sobhe-no.ir
819
سه شنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۸
6
نکته

سوال شهروندان شهر خاکستری

«صبح‌نو» از جزئیات طرح مسکن ملی گزارش می‌دهد

آلونکی که گران تمام می‌شود

گزارش عارف چراغی /جزئیات طرح مسکن ملی در روزهای اخیر اعلام شد و قرار است از امروز متقاضیان در استان‌های مختلف ثبت‌نام خود را آغاز کنند. بنابر آنچه اعلام شده سود این تسهیلات 18درصد است و کارشناسان معتقدند این میزان سود برای دهک‌های پایین زیاد بوده و اگر قصد دارند به این قشر از جامعه کمک کنند می‌بایست تسهیلات را به صورت قرض‌الحسنه در اختیار آن‌ها بگذارند. دکتر پروین‌پور به «صبح‌نو» می‌گوید: «‌مسکن مهر نهضتی در مسکن‌سازی کشور بود و خروجی آن بیش از 2‌میلیون واحد شهری و روستایی بود. در حالی که مسکن ملی ساخت 400هزار واحد را در دستور کار دارد که نیاز بازار مسکن کشور را برآورده نمی‌کند.»

صبح نو

نکته

سوال شهروندان شهر خاکستری

امروز هفتمین روزی است که شاخص کیفیت هوای تهران روی شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفته است. البته غیر از کودکان، سالمندان، زنان باردار و بیماران قلبی و ریوی که جزو گروه‌های حساس قرار دارند، این روزها بعد از 6‌روز تنفس هوای ناسالم همه ما احساس سوزش چشم و سنگینی در سینه یا سرفه‌های خشک را تجربه کرده‌ایم.
وارونگی دما پدیده‌ای طبیعی است که در هر جای دنیا اتفاق می‌افتد و راه گریزی ندارد، اما اینکه ما با چه ابزاری در برابر این پدیده طبیعی حضور داریم روی دیگر سکه است. در شهرهای توسعه یافته حمل‌و‌نقل عمومی به شدت توسعه یافته است و دولت‌ها ترجیح می‌دهند منابع لازم برای توسعه حمل‌و‌نقل عمومی را با فوریت تامین کنند تا اینکه هزینه درمان و سلامت مردم بیمار به‌دلیل آلودگی هوا را بدهند. هر عقل سلیمی به خوبی می‌داند که پیشگیری بهتر از درمان است و البته هزینه کمک به نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی هم بسیار کمتر از هزینه درمان، شامل تخت بیمارستان و دارو و غیره است.
مردم سال‌هاست به‌دنبال این سوال هستند که چرا با وجود قوانین مصوب، اما دولت‌ها علاقه‌ای برای کمک به توسعه ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی شهرها ندارند و این مسأله مورد توجه قرار نمی‌گیرد؟

captcha
شماره‌های پیشین