sobhe-no.ir
819
سه شنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۸
7
گزارش

مسوولان هشدارهای جمعیتی کشور را جدی بگیرند ایران تا ۳۰‌سال آینده جزو پنج کشور سالمند جهان خواهد بود

برنامه‌های ترافیکی مدیریت شهری تهران صدای پلیس را هم درآورد

فرمانده پلیس پایتخت: دستگاه قضایی به ماجرای ترافیک ورود کند

ورود خودروها به محدوده مرکزی شهر در حدود 40‌سال گذشته همیشه یکی از معضلات اصلی شهر تهران بوده است. اما برای سال‌ها طرحی طراحی شد تا خودروهای بدون مجوز نتوانند وارد محدوده مرکزی شهر شوند. این محدوده بعدها با افزایش محدوده تردد زوج یا فرد بزرگ‌تر شد و در روزهای افزایش آلودگی هوا شاهد تشدید اعمال قانون بودند. تا بلکه روند افزایش آلودگی هوای تهران تا حد کمی محدود شود، اما در 2سال اخیر طرح جدیدی شکل گرفته است که البته انتقادات بسیاری را هم به‌دنبال داشته است. گزارش «صبح‌نو» را در روزهایی که تهران برای چندمین روز متوالی آسمان خاکستری دارد، بخوانید.

صبح نو

گزارش

مسوولان هشدارهای جمعیتی کشور را جدی بگیرند ایران تا ۳۰‌سال آینده جزو پنج کشور سالمند جهان خواهد بود

نامه اخیر وزیر بهداشت به رهبر معظم انقلاب درباره دستکاری‌های آماری که در موضوع نرخ رشد جمعیت و باروری بود هشداری جدی برای آینده کشور است. بر اساس هشدارهایی که رهبر انقلاب در سال‌های اخیر مطرح کرده‌اند باید برنامه‌ریزی جدی برای افزایش نرخ باروری صورت بگیرد. اگرچه مسوولان مستقیم این حوزه در وزارت بهداشت و درمان کشور مشغول به فعالیت هستند اما مباحثی که آقای نمکی، وزیر بهداشت در روزهای اخیر اعلام کرده نشان داده که نرخ رشد جمعیت به غلط بیشتر از رقم واقعی اعلام شده است.
این در حالی است که در حال حاضر بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان که در دهه‌های گذشته سیاست‌های کاهش جمعیت را دنبال کرده‌اند حالا به شدت با معضل کاهش رشد جمعیت از یکسو و افزایش پدیده سالمندی مواجه شده‌اند. همین امر موجب شده است تا بودجه‌های کلان و برنامه‌های مدونی را برای افزایش جمعیت کشورهایشان در نظر بگیرند.

   وضعیت جمعیتی ایران
یک پژوهشگر حوزه جمعیت در گفت‌و‌گو با مهر درباره مسائل جمعیتی ایران نکاتی را مطرح کرده است. این پژوهشگر گفته است: در صورت عدم توجه مسوولان و ادامه روند کنونی، ایران تا ۳۰سال آینده جزو پنج کشور سالمند جهان خواهد بود. آقای صالح قاسمی با اشاره بر تاکید رهبر معظم انقلاب بر مسأله تهدید نسل و کاهش جمعیت جوان کشور، گفت: در حال حاضر 
به ازای هر ۱۰‌نفر یک فرد سالمند بالای ۶۰‌سال داریم و ۹‌نفر زیر ۶۰‌سال هستند این در حالی است که این رقم حدود ۲۵ تا ۳۰‌سال آینده به شدت تغییر خواهد کرد و با بحران سالمندی روبه‌رو خواهیم شد. قاسمی افزود: تا ۳۰‌سال آینده از هر سه نفر یک فرد بالای ۶۰‌سال در کشور خواهیم داشت و این امر مشکلات بسیاری را در حوزه‌های مختلف از جمله اشتغال، بیمه، اقتصاد و فرهنگ ایجاد خواهد کرد.
وی با بیان اینکه تا چندین دهه آینده ایران جزو یکی از پنج کشور سالمند دنیا خواهد بود، اظهار داشت: افزایش شمار سالمندان مشکلات و تهدیدات زیادی را برای کشور به‌دنبال خواهد داشت؛ ورشکستگی سازمان‌های بیمه‌ای و حمایت‌گر کشور، کاهش نیروی کار و افزایش نیروی مصرف کننده، بروز مشکلات عمیق اقتصادی، رکود، کاهش توان تولیدی و افزایش واردات، خلاهای فرهنگی و از همه مهم‌تر تهدیدات امنیت ملی به‌دلیل کاهش نیروهای جوان ازجمله پیامدهای سالمندی خواهد بود.
این کارشناس حوزه جمعیت با اشاره بر سیاست‌های کلی جمعیت نیز عنوان کرد: بیش از پنج سال از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی رهبر معظم انقلاب می‌گذرد اما علیرغم شعارهای مسوولان، تاکنون اقدامی جدی برای اجرایی کردن آن انجام نشده است. قاسمی با اشاره بر نگرانی و هشدار مقام معظم رهبری نسبت به کاهش تراکم جمعیت جوان کشور و بروز خطرات فراوان در دهه‌های آینده، خاطرنشان کرد: سال‌هاست که کارشناسان جمعیت شناسی نسبت به این موضوع هشدار می‌دهند اما مسوولان توجهی نمی‌کنند اما حال و با تاکید اخیر رهبر معظم انقلاب درخصوص این موضوع، لازم است مقامات مسوول هشدارها را جدی بگیرند. مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از دانشجویان و دانش‌آموزان کشور به مناسبت روز دانش‌آموز، با تاکید دوباره بر موضوع جمعیت جوان کشور، اظهار داشتند: «وجود انبوه جوانان، میلیون‌ها جوان در کشوری که این همه ظرفیّت کار و تلاش دارد، یک نعمت بزرگی است. من همین جا تنبّه بدهم این مطلبی را که بارها‌و‌بارها تکرار کرده‌ام سیاستی وجود دارد که این نعمت را از ملّت ایران سلب کند؛ نعمت وجود جوانان انبوه و فراوان را.» ایشان در ادامه تاکید کردند: «نتیجه این مسأله تهدید نسل، 10‌سال دیگر، 15‌سال دیگر این خواهد بود که شما دیگر کشور را متراکم از نسل جوان مشاهده نخواهید کرد و اینکه بنده این همه تکرار می‌کنم، تأکید می‌کنم، هشدار می‌دهم، به خاطر این است. بعضی از خطرات و اقدامات خطرناک هست که اثر آن بعد از ۱۰‌سال، بیست سال ظاهر خواهد شد، آن وقتی که دیگر کاری هم نمی‌شود، کرد. البتّه مسوولان محترم به بنده قول داده‌اند که با جدّیّت این مسأله را دنبال کنند، مشکلات را برطرف کنند، که ان‌شاءالله همین کار را هم باید بکنند و خواهند کرد؛ ما هم موضوع را تعقیب می‌کنیم.»

captcha
شماره‌های پیشین