sobhe-no.ir
819
سه شنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۸
2
نکته

بازگشت به دوران انتخابات

محبوبه نیاورانیدبیر گروه سیاست

چهره‌های سیاسی با سلایق مختلف اظهارات رییس‌جمهوری در حوزه مبارزه با فساد را به چالش کشیدند

همه علیه نگاه جناحی به فساد

اظهارات اخیر رییس‌جمهوری در به چالش کشیدن اقدامات ضد فساد قوه‌قضاییه، صدای چهره‌های مختلف از جناح‌های مختلف را درآورد. در این میان، واکنش افراد حامی دولت تدبیر، معنادارتر بود.

صبح نو

چهره‌های سیاسی با سلایق مختلف اظهارات رییس‌جمهوری در حوزه مبارزه با فساد را به چالش کشیدند

همه علیه نگاه جناحی به فساد

اظهارات اخیر رییس‌جمهوری در به چالش کشیدن اقدامات ضد فساد قوه‌قضاییه، صدای چهره‌های مختلف از جناح‌های مختلف را درآورد. در این میان، واکنش افراد حامی دولت تدبیر، معنادارتر بود.

 بی‌حاصلی حاشیه‌سازی‌ها
حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رییس دستگاه قضا روز قبل در جلسه شورای عالی قوه‌قضاییه با بیان اینکه مبارزه با فساد در ذات نظام وجود دارد و هیچکس نمی‌تواند دغدغه مردم، نظام و کشور را داشته باشد، اما دغدغه مبارزه با فساد نداشته باشد، تصریح کرد: هیچ‌گونه حاشیه‌سازی نمی‌تواند روند مبارزه دستگاه قضایی با فساد را کند یا متوقف کند و ما مصمم‌تر از گذشته، این مسیر را ادامه می‌دهیم.

مبارزه‌ای که به مذاق عده‌ای خوش نمی‌آید
سرلشکر محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح روز گذشته در نخستین همایش ملی حکمرانی اسلامی، با اشاره به لزوم اجرای عدالت و مبارزه با فساد در جامعه اسلامی، گفت: «براساس دیدگاه حضرت علی(علیه‌السلام) در نهج‌البلاغه شاخص‌های حکمرانی اسلامی را می‌توان قانون‌مداری، پاسخگو بودن، شفافیت، کارایی و اثربخشی، مبارزه با فساد و سوءاستفاده از قدرت برشمرد که این مبارزه با فساد بحمدالله در این ایام اخیر، هرچند به مذاق برخی‌ها خوش نیاید، اما در پیش گرفته شده است».

باید با فساد برخورد کرد حتی اگر به ضررمان باشد
از سوی دیگر، عماد افروغ، جامعه‌شناس نیز در گفت‌وگویی با فارس با تاکید بر اینکه «تمام کسانی که دستی بر تحلیل داشتند، غالباً روی بی‌توجهی قوه‌قضاییه در گذشته تأکید داشتند و همواره در آرزوی یک قوه‌قضاییه مستقل، مقتدر، فهیم و شجاع قلم می‌زدند» گفت: نمی‌گویم که تمام پرونده‌ها در حال بررسی است اما به هرحال مبارزه با فساد شروع شده و این امر در مردم امیدی ایجاد کرده است. این نماینده پیشین مجلس اضافه کرد: امروز جامعه از عملکرد قوه‌قضاییه خوشحال است چراکه احساس می‌کند احقاق حقی صورت گرفته است و با فساد مقابله می‌شود. این جامعه‌شناس با بیان اینکه «باید خوشحال باشیم در قوه‌قضاییه مقتدر، زشتی و لابی‌گری وجود ندارد و یا قاضی فاسد به اجرای حکم نمی‌پردازد» تصریح کرد: در این نوع قوه‌قضاییه باید با قاضی و دادستان فاسد برخورد کرد. حتی اگر به ضررمان تمام شود.

دهن کجی زنجیره‌ای‌ها به مردم
با وجود این اظهارات، رسانه‌های جریان اصلاح‌طلب با سکوت و عمدتاً طعنه، از کنار اظهارات رییس‌جمهوری گذر کردند. روزنامه ابتکار ترجیح داد با انتخاب این بخش از سخنان روحانی یعنی «یک ریال هم در این دولت گم نمی‌شود» موضعی تقریباً منفعل نسبت به مجادله پیش آمده اتخاذ کند. روزنامه شرق تیتر «توپ پر روحانی در میدان امیرچخماق» را برای حاشیه آفرینی‌های رییس‌جمهوری انتخاب کرد. روزنامه آفتاب یزد اما اعتراض معیشتی جمعی از مردم یزد در جریان سخنرانی رییس‌جمهوری را «ایجاد اختلال در سخنرانی حسن روحانی در یزد از سوی عده‌ای خودسر» تعبیر کرد. روزنامه اعتماد نیز با برگزیدن عنوان «حمایت اکثریت اعتراض اقلیت» به استقبال سخنان روحانی رفت و اعتراضات پیش آمده را اقلیت ارزیابی کرد. با وجود دهن کجی رسانه‌های زنجیره‌ای به مردم، برخی اصلاح‌طلبان به‌طور عیان علیه روحانی موضع گرفتند.

مازنی: حرف‌هایتان را در جلسات خصوصی بیان کنید
احمد مازنی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس روز گذشته در یادداشتی در روزنامه اعتماد با انتقاد از اظهارات ریاست جمهوری در دارالعباده، با تاکید بر اینکه «رییس‌جمهوری مسوول اجرای قانون اساسی است» تصریح کرد: رییس‌جمهوری اگر مطلع است که مثلاً خلافی صورت گرفته است، باید در اجرای وظایف نظارتی خود ثابت‌قدم باشد و این تخلفات را یا از طریق دستگاه‌های نظارتی بیرون دولت یا از طریق خود دولت پیگیری کند. این نماینده عضو فراکسیون امید اضافه کرد: به بیان دیگر تا زمانی که صرفاً از مشکلات بگوییم اما نسبت به رفع این مسائل اقدامی نکنیم، راه به جایی نخواهیم برد. مازنی در بخش پایانی یادداشت خود یک توصیه اخلاقی هم به رییس‌جمهوری ارائه کرد: اگر آنچه در این سخنان انتقادی مطرح می‌شود، صرفاً جنبه گلایه دارد، بهتر است این مسائل را در جلسات خصوصی بازگو کند؛ چرا که در غیر این صورت، ناخودآگاه چنین ذهنیتی برای شهروندان ایجاد می‌شود که مسوولان بر سر تخلفاتی که کرده و منافع خود با یکدیگر دعوا دارند و این داد‌و‌قال‌ها برای حل مشکلات مردم نیست.

محمود صادقی: فساد، فساد است
شاید تندترین واکنش به سخنان رییس‌جمهوری، از سوی تندروترین و پرحاشیه‌ترین اصلاح‌طلب مجلس یعنی محمود صادقی ابراز داشته شد. او 2‌روز پیش در صفحه توییتر خود با حمله مستقیم به روحانی تصریح کرد: «آقای روحانی! فساد، فساد است چه میلیونی چه میلیاردی؛ به جای فرافکنی با غده‌های فساد در دستگاه‌های زیرمجموعه خودتان مقابله کنید. بعضی از همکاران شما در هیأت دولت دست‌کمی از همتایانشان در دولت سلف ندارند». او همچنین درباره این بخش از سخنان روحانی که گفته بود: «پرونده ۹۴۷میلیون دلار را برای مردم توضیح بدهند؛ یک نهاد ۹۴۷میلیون دلار گرفته و حساب پس نمی‌دهد! باید حساب‌کشی شود. نهادهایی که بیش از ۷۰۰میلیون دلار گرفته‌اند باید توضیح دهند» به این جمله کوتاه در توییتر خود بسنده کرد: «چرا نام آن نهاد را نمی‌گویید».

انتقاد از نگاه جناحی رییس‌جمهوری به مبارزه با فساد
محمدعلی ابطحی، فعال اصلاح‌طلب و رییس دفتر رییس دولت اصلاحات نیز در توییتر خود، با قدردانی از اقدامات ضدفساد ابراهیم رئیسی در قوه‌قضاییه، خطاب به روحانی این‌طور گلایه کرد: «کاش روحانی از مبارزه بافسادهای میلیونی ومیلیارد تومانی تشکر می‌کرد و همزمان برخورد با فسادهای میلیار دلاری را مطالبه می‌کرد. جناحی شدن مبارزه با فساد، به معنای پایان مبارزه با فساد است. تا وقتی هر دستگاه حاکمیتی فقط فساد رقبا را ببیند، مبارزه با فساد جدی تلقی نمی‌شود».

فساد اقربا
علی مجتهدزاده از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب در صفحه شخصی خود نوشته است: «وقتی در دولت از وزیر و سخنگو تا معاون اول و شخص رییس‌جمهوری دارای نزدیکان و اقربائی با مفسده‌های جدی مالی هستند، طبیعی است سخنان رییس آن دولت در مبارزه با فساد از سوی ملت جدی گرفته نشود.»

captcha
شماره‌های پیشین