sobhe-no.ir
814
دوشنبه، ۱۳ آبان ۱۳۹۸
1
گزارش «صبح‌نو» از تأکیدات رهبر انقلاب به حمایت از تولید داخلی در سخنرانی‌های مختلف

بازخوانی هشدارهای رهبری درباره واردات بی‌رویه

رهبر انقلاب که امسال را سال رونق تولید نام‌گذاری کردند، از ابتدای سال در سخنرانی‌ها، دیدار گروه‌های مختلف مردمی و همچنین دیدار مسئولان و کارگزاران نظام بارها بر جلوگیری از واردات بی‌رویه تاکید کردند؛ سالی که «تولید» کلیدواژه نام‌گذاری آن است؛ موضوعی که رهبر انقلاب با ادبیات مختلف به آن می‌پردازند و «تولید» را شاه کلید برون‌رفت از مشکلات کشور عنوان می‌کنند.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با سلیمی‌نمین به مناسبت 40سالگی انقلاب دوم

آمریکا از سرمشق‌شدن ایران، هراس دارد

گفت‌وگو حسام رضایی امروز چهلمین سالگرد تسخیر سفارت آمریکا موسوم به «لانه جاسوسی» توسط دانشجویان پیرو خط امام است. برخی که قصد تحریف تاریخ را دارند، مغرضانه بر این انگاره تاکید می‌کنند که 13 آبان 58 سرآغاز دشمنی جمهوری اسلامی و ایالات متحده بود؛ این درحالی است که اقدامات سوء آمریکایی‌ها علیه انقلاب نوپای اسلامی، پیش از 13 آبان، خود گواهی عینی از بی‌پایه‌بودن چنین اظهاراتی است. روز گذشته حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب در دیدار با جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان، با یادآوری برخی اقدامات آمریکایی‌ها در ۴۱ سال گذشته از جمله تهدید، کودتا، تحریم، تحریک قومیت‌ها، تجزیه‌طلبی، آشوب‌طلبی، محاصره‌ اقتصادی، نفوذ و روش‌های دیگر، تأکید کردند: آنها در این مدت هر چه بلد بودند و می‌توانستند علیه نهادهای برخاسته از انقلاب به‌ویژه اصل جمهوری اسلامی توطئه و اقدام کردند که البته ما هم در مقابل، هر کاری توانستیم کردیم و در موارد زیادی حریف را به گوشه‌ رینگ بردیم. برای بررسی زوایای واقعه تسخیر لانه جاسوسی، به سراغ عباس سلیمی‌نمین، پژوهشگر حوزه تاریخ رفتیم. در ادامه گفت‌وگوی روزنامه «صبح‌نو» با مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران را از نظر خواهید گذراند.

رهبر معظم انقلاب در دیدار با هزاران نفر از دانش آموزان و دانشجویان به مناسبت روز ملی مبارزه با استکبار تاکید کردند:

کشور را معطل غرب نکنید

رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت روز دانش‌آموز نسل جوان پُرتوان، پُرنشاط و پُرانگیزه را نعمتی بزرگ و ذخیره‌ای ارزشمند برای ایران خواندند و با اشاره به استمرار خصومت عمیق آمریکا با ملت ایران از کودتای ۱۳۳۲ تاکنون، تأکید کردند: آمریکای گرگ‌صفت البته ضعیف‌تر اما وحشی‌تر و وقیح‌تر شده است و در مقابل، جمهوری اسلامی ایران با دفاع مقتدرانه و منع مستدل مذاکره، راه نفوذ و ورود مجدد آمریکا به کشور را سد کرده است.

سرمقاله

اصلاح‌طلبان با تاکید بر نگاه جنسیتی به انتخابات مجلس به‌دنبال جبران ریزش پایگاه اجتماعی خود هستند

زن سالاری تبلیغاتی

ایام انتخابات که از راه می‌رسد؛ معمولاً مسأله درصد حضور زنان در لیست‌های انتخاباتی به ترجیع‌بند گروه‌های سیاسی تبدیل می‌شود. موضوعی که مسأله اصلی یعنی تمرکز روی کارآمدی مجلس را قطعاً به حاشیه خواهد برد. شواهد نشان می‌دهد که اصلاح‌طلبان در صف نخست درخواست برای تخصیص درصد بیشتر جهت حضور زنان در مجلس آینده هستند.

برخی امضاکنندگان بیانیه 200، این دست اعتراض‌ها را بازی سیاسی می‌دانند

اختناق بازی

گزارش فاطمه ترکاشوندبه دنبال جنجال‌های اخیر مربوط به اکران و توقیف فیلم «خانه پدری»، بیانیه موسوم به «بیانیه 200» با امضای تعدادی از فیلم‌سازان و اهالی سینما، روز شنبه منتشر شد و واکنش‌های مختلفی در پی داشت. ادبیات و لحن بیانیه اما به‌گونه‌ای بود که بسیاری آن را متنی سیاسی و نه صنفی و سینمایی ارزیابی کردند.

«صبح‌نو» بحران‌های پیش روی تولید و توزیع گوشت در کشور را بررسی می‌کند

انحصارگران در بازار

گزارش مهدیه سادات شاهمرادیدرحالی که موضوع واردات گوشت‌های نامرغوب در روزهای اخیر بار دیگر خبرساز شده و موضوع کیفیت گوشت مصرفی و تخلفات وزارت جهاد کشاورزی را به موضوع اصلی خبرها تبدیل کرده است اما یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی معتقد است که اصل موضوع در حوزه گوشت، رانت و ویژه‌خواری و انحصاری است که به‌دلیل اختصاص ارز چهار هزار و 200 تومانی در کشور ایجاد شده است.

دادگاه محمدعلی نجفی یکبار دیگر برگزار خواهد شد

تلاش برای تغییر اتهام

شهردار پیشین تهران که در ابتدای آغاز پنجمین دوره مدیریت شهری تهران سکان اداره شهر را در دست گرفت بعد از حدود 20‌ماه از ترک مسوولیتش همچنان خبرساز است. آقای محمدعلی نجفی که از خردادماه امسال به‌دلیل قتل همسر دومش در صدر اخبار جنایی کشور قرار گرفته است حالا دوباره باید در دادگاه حاضر شود.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مسعود ده‌نمکی درباره ‌ساخته نشدن فیلم درباره واقعه 13‌آبان

ساخت آثار استراتژیک بر عهده حاکمیت است

مصطفی پورکیانیصبح 13‌آبان سال‌58 اتفاقی در خیابان روزولت تهران می‌افتد که آینده ساکنان این خیابان را 444 روز در اضطراب و نگرانی و زندگی پیش می‌برد. چند ماه پس از پیروزی انقلاب و بعد از آنکه چهره واقعی آمریکا برای ملت ایران آشکار شد و آن‌ها از فعالیت‌های مداخله‌جویانه دولت آمریکا آگاه شدند، تعدادی از دانشجویان پیرو خط امام در روز ۱۳ آبان ۵۸، به سوی محل سفارت آمریکا حرکت کردند. آنان بدون درگیری و برخورد با نگهبانان سفارت، کنترل و مراقبت ساختمان را به عهده گرفتند. دانشجویان که عکس امام‌خمینی؟ره؟را به سینه‌هایشان نصب کرده بودند، پس از حدود سه ساعت توانستند سفارت آمریکا را تصرف کنند و افراد آن را به گروگان بگیرند.

شماره‌های پیشین