sobhe-no.ir
819
سه شنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۸
12
خبر

تأسیس انجمن صنفی برای همه پدیدآورندگان آثار فرهنگی

درباره یک نمایشگاه نقاشی که با «باد» به حجاب و پرچم طعنه می‌زند

قایم‌باشک

این روزها نمایشگاه نقاشی شهره مهران با نام «باد» در گالری اعتماد برپاست. نمایشگاهی که با پیچش باد در لباس فرم مدرسه دختران دانش‌آموز، نگاهی طعنه‌آلود به حجاب دارد. به نظر می رسد مسوولانی که وظیفه نظارت بر عهده شان است باید با چشم‌های تیز بین تری نگاه کنند تا ببینند آنهایی که مدعی نبود آزادی هستند چگونه با آزادی تمام به نشر افکار و عقاید خویش مشغولند.

صبح نو

خبر

تأسیس انجمن صنفی برای همه پدیدآورندگان آثار فرهنگی


مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیحاتی را درباره تصویب مجوز تأسیس انجمن صنفی سراسری توسط پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری و شاغلان بخش فرهنگ‌و‌هنر و رسانه در هیأت دولت بیان کرد. به گزارش مهر،؛ علی ربیعی، سخنگوی هیات دولت، یکشنبه در توییتی اعلام کرد که مجوز تأسیس انجمن صنفی سراسری توسط پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری و شاغلان بخش فرهنگ‌و‌هنر و رسانه در هیأت دولت مصوب شده است. این موضوع که از شهریور ماه سال جاری رسانه‌ای شد بر این مبنا شکل گرفت که اگر چه هنرمندان و پدیدآورندگان آثار فرهنگی‌و‌هنری مشمول قانون کار محسوب می‌شوند ولی به‌دلیل عدم تصریح کسب‌و‌کارهای فرهنگی در این قانون و ویژگی‌های کسب‌و‌کارهای فرهنگی و هنری روابط کارگری و کارفرمایی در چارچوب مقررات فعلی محرز فرض نشده و تلاش هنرمندان و پدیدآورندگان آثار فرهنگی‌و‌هنری برای تشکیل انجمن‌های صنفی در چارچوب قانون کار با مشکل مواجه شده است.به همین جهت با تفاهم وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد ایجاد سازوکار برای مجوز تأسیس انجمن صنفی سراسری توسط پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری و شاغلان بخش فرهنگ‌و‌هنر و رسانه در دستور کار این کمیسیون قرار گرفت و پس از تأیید در اختیار هیأت دولت برای تصویب قرار گرفت. علی‌اصغر سیدآبادی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کارگروه تصویب این پیش‌نویس در این وزارتخانه در گفت‌وگو با مهر درباره این اتفاق عنوان کرد: اهمیت این رویداد نه به تصویب آن که به مدل تدوین و تصویب آن است. برای این اتفاق تمامی صنوف فرهنگ و هنر گردهم‌جمع شدند و
پیش نویسی را آماده کردند که مورد تأیید وزارت کار به‌عنوان مرجع فعالیت‌های صنفی نیز قرار گرفت و در نهایت امروز در هیأت دولت تصویب شد. وی افزود: تمامی صنوف فرهنگی در بخش سینما و تئاتر و موسیقی و نویسندگی و نیز هنرهای تجسمی در جلسات تدوین این پیش‌نویس نمایندگانی داشتند و در جریان این موضوع هستند. سیدآبادی تصریح کرد: این مصوبه امکان ایجاد تشکل‌های صنفی را برای تمامی بخش‌های فرهنگ و هنر فراهم می‌کند. این موضوع تا پیش از این به‌دلیل محدودیت‌های قانون کار و در نظر نگرفتن تعاریف مشاغل فرهنگی در آن امکان‌پذیر نبود. براساس پیش‌نویس تهیه شده همه صنوف فرهنگی می‌توانند در قالب ساختار تازه دست به تشکیل انجمن صنفی بزنند و اگر در این مسأله از سوی مرجعی خللی ایجاد شود کار آن‌ها به کمیسیونی ارجاع داده می‌شود که جدای از نمایندگان 2وزیر ارشاد و کار، نمایندگان صنوف فرهنگی نیز در آن حضور دارند و مصوبه آن برای اجرا در وزارت کار الزامی تلقی می‌شود. این کمیسیون در واقع نقش تسهیلگرانه در این زمینه دارد.
 
افزایش درک هنری، رسالت موسیقی بی‌کلام
کیوان ساکت، نوازنده و آهنگساز می‌گوید: موسیقی بی‌کلام برای هر کس معنای متفاوتی دارد، ممکن است وقتی که مخاطبان به آوای سازها گوش می‌سپارند، یک نفر از ویولن خوشش بیاید و فرد دیگری از سازهای بادی و به فراخور حس و حالی که دارند درک متفاوتی از آن موسیقی داشته باشند. ولی زمانی که موسیقی باکلام است، محوریت کار کلام می‌شود و مخاطب با توجه به متن کلام و مفهوم مورد نظر شاعر پیش خواهد رفت. این نوازنده که قرار است ۲۲ و ۲۳‌آبان ماه به‌عنوان سولیست تار و سه‌تار همراه با ارکستر ملی، کنسرتی را با آهنگسازی خودش در تالار وحدت به روی صحنه ببرد، در گفت‌وگویی با ایسنا می‌افزاید: این کنسرت با آهنگسازی خود من برگزار خواهد شد؛ چراکه معمولاً زمانی که قرار باشد در جایی ساز بزنم قطعات خودم یا بزرگان موسیقی ایران و جهان را می‌نوازم. به هر حال به دعوت بنیاد رودکی تصمیم گرفته شد یک کنسرت موسیقی بی‌کلام با محوریت تار و ارکستر ملی برگزار کنیم تا اتفاقی در ماه‌های پایانی سال‌۹۸ باشد. او ادامه می‌دهد: موسیقی بی‌کلام یکی از مهم‌ترین بخش‌های موسیقی هر قوم و ملت است؛ به همین دلیل آشنا کردن مردم با موسیقی بی‌کلام یک رسالت بزرگ است. کسانی که می‌توانند از موسیقی بی‌کلام لذت ببرند شاید از لحاظ اندیشه و درک هنری، جایگاه ویژه‌ای داشته باشند. به نظر من موسیقی بی‌کلام یکی از مهم‌ترین بخش‌های هنری موسیقی دنیاست و بزرگترین آثار ماندگار موسیقی جهان که در ۲۰۰ تا ۳۰۰‌سال گذشته توسط افرادی مانند باخ، موتسارت، بتهوون و... ساخته شده‌اند، بی‌کلام بوده‌اند. این هنرمند می‌گوید که موسیقی با کلام هرچند خیلی زیبا و همه‌پسند است، ولی واسطه‌ای است بین موسیقی که اجازه نمی‌دهد شنونده بدون ترجمه در دریای بی‌کران نت‌ها شناور شود. 

captcha
شماره‌های پیشین