sobhe-no.ir
821
شنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۸
1
رهبر انقلاب در دیدار با شرکت‌کنندگان اجلاس وحدت تاکید کردند

آمریکا دشمن همه دنیای اسلام است

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با تهیه‌کننده برنامه استوا که به مسائل جدید جامعه ایرانی می پردازد

چالش با مسائل چالش‌برانگیز جامعه

گفت‌وگو مصطفی پورکیانی / برنامه گفت‌و‌گو محور استوا به تهیه‌کنندگی سعید ستودگان و اجرای سید‌حسین حسینی، شنبه‌ها بعد از خبر شبانگاهی به روی آنتن شبکه سوم سیما می‌رود و بعد از پخش 10‌قسمت از این برنامه، می‌شود یواشکی ادعا کرد که آزادانه و هوشمندانه صدای موافقان و مخالفان سرسخت موضوعات خاص اجتماعی از زبان یک برنامه گفت‌وگو محور تخصصی در حال شنیده شدن است. اتفاقی که به گفته مخالفان معمول صدا‌وسیما جای بسی شگفتی و قدردانی دارد. به همین بهانه مبارک، به سراغ محسن یزدی، قائم مقام مدیر شبکه سوم سیما و سعید ستودگان، تهیه‌کننده این برنامه رفته‌ایم تا کمی استوایی شویم...

دولت روحانی سرانجام سیاست بنزین دونرخی 10سال پیش را اجرایی کرد

برگشت به عقب

مصاحبه با دکتر مجید شاکری، اقتصاددان در مورد آزادسازی بنزین / رییس‌جمهوری پیش ازاین گفته بود «بنزین دو نرخی ایجاد فساد می‌کرد و به همین دلیل آن را تک نرخی کردیم.» حال مجدداً بعد از سال‌ها انتقاد به دولت گذشته، همان سیاست قبل را بدون هیچ تغییری اجرا می‌کنند آن‌هم با یک توقف 10‌ساله. حتماً هم مثل دولت قبل شب عید سهمیه ویژه مسافرت می‌دهند. اقدامی که به قول مجید شاکری، کارشناس اقتصادی نشان می‌دهد «نظام حکمرانی ما اساساً با گذشت زمان بالغ نمی‌شود». البته بازگشت به گذشته تنها به بنزین محدود نمی‌شود و بعد از مزخرف خواندن «مسکن مهر» حال دولت با کپی برداری ناقص از آن به‌دنبال اجرای طرح «اقدام ملی مسکن» است.

سرمقاله

رسانه‌های رسمی

رییس سازمان اطلاعات سپاه: مفسدان اقتصادی را به کشور بازمی‌گردانیم

نابودی حاشیه امن مفسدان

دستگیری اخیر یکی از ابربدهکاران بانکی توسط سازمان اطلاعات سپاه، نشانگر عزم جدی نهادهای نظام برای مقابله جدی با مفاسد اقتصادی است. این فرایند مدتی است با جدیت بیشتری آغاز شده؛ فرایندی که قطعا مرز امنیت برای اخلالگران اقتصادی را محدودتر از قبل خواهد کرد.

یادداشت

در علوم انسانی فقیریم

دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی استاد ادبیات دانشگاه تهران /

کارگردان انیمیشن سینمایی «بنیامین» در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره هدر رفتن ظرفیت سینمایی کودک و نوجوان می‌گوید

برنامه‌ریزی اکران، توقع بالایی بود؟

گفت‌وگو فاطمه ترکاشوند /از بیرون این‌طور به نظر می‌رسد که در بهترین فصل اکران با حضور سه فیلم کودک‌و‌نوجوان روی پرده مواجهیم. اما کمی عمیق‌تر بشویم، ناامیدانه پی خواهیم برد که این اتفاق، محصول فقدان برنامه‌ریزی در اکران است و مخاطب مجبور است ظرف یک ماه، بین سه فیلم انتخاب سخت داشته باشد و در تمام طول ماه‌های بعد، بدون هیچ گزینه‌ای، سالن‌های سینما را خالی بگذارد. این‌ها را کارگردان انیمیشن «بنیامین» به ما گفته است؛ محسن عنایتی، صاحب یکی از این سه اثر روی پرده است و مساعد شدن شرایط مدیریتی سینما را مهم‌ترین راه برای رونق تولید در سینمای کودک‌و‌نوجوان می‌داند.

برنامه‌های هفته کتاب در یزد در حالی آغاز شد که انتظارات را برآورده نکرد

کم‌رمق و بی ‌سر و صدا

گزارش مصطفی وثوق‌کیا /تصور می‌شد که انتقال برنامه‌های هفته کتاب به شهرستان‌ها و مراکز استان‌ها بتواند کمی از دولتی و سازمانی‌بودن هفته کتاب بکاهد اما به غیر‌از تک و توک برنامه‌های انجام‌شده، این مدل برگزاری فرقی با سایر برنامه‌هایی که در تهران برگزار می‌شد، نداشت، هر چند نفس برگزاری برنامه‌هایی در وسعت ملی در خارج از تهران، اقدامی مثبت است و باید ادامه پیدا کند.

وقتی ضعف مدیریت در فوتبال باعث ناکامی بزرگ تیم ملی می‌شود

سقوط با مربی پروازی

گزارش امیر محب ملکی / تیم ملی فوتبال ایران دور رفت از مرحله دوم انتخابی جام‌جهانی‌2022 قطر و جام ملت‌های‌2023 چین را با شکستی تلخ برابر عراق به پایان رساند تا کارش برای صعود مستقیم به مرحله بعدی این رقابت‌ها، به اما و اگر کشیده شود. شاگردان مارک ویلموتس که در فاصله زمانی یک ماه (از 23‌مهر تا 23‌آبان) دو باخت متوالی مقابل بحرین و عراق را تجربه کردند، حالا با قرار گرفتن در رتبه سوم گروه‌C این مسابقات، برای رسیدن به مرحله انتخابی جام‌جهانی، کار بسیار سختی را در دور برگشت این رقابت‌ها پیش‌رو خواهند داشت.

«صبح‌نو» وضعیت مدارس ایرانی خارج از کشور را بررسی می‌کند

آموزشی گران به سبک قدیمی

گزارش مهدیه‌سادات شاهمرادی /با وجود پیشرفت‌های لحظه به لحظه تکنولوژی در دنیا، مدارس خارج از کشور در ایران همانند نیم قرن پیش سیاست‌گذاری و اداره می‌شود. هر ساله چند صد نفر از معلمان از طریق آزمون و گزینش و با حقوق ارزی، برای تدریس در مدارس ایرانی خارج از کشور اعزام می‌شوند. براساس آخرین آمارهای منتشرشده، در حال حاضر ۱۱ هزار مدرسه در ۴۶ کشور جهان مشغول به فعالیت هستند و بالغ بر ۱۴ هزار دانش‌آموز در حال تحصیل داریم. این درحالی است که می‌توان با روش‌های نوین آموزش از راه دور، در هزینه‌های آموزشی صرفه‌جویی کرد.

یادداشت

درباره سیاست بنزینی دولت

دکتر سیدامیر سیاح /

حجت‌الاسلام حسین جوان‌آراسته در یادداشتی چند راهکار برای نظارت عمومی پیشنهاد داده است

ظرفیت‌های قانون‌اساسی در تحقق نظارت عمومی

حجت‌الاسلام حسین جوان‌آراسته، عضو هیات علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در یادداشتی نوشت: انتظاری که از دولت اسلامی می‌رود این است که پیشتر و بیشتر از هر دولت دیگری، نظارت مردمی بر خود را محترم شمارد و در عمل نشان دهد که از امر و نهی مردم نسبت به عملکرد کارگزاران به معنای واقعی کلمه استقبال کرده و این‌گونه نظارت‌ها را در تصحیح امور دولت به کار می‌بندد.

شماره‌های پیشین