sobhe-no.ir
817
یکشنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۸
1
گزارش «صبح‌نو» درباره نامه وزیر بهداشت مبنی بر بحران جمعیت کشور را بخوانید

توطئه برای کم شدن ایرانیان

صبح دیروز جمعیت کشور از 83‌میلیون نفر گذشت. اتفاقی که شاید در نگاه برخی یک امر عادی باشد اما با توجه به آمارهای ارائه شده درباره جمعیت کشور و حرکت به سمت کهنسالی زنگ هشداری است که سال‌هاست مسئولان آن را نشنیده گرفته‌اند. این در حالی است که رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر درباره لزوم افزایش جمعیت و فرزندآوری در خانواده‌ها نکات مهمی را اشاره کرده‌اند. حالا نیز نامه‌ای از وزیر بهداشت به رهبر انقلاب منتشر شده که در آن به دستکاری آمار جمعیتی صحه گذاشته شده است.

نظر اهالی رسانه درباره اظهارات رئیس قوه‌قضائیه در مورد حمایت از خبرنگاران و افشاگران فساد را جویا شدیم

صراحت بیشتر رسانه‌ها در مقابله با فساد

گفت‌و‌گو مصطفی وثوق‌کیاسخنان چند روز قبل رئیس قوه‌قضائیه درباره حمایت از سوت‌زن‌ها یا همان افشاگران مفاسد اقتصادی، بازتاب‌های جالبی در میان مردم و اهالی رسانه داشت. ایشان در سخنان خود گفت: «اگر کسانی فسادی را گزارش کردند باید مورد تشویق قرار بگیرند. وقتی یک خبرنگار آسیبی را اعلام کرده باید مورد تشویق باشد، نه اینکه بپرسیم چرا این را گزارش کرده است؛ البته مطمئنا سخن از عیب‌جویی و جست‌وجو در زندگی افراد نیست.» در چند ماه گذشته هم دیدیم که برخی مسائل توسط خبرنگاران افشا و به پیگیری توسط قوه‌قضائیه انجامید.

«صبح‌نو» از طرح‌های نیمه تمام وزارت راه‌و‌شهرسازی گزارش می‌دهد

اَبر پروژه‌های افتتاح‌نشدنی

گزارش عارف چراغیوزارت راه‌و‌شهرسازی پروژه زیادی در سراسر کشور در دست احداث دارد که بسیاری از آن‌ها سالیان سال است که یا متوقف شده‌اند یا به کندی پیش می‌روند. این مسئله دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها تغییر سیاست‌گذاری در دولت‌هاست. اغلب این پروژه‌ها به‌دلیل حجم و بزرگی آن‌ها بیشتر از یک دوره چهارساله دولت طول می‌کشند و به همین دلیل ممکن است متولیان بعدی که روی کار می‌آیند مایل به ادامه انجام این پروژه‌ها نباشند، از جمله آن‌ها می‌توان به پروژه مسکن مهر در کشور اشاره کرد. پروژه‌ای که با وجود تمام ضعف‌ها بسیاری از زوج‌های کشورمان را خانه‌دار کرد اما با روی کار آمدن دولت روحانی و سکان‌داری عباس آخوندی در وزارت راه‌و‌شهرسازی، برای سال‌ها کنار گذاشته شد. نه تنها این مورد بلکه موارد بسیاری از این دست هستند که طی سال‌های گذشته پیشرفت قابل توجهی نداشته‌اند. در این گزارش به بررسی ابرپروژه‌های این وزارتخانه در دهه‌90 و میزان پیشرفت آن‌ها طی این سال‌ها می‌پردازیم.

سوپرانقلابی‌های سابق، با تغییر تفکر سیاسی خود به لیبرالیسم در تلاش برای به محاق‌رفتن روز ملی 13 آبان هستند

نرمالیزاسیون علیه خاطرات استکبار ستیزی

وقتی به اظهار نظر امسال چهره‌های اصلاح‌طلب یا مقامات دولتی نگاه می‌کنیم، می‌بینیم واکنش آنها به سالگشت روز ۱۳ آبان، عمدتاً یا سکوت بوده یا در بهترین حالت، یاد و خاطره دانش‌آموزان کشته‌شده در ۱۳ آبان سال ۵۷ را محکوم کرده‌اند! گویا اصلاً این روز در تقویم، به‌واسطه تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری نشده است. این پرده‌پوشی و خود را به آن راه زدن، سال‌هاست به جزئی از آداب سیاسی اصلاح‌طلبان تبدیل شده است. علاوه بر این، امسال دعوای کلامی عجیبی نیز میان دو اصلاح‌طلب بر سر این واقعه تاریخی رخ داد؛ میان عباس عبدی و احمد پورنجاتی. ادامه گزارش را بخوانید.

سرمقاله

مساله خاکستری

در درس خارج فقه و فرهنگ آیت‌الله محسن اراکی عنوان شد

امربه‌معروف، اعمال ولایت و یک مسوولیت اجتماعی است

آیت‌الله اراکی گفت: مساله امربه‌معروف نوعی اعمال ولایت است، این چیزی بیش از مساله ترویج است و نشان‌دهنده یک مسوولیت اجتماعی است.

گزارش «صبح‌نو» درباره واکنش انتقادی شهروندان درباره عملکرد مدیریت فعلی تهران را بخوانید

نتایج مدیریت با چانه

123‌سال از بلدیه‌دار شدن تهران به‌عنوان پایتخت می‌گذرد. این شهر در تمام این سال‌ها فراز‌و‌فرودهای بسیاری را تجربه کرده است. اما باثبات‌ترین دوره مدیریتی آن را باید در طول سال‌های‌84 تا 96 جست‌و‌جو کرد که مدیریت جهادی در تهران سکان‌دار بود و صدها طرح ریز‌و‌درشت شهری برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان اجرایی شد. حالا دوسال بعد از پایان کار خدمت مدیران جهادی تهران، شهر در دست اصلاح‌طلبان است و شهروندان به خوبی درباره عملکرد مدیریت شهری قضاوت می‌کنند.

شامه اقتصادی انبوه‌سازان پردیس‌های تجاری-سینمایی، بافت فرهنگی را تغییر می‌دهد

هیس! همه خوابند

گزارش فاطمه ترکاشوند فروش بیش از یک میلیارد و نیمی پردیس سینمایی کوروش ظرف 15‌روز گذشته نشان می‌دهد که با اختلاف چشمگیر حدود 50درصدی، از رقبای خود جلو زده است. اما نگاهی به آمار فروش سایر پردیس‌های سینمایی-تجاری در کنار پردیس‌های تخصصی سینمایی و سینما‌های تک یا نهایتا سه سالنی، واقعیت‌های دیگری را هم درباره رشد موفقیت سالن‌سازی در تهران بازگو می‌کند که شاید در سایه جنجال‌های حول‌وحوش فیلم‌ها، کمتر دیده شده است. در گفت‌وگو با رئیس انجمن سینماداران تلاش کردیم بخشی از این واقعیت‌های ناگفته را جست‌وجو کنیم.

«صبح‌نو» راهکارهای مبارزه با تبعات وارونگی دما را بررسی می‌کند

هوا ر‌ا ‌ از من نگیر

مهدیه‌سادات شاهمرادی هنوز فصل سرما شروع نشده است اما در چند روز اخیر همچون سال‌های گذشته هوای تهران بار دیگر آلوده شد و مشکلاتی را برای بیماران قلبی و ریوی و همچنین کودکان و گروه‌های حساس به وجود آورد. با آنکه وارونگی هوا در ماه‌های سرد سال امری طبیعی است و می‌تواند افزایش آلایندگی‌ها را به همراه داشته باشد اما بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته راهکارهایی را برای کاهش آلاینده‌ها یافته‌اند؛ راهکارهایی که می‌تواند راهگشایی برای رفع آلایندگی‌های روزافزون کشور باشد.

بی‌اعتمادی در دو سوی آتلانتیک ناتو را در معرض فرو پاشی قرار داده است

زوال بلوک غرب

آمریکای ترامپ دیگر شریکی قابل اتکا و قابل اعتماد برای امنیت کشورهای اروپایی نیست؛ از این رو ساکنان قاره سبز مجددا به رویای ارتش بزرگ خود می‌اندیشند؛ ارتشی که بعد از جنگ جهانی دوم نابود شد. ایده اولیه تشکیل ارتش واحد اروپایی به چند دهه پیش و ریشه آن به دوران زمامداری «مارشال دوگل» بازمی‌گردد؛ ایده‌ای که همواره زیر سایه «پیمان آتلانتیک شمالی» موسوم به ناتو باقی ماند و نتوانست به حقیقت تبدیل شود؛ اما حالا دیگر عمر این ارتش به پایان رسیده است، چنان‌که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه گفته است: «ناتو دچار مرگ مغزی شده».

یادداشت

کدام وحدت

دکتر علی دارابی

یادداشت

‌مصونیت راهبردی فردو

دکتر حسن عابدینی کارشناس‌ارشد مسائل بین‌الملل

شماره‌های پیشین