sobhe-no.ir
815
سه شنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۸
1
دربازدید صالحی ازسایت نطنز زنجیره ۳۰ تاییIR۶ افتتاح شد

رونمایی از سانتریفیوژهای نورسیده

گزارش حسام رضایی به پایان گام سوم و آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران چند روزی باقی نمانده است. مسئولان دولتی بارها از آماده‌شدن ایران برای برداشتن گام چهارم سخن گفته‌اند تا اینکه در نهایت محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه نشست هیات دولت در اول آبان درباره بررسی جزئیات گام چهارم گفت: «کمیته‌ای تشکیل شده که در حال بررسی گزینه‌های احتمالی کشور برای گام چهارم است. جمع‌بندی این کمیته به رئیس‌جمهور برای تصمیم‌گیری و اجرا ارسال می‌شود.» با وجود این ،هنوز اطلاع دقیقی مبنی بر محتویات گام چهارم ایران وجود ندارد.

مردم در راهپیمایی 13 آبان، انزجار و نفرت خود از مستکبران عالم را به رخ شیطان بزرگ کشیدند

ایران؛ صحنه استکبارستیزی

13 آبان نمادی از شور و ایمان دانش‌آموزان ایران و گل‌بوته‌های تشنه در کنار جویبار انقلاب اسلامی است که روز گذشته بار دیگر با فریادهای مرگ بر آمریکا، روحیه ظلم‌ستیزی و استکبارستیزی خود را نشان دادند تا جهانیان بدانند آینده‌سازان کشور نیز هرگز ارزش‌های دینی و انقلابی خود را با دشمن معامله نخواهند کرد و تحریم‌ها و تهدیدها آن‌ها را از مسیر حق‌طلبی بازنخواهد داشت.

در «صبح‌نو» با زینب مولائی، نویسنده کتاب «دلتنگ نباش» در سالروز شهادت روح‌الله قربانی گفت‌وگو کردیم

عاشقانه‌های زندگی روح‌الله و زینب

مصطفی وثوق‌کیا13 آبان سالروز شهادت شهید روح الله قربانی است. وی در ۱۳ آبان ۱۳۹۴ در حلب سوریه و در حالی‌ که ساعتی به پایان ماموریتش نمانده بود بر اثر انفجار موشک تروریست‌های تکفیری به شهادت رسید. پیکر مطهر شهید قربانی در قطعه ۵۳ گلزار شهدای بهشت‌زهرا در جوار محرم ترک و رسول خلیلی به خاک سپرده شده است. کتاب زندگینامه وی در سال 1397 به چاپ رسید و در مدت کوتاهی به چاپ‌های متعددی رسید و هم‌اکنون چاپ هشت آن در بازار نشر به فروش رفته است. به نوشته پایگاه اطلاع‌رسانی khamenei.ir، روز شنبه، ۱۱ خردادماه ۹۸، خانم زینب مولائی، نویسنده‌ کتاب «دلتنگ نباش!» - کتاب شرح زندگی شهید مدافع حرم روح‌الله قربانی - به همراه سرکار خانم زینب عبدفروتن، همسر شهید قربانی، با رهبر انقلاب دیداری کوتاه داشتند. رهبر انقلاب در جریان این دیدار، از کتاب «دلتنگ نباش!» و قلم نگارنده، تقدیر و ضمن گفت‌وگو با همسر شهید از وی تجلیل کردند. این کتاب به دست رهبر انقلاب رسید و ایشان پس از مطالعه در ابتدای کتاب نوشتند: «بسمه تعالی/ سلام و رضوان خدا بر شهید عزیز روح‌الله قربانی. از همسر شهید باید تشکر شود به‌خاطر فرستادن این کتاب و از ایشان و خانم مولائی به‌خاطر تدوین این اثر. 28/9/97»

شکاف بزرگ طبقاتی، سانتیاگو را تبدیل به صحنه اعتراضات مردم به دولت آمریکایی این کشور کرد

رویای یک شیلی جدید

گزارش روح‌الله فرقانیشیلی، کشوری در امتداد اقیانوس آرام، در حالی این روزها ناآرام است که دولتمردانش ژست همراهی با دولت آمریکا را به خود گرفته بودند و جامعه خودشان را در مقایسه با دیگر کشورهای همسایه‌شان در حوزه کارائیب، آزادترین اقتصاد این منطقه از قاره آمریکا معرفی می‌کنند اما با گران شدن چهار سنت بهای بلیت مترو، شکاف بزرگ طبقاتی در این کشور دیده شد.

سرمقاله

راه‌های انحرافی

«صبح‌نو» از شیوع خودکشی در بین جوانان آمریکایی گزارش می‌دهد

رواج خودکشی در ینگه دنیا

گزارش عارف چراغی میزان خودکشی در آمریکا طی 30‌سال اخیر به شدت افزایش یافته‌است به‌گونه‌ای که بنابر اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا، خودکشی را دومین عامل مرگ‌و‌میر در بین نوجوانان این کشور معرفی کرده است. به‌طوری که خودکشی بین نوجوان‌های آمریکایی ۱۰ تا ۲۴‌ساله طی یک دهه بیش از ۵۶‌درصد افزایش یافته است. افسردگی، اعتیاد به مواد مخدر و مصرف الکل، نبودن امنیت شغلی و بی‌خانمان شدن از جمله دلایلی است که محققان برای شیوع این پدیده شوم در آمریکا مطرح کرده‌اند.

گزارش «صبح‌نو» از یک تضاد در اقتصاد ایران

معافیت‌های مالیاتی همچنان ادامه دارد

به رغم اینکه مسئولان در پی کاهش درآمدهای نفتی به‌دنبال افزایش پایه‌های مالیاتی هستند و مدام از معافیت‌های زیاد مالیاتی گلایه دارند؛ ظاهراً معافیت‌های مالیاتی همچنان ادامه دارد.

گزارش «صبح‌نو» درباره چرایی پیگیری جدایی ری از تهران را بخوانید

ایجاد شهر نامتوازن در همسایگی پایتخت

ری قبله تهران است. این را همه می‌دانند اما سال‌هاست که در ایام منتهی به انتخابات مجلس شورای اسلامی برخی مسئله جداشدن ری از تهران را مطرح می‌کنند. این اتفاق در شرایطی روی می‌دهد که پیوستگی تهران و ری در تمام سال‌های گذشته وجود داشته و حتی موجب شده است تا شهرری به‌عنوان منطقه‌20 تهران شناخته شود.

«صبح‌نو» با پروانه معصومی، فریبا کوثری، مهرانه مهین‌ترابی و زهرا سعیدی درباره تبعات پوشش‌های نامناسب برخی بازیگران گفت‌وگو کرده است

علیه بدپوششی

مصطفی پورکیانی مراسم اکران خصوصی و فتوکال (گفت‌وگو تصویر) فیلم سینمایی «مسخره‌باز» که این روزها در حال اکران در سینماهاست، دو سه هفته پیش با حاشیه‌های نوع پوشش غیر‌متعارف متین ستوده همراه بود که البته در سال‌های گذشته و پیش از این مورد نیز تا جایی که حافظه تصویری رسانه‌ها به خاطر دارد، با موارد عجیب‌تر و غیر‌عرف‌تر هم روبه‌رو شده بودیم ولی این‌بار با سرعت ترسناک فضای مجازی که مثل دوربینی با زوایای مختلف آماده شکار طعمه خود است، این بازیگر گرفتار جریان‌سازی فضای مجازی و رسانه‌ها شد؛ البته نگارنده این سطور قصد دفاع از بازیگر نام‌برده را ندارد، چرا که بعد از این نمایش ظاهر، سر و صدای مردم در فضای مجازی و حقیقی با تفکرات و عقاید مختلف هم درآمده بود که برخی به‌لحاظ اخلاقی این پوشش را در تضاد با فضای فرهنگی کشور می‌دانستند و گروهی دیگر مدعی شدند اگر مردم عادی چنین پوششی داشته باشند، حتما پلیس به آن‌ها تذکر خواهد داد؛ اما درباره بازیگران اوضاع به‌گونه دیگری است.

شماره‌های پیشین