازی و بهره‌برداری از شبکه سراسری رادیویی زیارت با گستره پخش کشوری و به‌عنوان رسانه تخصصی زیارت نموده که همواره در جهت آگاهی بخشی و معرفت‌افزایی در حوزه زیارت تولید محتوا و پیام دارد . از طرفی این مرکز در مناسبت‌های مربوطه از جمله همایش بین‌المللی و عظیم راهپیمایی اربعین حسینی؟ع؟فعالیت گسترده رسانه‌ای براساس اهداف مشخص از جمله انعکاس و ارتقای همگرایی و دوستی بین دو ملت ایران و عراق نموده است . از اهم اقدامات دیگر صدا‌و‌سیما می‌توان به حضور برخی از مسوولان عراقی در برنامه‌های گفت‌وگو محور مثل سرکنسول عراق در مشهد و حضور دبیر اتحادیه رادیو و تلویزیون عراق و همچنین گزارش‌های ویژه خبری در خصوص حضور زائرین عزیز عراقی در خراسان رضوی اشاره نمود.

captcha
شماره‌های پیشین