sobhe-no.ir
820
چهارشنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۸
1
گزارش میدانی «صبح نو »از درگیری‌ گروه‌های معارض در تظاهرات خیابانی بغداد را بخوانید

جنگ روایت‌ها در التحریر

گزارش حامد هادیان /بغداد؛ خیابان الشرطه. هوا تازه تاریک شده و صدای تیراندازی گنگ و دوری از بیرون خانه می‌آید. یونس می‌گوید «این صداها عادی است، نگران نباشید.» برادر یونس دشداشه پوشیده. برای شب‌نشینی مهمانش شدیم. وقتی می‌فهمد می‌خواهیم به میدان‌التحریر برویم، می‌خندد و چاقوی میوه‌خوری را روی دستش پایین و بالا می‌کشد به نشانه تکه‌تکه کردن. یعنی معترضان التحریر تکه‌تکه‌تان می‌کنند. یونس حالا جلوی برادرش بال و پر گرفته و خاطره‌ای را که از عصر صد بار گفته دوباره تکرار می‌کند. غروب که جلوی حرم امامین کاظمین دنبال‌مان آمد، همان اول گفت «دیشب توی میدان هزار نفر ریخته‌اند سر یک نفر و به ظن ایرانی بودن حسابی کتکش زده‌اند.» آخرش هم معلوم شده طرف ایرانی نبوده. یونس از بای بسم‌الله می‌خواست ما را از رفتن به میدان‌التحریر منصرف کند. می‌گفت اگر گیر مردم هم نیفتید، پلیس ایست بازرسی که قدم‌به‌قدم التحریر شیفت می‌دهد شما را به جرم جاسوسی می‌گیرد. هی هم تکرار می‌کرد «من به خاطر خودتان می‌گویم وگرنه برای من مشکلی نیست.» هر صد بار بعد تمام شدن حرفش خودم را تکه‌تکه شده روی دست یونس تصور کردم که سوژه عکاسی خبرگزاری‌های داخلی عراق و خارجی‌ها شدم. توی ذهنم تیتر هم ساختم: «خبرنگار ایرانی قربانی آشوب‌های التحریر شد.»

«ناصر ابوشریف» در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: انتقام خون فرماندهان مقاومت را خواهیم گرفت

ترور کابوس صهیونیست‌ها

گزارش روح‌الله فرقانی /ترور دو فرمانده جنبش جهاد اسلامی فلسطین که دیروز از سوی رژیم صهیونیستی در غزه و دمشق انجام گرفت، روزنامه «صبح‌نو» را برآن داشت تا با «ناصر ابوشریف» نماینده جنبش مقاومت جهاد اسلامی در تهران به گفت وگو بپردازد. ابوشریف معتقد است که نتانیاهو فکر می‌کند با این‌گونه حملات، در غزه رعب و وحشت ایجاد کرده یا اینکه در عرصه سیاسی اسرائیل پیروز می‌شود، اما نباید فراموش کرد که این اقدام صهیونیست‌ها پیام جنگ را مخابره کرده است. مقاومت فلسطین در پاسخ به این تجاوزات آشکار، بیش از 100 موشک به اراضی اشغالی، شلیک کرده است و پاسخی قاطع به تجاوزات رژیم صهیونیستی می‌دهد.

دکتر صادق‌کوشکی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» فعالیت‌های پنهان جبهه اصلاح‌طلبی برای موفقیت حداکثری در انتخابات یازدهم را تشریح کرد

چراغ‌خاموش اصلاحات با «پلاک‌سفید»ها

گفت‌وگوحسام رضایی /چند ماه بیشتر تا انتخابات مجلس یازدهم باقی نمانده است؛ انتخاباتی که یک سر آن اصلاح‌طلبان در رفت و آمد برای پیداکردن راهی به منظور دستیابی به وحدت حضور دارند و یک سر دیگر آن، جبهه انقلابی که روز گذشته با اعلام رسمی «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب» گام جدی برای ورود به عرصه انتخابات برداشت. برای تحلیل فضای سیاسی کشور به سراغ دکتر صادق‌کوشکی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران رفتیم. او درباره فضای حاکم بر جبهه اصلاحات گفت: «اصلاح‌طلبان اشتهای بیشتر از اینها دارند و به دنبال کسب اکثریت نسبی و اگر امکانش باشد، به دنبال اکثریت جدی هستند.» کوشکی درباره فعالیت‌های جبهه انقلابی نیز معتقد است که این جبهه با ضعف در مربیگری مواجه است. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

«صبح‌نو» نظر قاطع و شفاف رهبر معظم انقلاب درباره چند همسری را بررسی می‌کند

خدا یکی‌، محبت یکی‌، یار یکی

گزارش مهدیه سادات شاهمرادی /مسأله «چند همسری» دغدغه جدیدی است که دست‌به‌دست شدن پوستر یک کارگاه آموزشی با این موضوع در فضای مجازی ایجاد کرد و حرف‌و‌حدیث‌های فراوانی را به‌دنبال داشت به‌نحوی که فضای شایعه را نیز داغ کرد. در این میان انتساب برخی دیدگاه‌ها و تعبیرات در موضوع «چندهمسری مردان» به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و تأثیر آن بر مسائل خانوادگی و شوون اجتماعی باعث شد تا بخش زن و خانواده‌ پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری با نام «ریحانه» فتوا و نگاه معظم‌له به این مسأله را اطلاع‌رسانی کند.

سرمقاله

ریشه حمله روحانی

راهکار شهردار تهران در مواجهه با آلودگی هوا که نفس شهروندان را به شماره انداخته است

اگر باد بوزد ...

چشم‌ها می‌سوزد، سینه‌ها تنگ است و نفس خس‌خس می‌کند. این وضعیت هموطنانی است که در تهران و دیگر کلان‌شهرهای مبتلا به آلودگی هوا زندگی می‌کنند. ماجرای زندگی در شهرهای خاکستری داستان تکراری و هرساله ساکنان شهرهایی است که به دلیل کمبود وسایل حمل‌ونقل عمومی ترجیح می‌دهند با خودروی شخصی گوشه و کنار شهرشان را گز کنند.

شورای ائتلاف اصول‌گرایان برای انتخابات مجلس با تاکید بر حضور زنان و جوانان اعلام موجودیت کرد

ائتلاف انقلابی انتخابات

نقدی بر فیلم «مطرب»، آخرین ساخته مصطفی کیایی

چرا کیایی از فیلمسازی به مطربی نزول کرد

یادداشت امیر ابیلی /«ضدگلوله» و «خط ویژه» نشانه‌های پررنگ ظهور فیلمسازی در سینمای ایران بودند که می‌توانست تبدیل به الگویی برای جریان درست سینمای «عامه‌پسند» و «جریان اصلی» ایرانی باشد. سینمای ایران از همان دهه 40 به این‌سو درگیر دوگانه‌ جعلی سینمای متفکر روشنفکری و سینمای مبتذل آبگوشتی بود و در این میان تا همین چند سال قبل، هر آنچه برای جلب نظر مخاطب عام ساخته می‌شد با عنوان سینمای مبتذل از میدان بحث‌های فنی و از دایره پذیرش به‌عنوان یک اثر هنری خارج می‌شد. با همین نگاه سینمای فیلمفارسی «فرحبخش» به کلیت سینمای بدنه ایران تعمیم پیدا کرد و به همین دلیل در ایران هیچ گاه سینمای جریان اصلی به معنای هالیوودی‌ا‌ش شکل نگرفت و توسعه نیافت.

حمله مهاجمان چاقو به دست به تئاتری در موسم ریاض، هشداری به تلاش رسانه‌های غربی برای انحراف افکار عمومی از وضعیت فرهنگی عربستان است

قسم رسانه‌های غربی را باور کنیم یا چاقوی تکفیری‌ها را؟

یکشنبه‌شب هنگام اجرای یک تئاتر از مجموعه برنامه‌های هنری و سرگرمی در جشنواره «موسم الریاض» در مرکز تفریحی ملک عبدالله ریاض، ناگهان دو مرد به روی سن رفته و دست‌کم سه هنرمند را در حال اجرای نمایش با چاقو زخمی کردند. با اینکه هنوز از انگیزه ضاربان اطلاعات دقیقی منتشر نشده اما به دنبال اعتراض‌های وسیع مردم عربستان به اوج‌گیری هنجارشکنی‌ها در قالب موسم ریاض، گمانه‌‌زنی‌ها بر این نکته دلالت دارند که این اقدام نیز در اعتراض به رشد رفتارهای ساختارشکنانه فرهنگی در ادامه اصلاحات اجتماعی و فرهنگی بن‌سلمان باشد.

گزارش

از سوی ستاد اجرایی فرمان امام‌خمینی؟ره؟ صورت گرفت ایجاد ۴۰ هزار شغل در سیستان‌وبلوچستان

شماره‌های پیشین