sobhe-no.ir
819
سه شنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۸
8
خبر

«صبح‌نو» محتوای آموزشی متون درسی را بررسی می‌کند

عالمان بی‌عمل

گزارش مهدیه سادات شاهمرادی /سالانه میلیاردها تومان هزینه برای تألیف، انتشار و توزیع کتب درسی و همچنین آموزش‌های همگانی در وزارت آموزش‌و‌پرورش خرج می‌شود اما سوال اینجاست که مطالب کتاب‌های درسی امروز و آموزش‌هایی که دانش‌آموزان در مدارس کسب می‌کنند تا چه میزان برای زندگی آینده کودکان‌و‌نوجوانان این مرز‌و‌بوم مفید است و این محتوای آموزشی چقدر به فرزندان ما کمک می‌کند تا خود را برای زندگی فردی و اجتماعی آماده کنند؟

مهارت‌های شهروندی

مهارت‌های فردی‌و‌اجتماعی

مهارت‌های اشتغال

صبح نو

خبر

اجرای طرح استحقاق‌سنجی 
در ۶۰۵‌بیمارستان کشور
مدیرکل نظارت بر خدمات سازمان بیمه سلامت، از اجرای طرح استحقاق‌سنجی در ۶۰۵بیمارستان کشور خبر داد. آقای مهدی قنادی گفت: با وجود نیروی انسانی کم در سازمان بیمه سلامت، خدمت‌رسانی به بیمه‌شدگان قابل توجه بوده و امروز ۴۰‌میلیون نفر زیر پوشش آن هستند. وی با بیان اینکه از ۴۰‌میلیون فرد تحت پوشش سازمان بیمه سلامت ۳۳‌میلیون نفر دفترچه رایگان دارند، تصریح کرد: عدم توازن منابع و مصارف و تأمین منابع پایدار همواره یک چالش بزرگ بوده تا اینکه با شکل‌گیری طرح تحول نظام سلامت اقداماتی در راستای بهبود عملکرد و ارائه خدمات انجام شد. قنادی با بیان اینکه در حال حاضر به‌دنبال شفاف‌سازی عملکردها و مدیریت بهینه هستیم، گفت: ۴۷۰‌مورد اجرای راهنمای بالینی توسط وزارت بهداشت ابلاغ شده و ما نیز بر اساس آن خرید خدمت داریم. وی با بیان اینکه یکی از قدم‌های مهم، استقرار سازمان الکترونیک است، عنوان کرد: اجرای سامانه خرید خدمت و خرید دارو از دیگر اقدامات انجام شده است.

مرگ ۸۹۸‌نفر در حوادث کار 
در 6‌ماهه اول امسال
در نیمه نخست امسال ۸۹۸‌نفر در حوادث کار جان خود را از دست دادند که 4‌/7درصد بیشتر شده است. در 6 ماهه اول سال جاری از کل تلفات حوادث کار ۸۹۰‌نفر مرد و هشت نفر زن بودند. آمار تلفات حوادث کار در مدت مشابه سال قبل ۸۳۶‌نفر بود. سقوط از بلندی در حوادث کار بیشترین علت مرگ افراد را به خود اختصاص می‌دهد به‌نحوی که در 6‌ماهه اول امسال 4‌/39درصد از کل تلفات حوادث کار به‌دلیل سقوط از بلندی جان خود را از دست داده‌اند. در این مدت ۳۵۴‌نفر به‌دلیل سقوط از بلندی، ۲۳۲‌نفر به‌دلیل اصابت جسم سخت، ۱۴۰‌نفر به‌دلیل برق‌گرفتگی، ۷۸‌نفر به‌دلیل سوختگی، ۴۳‌نفر به‌دلیل کمبود اکسیژن و ۵۱‌نفر به سایر دلایل دیگر جان خود را در حوادث کار از دست داده‌اند. همچنین در این مدت استان‌های تهران با ۲۵۰، خراسان رضوی با ۵۷ و مازندران با ۵۳‌فوتی بیشترین و استان‌های چهارمحال‌و‌بختیاری با 3، کهگیلویه‌و‌بویراحمد و سیستان‌و‌بلوچستان هریک با 6 و خراسان جنوبی با 7 فوتی، کمترین آمار تلفات را داشته‌اند.

اعزام تیم‌های روانشناسی به مناطق زلزله‌زده
معاون پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور از اعزام ۱۰‌تیم روانشناسی در قالب طرح محب به مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی خبر داد. آقای مجید رضازاده در این‌باره اظهار داشت: تا امروز ۸‌تیم به شهرستان میانه و ۲‌تیم به شهرستان سراب و در مجموع ۲۷‌نفر به این مناطق اعزام شده‌اند. وی در ادامه افزود: طرح محب شامل مشاوره و حمایت‌های روانی و اجتماعی در بلایاست. کاری که سازمان بهزیستی در قالب این گروه‌ها انجام می‌دهد مداخلات روانی و اجتماعی است و شامل موضوعات معیشتی و چادر و اسکان نمی‌شود. معاون توسعه پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه بلایا، با اضطراب‌هایی به‌ویژه برای کودکان و زنان همراه است، ادامه داد: این تیم‌ها سعی می‌کنند آسیب‌ها به حداقل خودش برسد. این اقدامات که درپنج فاز است حدوداً یک سال طول می‌کشد، اما مداخلات اولیه این است که این روانشناسان در سرپناه‌ها حضور پیدا می‌کنند و مراقبت‌های روانی انجام می‌دهند.

کاهش شدت جمع‌آوری 
کودکان کار‌و‌خیابان در تهران
معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران از تشکیل جلسات هم‌اندیشی با سازمان‌های مردم نهاد و نمایندگان شهرداری برای مرور و رفع نواقص و دستورالعمل طرح جمع‌آوری 
کودکان کار‌و‌خیابان خبر داد. خانم مهشید موقر با بیان اینکه فرآیند جمع‌آوری کودکان کار‌و‌خیابان مانند گذشته پیگیری می‌شود، افزود: براساس گزارش اورژانس اجتماعی تهران، اتومبیل‌های سیار این مرکز هرجا که شاید این کودکان باشند آن‌ها را به مراکز سازمان بهزیستی برای پیگیری وضعیت‌شان منتقل می‌کنند. مراکز غیردولتی نیز همچنان آمادگی پذیرش این کودکان را دارند با این وجود از شدت و سرعت جمع‌آوری مرحله اول کاسته شده و اعتبار جدیدی برای این منظور در نظر گرفته نشده است.

captcha
شماره‌های پیشین