sobhe-no.ir
813
یکشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۸
7
گزارش

رییس سازمان پزشکی قانونی: نظر قطعی در مورد حادثه لردگان پایان هفته جاری اعلام می‌شود

«صبح‌نو» نقش دلالان در افزایش قیمت ملک را بررسی می‌کند

جولان سفته‌بازان در عرصه مسکن

گزارش‌مهدیه‌سادات شاهمرادی قدرت خرید مسکن مردم هر روز کمتر می‌شود اما دلالان این حوزه روز‌به‌روز فربه‌تر شده و دارایی‌هایشان فزونی می‌یابد. بسیاری از کارشناسان اقتصادی، علت نابسامانی در قیمت مسکن را حضور پررنگ واسطه‌ها و دلالان می‌دانند و عده‌ای دیگر موضوع را از نقطه‌ای بالاتر رصد کرده و می‌گویند که نبود نظارت کافی بر نحوه عرضه و تقاضا باعث جان گرفتن و مانورهای مخرب دلالان شده است.

راهکار بهبود بازار مسکن چیست؟

صبح نو

راهکار بهبود بازار مسکن چیست؟

اتفاق هفته گذشته در پردیس فقط یکی از هزار موردی است که آیینه‌ای از وضعیت آشفته بازار مسکن است. حال سؤال اینجاست که آیا با دستگیری تعداد معدودی از این دلالان، وضعیت بازار مسکن بهبود می‌یابد؟ بدیهی است که این اقدامات اگر چه مؤثر است اما مانند ریختن سطلی آب بر آتشی است که به جان جنگلی انبوه افتاده است.
محمد آیینی معتقد است که رهایی از وضع موجود بازار مسکن فقط می‌تواند با انجام اصلاحاتی در نظام اقتصادی کشور شکل بگیرد. باید شرایطی ایجاد شود تا مسکن به‌عنوان یک کالای اساسی، از حالت کالای سرمایه‌ای و سرمایه‌گذاری خارج شده و به کالای مصرفی تبدیل شود.
او مثالی از بازار خودرو آورده و توضیح می‌دهد: در مقاطعی کشور توانسته است که کالایی را از حالت سرمایه‌گذاری به شکل مصرفی درآورد؛ مثلاً در دوره‌ای خودرو از کالایی لوکس و سرمایه‌ای تبدیل به کالای مصرفی شد که خانواده‌های متوسط و حتی کم‌درآمد توانستند آن را خریداری کرده و استفاده کنند. به اعتقاد این استاد دانشگاه، در مورد مسکن هم باید فضای تولید مسکن را متناسب با نیاز آن‌قدر افزایش داد تا دیگر دلالان نتوانند فضایی را برای سفته‌بازی و احتکار مسکن فراهم کنند. وقتی مسکن به اندازه کافی تولید و عرضه شود، خواه‌ناخواه فضای سفته‌بازی هم بسته خواهد شد.
مدیرعامل سابق شهر جدید اندیشه راهکار اصلی برون‌رفت از شرایط موجود بازار مسکن را تعادل و پویایی در جریان تولید و سرمایه‌گذاری کشور در حوزه‌های دیگر اقتصادی دانسته و می‌گوید: در کشور ما وقتی بازارهای رقیب سرمایه‌گذاری شکست می‌خورند، سرمایه‌ها از آنجا خارج شده و به سمت بازار مسکن سرریز می‌شوند. زمانی که سایر حوزه‌های اقتصادی و تولیدی پویا و سودآور باشند، می‌توانند سرمایه‌های سرگردان را جذب تولید و سرمایه‌گذاری واقعی و ارزش افزوده کنند. این امر کمک می‌کند تا پول و نقدینگی دست عده‌ای سفته‌باز باقی نماند که آن‌ها به بازارهای خاصی همچون مسکن که مردم به آن نیاز دارند، حمله کرده و باعث افزایش کالاهای اساسی شوند.

captcha
شماره‌های پیشین