sobhe-no.ir
816
شنبه، ۱۸ آبان ۱۳۹۸
1
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در برنامه دستخط به تشریح مواضع خود پرداخت

قالیباف: قشر خاکستری نداریم

مهمان این هفته برنامه دستخط، محمدباقر قالیباف بود. او تقریبا 16 ساله بود که وارد فعالیت‌های اجتماعی شد و در فعالیت‌های پیش از انقلاب، در مراسم‌های مختلف که افرادی همچون شهید کامیاب، شهید هاشمی‌نژاد، شهید دیالمه و آیت‌الله خامنه‌ای در مشهد در مساجد مختلف داشتند، شرکت می‌کرد. در همان سن و سال وقتی زلزله طبس اتفاق افتاد، جمع‌آوری کمک‌های مردمی را برای مردم طبس برعهده گرفت. بعد از انقلاب در فعالیت‌های مختلف انقلابی و نهادهای مختلف انقلابی حضور یافت و در 18 سالگی وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد. هشت سال دفاع مقدس را تجربه کرد و بعد از آن هم در سمت‌های مختلفی همچون فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران و فرماندهی نیروی انتظامی قرار گرفت. بعد از آن هم 12 سال شهردار تهران بود. سه دوره هم ایشان به‌عنوان رجال سیاسی جمهوری اسلامی تایید شد و در انتخابات ریاست‌‌جمهوری شرکت کرد و هم‌اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. در ادامه مشروح گفت‌وگوی آقای قالیباف در برنامه تلویزیونی دستخط را می‌خوانید.

یادداشت

آمریکا کجا و کی در گوشه رینگ قرار گرفته

مهدی فضائلی

در جست‌وجوی روایت زنانی که نه قربانی داعش، بلکه جزء سازمان‌دهندگان آن بودند

قهرمانان عجیب

گزارش فاطمه ترکاشوندهمسر ابوبکر بغدادی، سرکرده داعش بعد از بازداشت، اطلاعات زیادی درباره این گروه تروریستی فاش کرد. این خبری بود که ظرف دو روز گذشته و پس از ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر کشته شدن بغدادی، رسانه‌های جهان را درنوردید و پای اردوغان را هم با جمله مبارزه‌طلبانه «ما همسر البغدادی را دستگیر کردیم ولی آنقدر سر و صدا نکردیم» به تیترها کشاند. حالا پیش‌بینی می‌شود که اعترافات همسر بغدادی، ناگفته‌های بیشتری را درباره غده سرطانی تروریسم در منطقه به جهان عرضه کند و همین مسئله نقش زنان داعشی را برای افکار عمومی، جالب‌تر کرده است. این جا مروری داریم بر کتاب‌های منتشرشده از عجیب‌ترین زنان تاریخ...

ناگفته‌های ابوالقاسم طالبی از بایکوت بیست ساله فیلم «آقای رئیس‌جمهور»

علیه لیبرال‌ها فیلم ساختم

تقریبا بیست سال بعد از ساخت و اکران عجیب فیلم آقای رئیس‌جمهور ساخته ابوالقاسم طالبی این فیلم روز گذشته از شبکه سه سیما پخش شد. جالب اینجاست که این فیلم در دوره‌های مختلف در بایکوت به سر برده بود و به‌دلیل محتوای سیاسی در دوره اصلاحات نهایتا چند روز پرده اکران را دید و بعد هم به ورطه بایکوت سازمان یافته افتاد.

سرمقاله

بینش و مدیریت

اعتراض به فساد به کویت هم کشیده شد

ریاض و ابوظبی، مقصد بعدی اعتراضات مردمی

گزارش روح‌الله فرقانیبعد از اعتراضات مردم درعراق و لبنان حال این روزها شاهد اعتراضات خیابانی در کویت هستیم که اعتراض به فساد دامنگیر، صدها نفر کویتی را به میدان الاراده کشانده است. البته این‌گونه اعتراضات در کویت بی‌سابقه نیست. چند سال پیش بود که تظاهرات گسترده‌ای به فساد مالی، بانکی و سیاسی موجود در مجلس کویت شکل گرفت؛ تظاهراتی که بیشتر تحلیلگران آن را نشانه‌ای از بیداری اسلامی (بهار عربی) توصیف کردند. هرچند تعدادی از نمایندگان در اعتراض و حتی حمله به پارلمان معترضان را همراهی کردند اما حکومت «صباح احمد جابر الصباح»، با انجام برخی سیاست‌ها طرح سوال نمایندگان از فساد نخست‌وزیر (شیخ ناصر المحمد الصباح) را در پارلمان وتو کرد تا این‌گونه فسادهای مالی و بانکی برای خانواده سلطنتی امری عادی به شمار آید.

گزارش «صبح‌نو» درباره زلزله آذربایجان شرقی و شرایط دشوار هموطنان شمال غرب کشور را بخوانید

شرایط بحران، نیازمند توجه بیشتر

زلزله بامداد روز جمعه یکبار دیگر آذربایجان شرقی را لرزاند تا در روزهایی که سرما در شمال غرب کشور در حال خودنمایی است ده‌ها هزار نفر از هموطنان شرایط دشواری را پیش‌رو داشته باشند. البته در همان ساعت‌های اولیه وقوع زلزله در شهرستان میانه نهادهای امدادی و نیروهای بسیج، سپاه و ارتش با فوریت خود را به روستاها و مناطق حادثه دیده رساند.

مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر كشورهای جهان

بنزین ایران آماده قاچاق

حركت‌های نادرست گذشته و عدم اصلاح آن‌ها اكنون به جایی رسیده كه نه می‌شود قیمت بنزین را افزایش داد و نه مانع جذابیت قاچاق آن به كشورهای همسایه شد. طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها مصوب سال‌۱۳۸۹ باید قیمت فروش داخلی بنزین، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید و گاز مایع و سایر مشتقات نفت، به لحاظ کیفیت حامل‌ها و با احتساب هزینه‌های مترتب (شامل حمل‌ونقل، توزیع، مالیات و عوارض قانونی) به تدریج تا پایان برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران کمتر از ۹۰‌درصد قیمت تحویل روی کشتی (فوب) درخلیج فارس نباشد.اما طی سال‌هایی که این قانون اجرا شد، در محدود دفعاتی دولت دست به اصلاح قیمت سوخت از جمله بنزین زد که بار آخر به سال‌۱۳۹۳ بازمی‌گردد و بعد از آن هیچ تغییری در قیمت سوخت ایجاد نشد و به تبع آن قیمت سوخت در ایران به ۹۰‌درصد قیمت فوب خلیج‌فارس نرسید و البته دولت و مجلس دلایل و ملاحظات خاص خود از جمله کنترل تورم و آثار روانی ناشی از افزایش قیمت سوخت و کالاها و نهایتا زندگی مردم را داشتند.از سوی دیگر، ۱۵‌درصد یارانه‌ای که در دنیا و در حوزه انرژی پرداخت می‌شود، متعلق به ایران است. یعنی ۱۰‌درصد درآمد ناخالص داخلی را به یارانه اختصاص می‌دهیم و ۵۰‌درصد یارانه انرژی به سه دهک ثروتمند جامعه اختصاص می‌یابد، این در حالی است که کم‌تر از سه درصد هزینه این دهک‌ها، به سوخت مربوط است.اگرچه قیمت بنزین با ثابت ماندن از پنج سال پیش تا امروز، موجب افزایش یارانه دولتی به مصرف این فرآورده نفتی شده و هر کس بیشتر بنزین مصرف کند، بیشتر از یارانه پنهان دولتی آن بهره‌مند می‌شود، اما افزایش 100درصدی قیمت بنزین نیز در وهله فعلی نمی‌تواند کمکی به کاهش جذابیت قاچاق آن کند، پس اصلاح قیمتی با هدف کاهش قاچاق سوخت در حال حاضر راهکار مؤثری نخواهد بود و به افزایش قیمت تقریباً همه اجناس و بالارفتن تورم منتهی می‌شود. بهترین راهکار فعال کردن کارت‌های سوخت بود که این روش نیز هنوز به‌طور جدی پیگیری نمی‌شود. در این گزارش ضمن مقایسه قیمت بنزین در ایران با دیگر کشورها، سود قاچاق بنزین و همچنین مصرف این سوخت در کشور را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

گزارش پیگیری «صبح‌نو» درباره دام و گوشت وارداتی و عوامل مؤثر بر کیفیت گوشت را بخوانید

گوشت بی‌کیفیت در سفره ایرانی

گزارش مهدی مرادیهفته گذشته ماجرای دستورهای عجیب در وزارت جهاد کشاورزی برای وارد‌کردن دام و گوشت بدون حضور دامپزشک ناظر در مبادی ذبح برای افکار عمومی محل سوال شد. در دستورهای دیگری که از سوی سازمان دامپزشکی و وزارت جهاد کشاورزی صادر شده است، می‌توان بندهایی را دید که در نهایت منجر به کاهش کیفیت گوشت تحویلی به مصرف‌کننده می‌شود؛ اگرچه مسئولان ذی‌ربط اصرار دارند که عنوان کنند این مسئله بر کاهش کیفیت گوشت تاثیری ندارد. نکته اینجاست که امروز، هجدهم آبان‌ماه، به‌عنوان روز ملی کیفیت نام‌گذاری شده است؛ روزی که توجه به استانداردسازی و افزایش کیفیت تولید ملی را یادآوری می‌کند. با این‌حال سال گذشته به‌دلیل عوامل متعددی مانند رانت‌خواری و انحصارطلبی در واردات، سوءمدیریت و افزایش قاچاق، محصولاتی وارد کشور شدند که از کیفیت لازم برخوردار نبودند. واردات کالاهای بی‌کیفیت نه‌تنها در مورد کالاهای مصرفی جانبی و قاچاق اتفاق افتاده بلکه در مورد کالاهای غذایی ضروری مانند گوشت و از مبادی رسمی و دولتی صورت گرفته است.

«سامانه رای‌سنجی اصلاحات» به محملی برای آغاز تقابل‌ها در میان اصلاح‌طلبان تبدیل شده است

سرای اختلاف

ابتدای آبان ماه بود که خبر تصویب‌شدن سامانه رأی‌سنجی اصلاح‌طلبان(سرا) در شورای عالی اصلاحات جنجال‌برانگیز شد. با وجود برخی دفاع‌ها از این طرح، مخالفت‌های زیادی نیز با آن شده است؛ جبهه‌گیری‌ای که موجب تشدید تناقض‌ها در جبهه اصلاحات شده است.

شماره‌های پیشین