sobhe-no.ir
819
سه شنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۸
10
گزارش

وزیر بهداشت: در حال تربیت ژنرال هستیم نه سرباز

«صبح‌نو» از وضعیت بیماران «ای‌بی» بعد از اعمال تحریم‌های دارویی گزارش می‌دهد

«پروانه‌ای»‌ها در پیله تنهایی

گزارش سپهر تهرانی /تحریم‌های دارویی آمریکا سبب نرسیدن پانسمان‌های مخصوص به بیماران پروانه‌ای شده و بنابر اعلام هاشمی گلپایگانی، مدیرعامل خانه‌«ای‌بی» این موضوع منجر شده تا 15‌نفر از این بیماران جان خود را از دست بدهند. در پی این اطلاع‌رسانی؛ وزارت بهداشت ضمن ادعای دانستن این خبر اعلام کرد که تعدادی پانسمان برای این بیماران به کشور وارد شده و در اختیار آن‌ها قرار داده شده است.

صبح نو

گزارش

وزیر بهداشت: در حال تربیت ژنرال هستیم نه سرباز

روز گذشته دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت‌و‌درمان در حاشیه بازدید از بیمارستان علی‌بن ابی‌طالب؟ع؟ رفسنجان در سفر استانی به کرمان پیرامون وضعیت تحصیلی دانشجویان رشته‌های پزشکی گفت: دانشجوی ما هنوز امضای پزشکی عمومی‌اش خشک نشده به فکر تخصص است و هنوز تخصص نگرفته به فکر فوق‌تخصص است ما در حال تربیت ژنرال هستیم و سرباز تربیت نکرده‌ایم که این آفت است. البته فوق‌تخصص لازم داریم اما توزیع هرم آموزشی کشور باید منطقی باشد. نمکی افزود: در طول این چند سال گذشته زیرساخت‌های زیادی برای درمان در نظام سلامت مهیا شده، باید ذهن مدیران به سمت پیشگیری برود چرا که تقدم پیشگیری بر درمان و تقدم درمان سرپایی بر بستری است. نمکی خاطرنشان کرد: معاونت‌ها نباید موازی‌کاری و جزیره‌ای کار کنند که نتیجه‌ای نخواهد داشت، با آموزش می‌توان خیلی از مسائل مردم را برطرف کرد، معاونت‌های آموزش، پژوهش، درمان و پشتیبانی برنامه مدون توسعه پنج‌ساله تدوین کنند تا زیرساخت‌ها برای این مدت فراهم شود.

  سالمندان ما افسرده هستند
نمکی در ادامه با اشاره به افزایش سالمندان، اظهار کرد: بحث سالمندان بسیار پرمسأله است یکی از مشکلات آینده افسردگی سالمندان  است و نیز بحث سلامت مردان موضوع مغفول‌مانده از پیشگیری است. مردی که نان‌آور خانواده است هیچ‌وقت برای چکاپ نرفته است. همچنین اینکه برای جمعیت حاشیه شهرها که بحث بسیار جدی است چه برنامه‌ای داریم؛ مهم است. وی ادامه داد: جاذبه‌های شاد در مسائل اعتقادی ما وجود دارد که باید پررنگ‌تر شود تا جامعه شادی داشته باشیم. وزیر بهداشت جامعه‌محور نبودن آموزش را یک اشکال دانست.

 با مقاله نمی‌شود مملکت را اداره کرد
نمکی خاطرنشان کرد: در آموزش پزشکی باید پزشک خانواده جزء لاینفک آن باشد، باید این کارها در بحث آموزش شروع شود و در بحث پژوهش هم باید راهکار جدیدی برای حل مشکلات نظام ارائه خدمت پیدا کنیم. مشکل مملکت را مقاله برطرف نمی‌کند بلکه مقاله یک راهکاری است که به نتیجه عملی برسد اگرچه مقاله رتبه را در رنکینگ جهانی ارتقا می‌دهد اما با مقاله نمی‌شود مملکت را اداره کرد. وی ادامه داد: ما خدمات را به رسمیت شناختیم اما گاهی یک پتو به همراه بیمار ندادیم این همه زحمت با یک عدم نظارت موجب می‌شود مردم ناراضی بروند که یکجا پیش خدا ما را شرمسار می‌کند یکجا عملکرد ما را زیر سؤال می‌برد بنابراین سیستم پویای نظارت باید انجام شود.سرکشی‌های شبانه و سرزده هم موجب دلگرمی پرسنل می‌شود هم نارسایی را از نزدیک مشاهده می‌کنید و رسیدگی می‌کنید. در بخش درمان برنامه‌هایی در حوزه سطح‌بندی داریم، توسعه بخش دولتی نباید بخش خصوصی را به حاشیه ببرد ما هم کاری می‌کنیم گروه‌های آسیب‌پذیر با حمایت دولت کمترین آسیب را ببینند. وزیر بهداشت در ادامه افزود: به‌دنبال تسویه حساب‌های تأمین‌اجتماعی هستیم و اعتباری به دانشگاه‌ها توزیع می‌شود که بتوانند هزینه کنند، در بیمه سلامت امسال جلوی هزینه‌ها را گرفتیم معتقدیم امسال 20‌درصد هزینه‌های بیمه سلامت کاهش پیدا خواهد کرد از طرفی پرداخت‌ها بیش از سه ماه طول نخواهد کشید. نمکی تصریح کرد: امسال یکی از سخت‌ترین سال‌های اقتصادی بعد از انقلاب بود کاهش قیمت نفت موجب شد بدهی‌های نفت 120‌دلاری را هم بپردازیم لذا راهی جز مدیریت منابع و صرفه‌جویی نداریم. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: الان دو راه داریم؛ یکی تسلیم‌شدن در برابر یک آدم بی‌منطق مانند ترامپ و یک راه ایستادگی است که تا به‌حال جواب داده و مردم اگرچه سختی را تحمل کردند اما کشور اداره می‌شود. وی یادآور شد: بحث خوابگاه و مسائل رفاهی دانشجویان نخستین اولویت باشد، اگر کمبودی باشد وزارتخانه کمک می‌کند و مشکلات تخت‌های بیمارستانی را مطرح کنید تا از منابع ملی و استانی و خیران تأمین شود.

captcha
شماره‌های پیشین