sobhe-no.ir
819
سه شنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۸
3
یادداشت

کاسبان دوگانه‌های دروغین

سردار یدالله جوانی

گزارش «صبح‌نو» از بودجه دوسالانه دو مرحله‌ای

دخل‌و‌خرج متفاوت کشور

بودجه‌ای که امسال قرار است دخل‌و‌خرج کشور در آن پیش‌بینی شود، امسال متفاوت از سال‌های گذشته خواهد بود؛ بودجه دو سالانه دومرحله‌ای. فرایند تهیه لایحه بودجه از هفته‌های گذشته در سازمان برنامه‌و‌بودجه در سطح «ستاد تهیه‌و‌تدوین بودجه کل کشور» آغاز شده است. بودجه‌ای که امسال قرار است متفاوت‌تر از سنوات گذشته باشد. مهم‌ترین وجه تمایز بودجه‌ای که امسال به مجلس ارائه می‌شود ارائه «سند دخل‌و‌خرج دوسالانه» به مجلس خواهد بود. البته همچون سنوات گذشته دولت از مجلس برای بودجه یکسال مصوبه می‌گیرد، اما برای نخستین منابع و مصارف 2‌سال کشور ارائه می‌شود.

صبح نو

یادداشت

کاسبان دوگانه‌های دروغین

سردار یدالله جوانی

سیاست خارجی در هر کشوری و برای هر نظام سیاسی و مردم آن کشور، اهمیت بسیار بالایی در دنیای امروز دارد. سیاست‌های جهت‌گیری‌ها، مواضع و عملکرد هر نظام سیاسی در حوزه سیاست خارجی، تابع اصول حاکم بر سیاست خارجی آن کشور بوده و این اصول، برگرفته از مبانی، ارزش‌ها، آرمان و اهداف تعریف شده است. تأمین منافع ملی و در صدر آن، تأمین امنیت ملی، مهم‌ترین شاخص برای اتخاذ مواضع در حوزه سیاست خارجی به اقتضای شرایط مبتنی بر آن اصول است. عرصه بین‌الملل، عرصه تضاد و تعارض منافع کشورها و نظام‌های سیاسی است. پدیدآیی ائتلاف‌ها و اتحادها در صحنه بین‌الملل میان کشورها در مقیاس جهانی یا منطقه‌ای، عمدتاً در راستای تأمین منافع مشترک یا دفع و رفع تهدیدات مشترک است. هر کشوری در عرصه سیاست خارجی، به دلیل مبانی، اصول، آرمان و اهداف پذیرفته شده در عرصه سیاست خارجی‌اش، دوستان و دشمنانی دارد که جمهوری اسلامی ایران نیز از این قاعده مستثنا نبوده و به دلیل اصول حاکم بر سیاست خارجی‌اش، دوستان و دشمنان سرسختی دارد. یکی از بهترین راه‌های تأمین منافع ملی، شناخت درست از این دوستان و دشمنان است جمهوری اسلامی به دلیل پایبندی به ارزش‌های دینی و انسانی در عرصه سیاست خارجی، دشمنان مشخص، سرسخت و انعطاف‌پذیری دارد. تا پیش از انقلاب اسلامی، کشورها به دو دسته «سلطه‌گر» و «سلطه‌پذیر» تقسیم می‌شدند. جمهوری اسلامی تنها کشوری است که در عرصه سیاست خارجی‌اش، از اصل «نه سلطه‌گری و نه سلطه‌پذیری» پیروی می‌کند. به عبارت دیگر، بر اساس آموزه‌های اسلامی و ارزش‌های انسانی، نظام سیاسی دینی مبتنی بر فلسفه سیاسی‌اش، نه سلطه‌گر و نه سلطه‌پذیراست. به عبارتی، این نظام در صحنه بین‌الملل، نه زیر بار ظلم و زورگیری و قلدری دیگران می‌رود،نه اینکه خود دنبال زورگویی و سلطه بر دیگران است. بدیهی است، چنین نظامی دشمن داشته باشد. مستکبران، طاغوت‌ها، ظالمان و ستمگران و قلدران عالم، بر دشمنی با چنین نظام دینی تمرکز کرده، به کمتر از نابودی و براندازی آن رضایت نمی‌دهند. بسیار روشن است که در چنین وضعیتی، بقای نظام دینی با چنین مواضعی در عرصه سیاست خارجی، در گرو اتخاذ دو سیاست اصلی و راهبردی زیر است:
1- مقاومت و ایستادگی در برابر فشارها، توطئه‌ها و فتنه‌انگیزی‌های دشمنان
 2- توسعه قدرت و رفتن به سمت تشکیل جبهه مقاومت با کمک دولت‌ها و ملت‌های مستقل، مستضعف و همه کسانی که تحت فشار سلطه‌گران هستند.
جمهوری اسلامی از ابتدا  با آرایش دشمنان خود با مختصات پیش‌گفته مواجه شد. آمریکا به دلیل خلق و خوی استکباری در رأس این دشمنان، سیاست نابودی انقلاب اسلامی‌، براندازی جمهوری اسلامی و تضعیف ملت ایران به هر شکل ممکن را در پیش گرفت. در مقابل جمهوری اسلامی با محوریت نظام ولایی برای بقا، حفظ استقلال و عزت ایرانیان، برای پیشرفت و تحقق آرمان‌ها و اهداف و در یک کلمه برای تأمین منافع ملی همان دو سیاست اصلی مقاومت و توسعه قدرت را در پیش گرفت. متأسفانه، در این 40 سال گذشته، در داخل کشور برخی جریان‌های سیاسی برای رسیدن به مقاصد و عمدتاً در آستانه هر انتخاباتی که با هدف جلب آرای مردم، با تحلیل‌های غلط و دوگانه‌سازی‌های دروغین، سیاست عوام‌فریبی و به چالش کشاندن نظام اسلامی را در پیش گرفته، خسارت‌های سنگینی به منافع ملی وارد کرده‌اند. تحلیل‌های غلط و دوگانه‌ساز‌هایی از قبیل
 1- طرح تئوری توطئه و متهم‌سازی نظام و نیروهای انقلابی به این‌که در زمینه دشمن‌ دانستن آمریکا دچار توهم بر اساس تئوری توطئه شده‌اند.
2- تسخیر لانه جاسوسی و شعارهای «مرگ بر آمریکا»، عامل پدیدآیی دشمنی آمریکا و در نتیجه به وجود آمدن مشکلات برای کشور است. به عبارت دیگر؛ سیاست‌های جمهوری اسلامی در قبال آمریکا، دشمنی آمریکا را در پی داشته است.
3- دوگانه جنگ و صلح، به این معنا که در کشور عده‌ای دنبال جنگ و عده‌ای دنبال صلح هستند.
4- دوگانه موشک و معیشت، به این معنا که عده‌ای به دنبال رفاه و معیشت مردم و عده‌ای به دنبال ساخت موشک هستند.
5- دوگانه تقابل و تعامل با جهان، به این معنا که عده‌ای دنبال تقابل با جهان و عده‌ای به دنبال تعامل با جهان هستند.
6- طرفداران و مخالفان مذاکره، به این معنا که عده‌ای از طریق مذاکره به دنبال پیشرفت کشور و رفاه مردم بوده و عده‌ای که کاسب تحریم‌ها هستند، مخالف مذاکره‌اند.
7- طرفداران و مخالفان برجام، به این معنا که عده‌ای با برجام به دنبال حل مشکلات کشور در همه حوزه‌ها بوده و عده‌ای که نانشان در تحریم است، با برجام مخالفت می‌کنند.
بسیار روشن است که برای جلوگیری از عوام‌فریبی این جماعت، باید این دوگانه‌های دروغین را تبیین و اصالت داشتن یا بی‌پایه و اساس بودن آن را مشخص کرد.
منبع: صبح صادق

captcha
شماره‌های پیشین