sobhe-no.ir
813
یکشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۸
2
نکته

تاکتیکی برای فرار از مسوولیت

محبوبه نیاورانی

سردار سلامی ،فرمانده سپاه پاسداران در مراسم رونمایی از دیوارنگاره‌های جدید لانه جاسوسی از گسترش قلمرو قدرت کشورمان گفت

ایران قدرتی فراتر از غرب آسیا

مردم عراق و لبنان در اعتراض به فساد به خیابان‌ها آمدند اما چیزی نگذشت که زخم‌خورده‌های انتخابات اخیر در این کشورها روی موج اعتراضات سوار شدند و این مطالبات مردم را به انحراف کشاند. حال شکست‌خورده‌های انتخابات اخیر با کمک و همراهی برخی سفارت‌خانه‌های خارجی در لبنان و عراق می‌خواهند ایران را نوک حمله معترضان قرار دهند. رسانه‌های غربی می‌گویند ایران نگران کاهش نفوذ خود است اما سردار سلامی تاکید کرد که ایران به هیچ ‌نقطه‌ای از جهان چشمداشت ندارد اما قلمرو قدرتش را گسترش می‌دهد تا هر نقطه‌ای که دشمن بخواهد اقدامی انجام دهد آن نقطه را نابود کند.

صبح نو

سردار سلامی ،فرمانده سپاه پاسداران در مراسم رونمایی از دیوارنگاره‌های جدید لانه جاسوسی از گسترش قلمرو قدرت کشورمان گفت

ایران قدرتی فراتر از غرب آسیا

مردم عراق و لبنان در اعتراض به فساد به خیابان‌ها آمدند اما چیزی نگذشت که زخم‌خورده‌های انتخابات اخیر در این کشورها روی موج اعتراضات سوار شدند و این مطالبات مردم را به انحراف کشاند. حال شکست‌خورده‌های انتخابات اخیر با کمک و همراهی برخی سفارت‌خانه‌های خارجی در لبنان و عراق می‌خواهند ایران را نوک حمله معترضان قرار دهند. رسانه‌های غربی می‌گویند ایران نگران کاهش نفوذ خود است اما سردار سلامی تاکید کرد که ایران به هیچ ‌نقطه‌ای از جهان چشمداشت ندارد اما قلمرو قدرتش را گسترش می‌دهد تا هر نقطه‌ای که دشمن بخواهد اقدامی انجام دهد آن نقطه را نابود کند.

لانه جاسوسی، مرکزی برای فتنه‌گری و سازمان‌دهی مخالفان انقلاب و دشمنان انقلاب بود که آبان 1358 توسط دانشجویان پیروز خط امام به تسخیر درآمد و راه نفوذ و سلطه‌گری را بر ایران بست؛ اقدامی که هیمنه پوشالی ابرقدرتی مانند آمریکا را شکست و نقش مهمی در بیداری ملت‌ها برای مبارزه با استعمار ایفا کرد. حال در آستانه 13 آبان با حضور سردار سلامی از دیوارنگاره‌های جدید لانه جاسوسی سابق آمریکا رونمایی شد.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه در طول حیات آمریکا بیش از 8.5 میلیون کشته حاصل مداخلات آمریکا در شرق و غرب عالم است؛ از جنگ مکزیک گرفته تا جنگ در خاور دور و جنگ‌های جهانی اول و دوم، اظهار کرد: «آمریکا در حالی از حقوق بشر سخن می‌گوید که در همه نقاط دنیا این حقوق را نادیده می‌گیرد و به آن حمله می‌کند، مانند حمله به عروسی‌ها در افغانستان یا هجوم شبانه به خانه‌های مردم در عراق. زندان‌های مخوف گوانتانامو و ابوغریب و زندان‌های دیگر در اروپا و آمریکا آیا نشانه رعایت حقوق بشر است؟»
فرمانده کل سپاه با اشاره به ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر مبارزه با تروریسم گفت: «این ادعا در حالی است که رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا می‌گوید Obama Is Founder of ISIS یعنی اوباما رییس‌جمهوری قبلی، خالق و مؤسس داعش است. آیا آواره‌کردن ملت سوریه در کشورهای دیگر، حمله به کارخانه سرم‌سازی در سودان، اسقاط هواپیمای ایرانی با 290 مسافر، نشانه‌های هویت آمریکا در جهان نیست؟»
روز گذشته نیز دونالد ترامپ در توییتی بار دیگر اذعان کرد که رییس‌جمهوری سابق این کشور، اوباما «داعش» را ساخته است. ترامپ آگوست ۲۰۱۶ (مرداد ۱۳۹۵) زمانی که نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌‌جمهوری بود، باز هم رئیس‌جمهوری این کشور به همراه هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق و رقیب دموکراتش را مؤسس داعش خوانده بود.
سردار سلامی در بخشی دیگر از سخنرانی خود به افول آمریکا اشاره کرد و گفت: سال‌هاست که آمریکایی‌ها نمی‌توانند بین هزینه اقدامات‌شان و دستاوردهای آن حتی در حوزه اقتصادی موازنه برقرار کنند. آن‌ها در مارپیچ تنزل قرار گرفته‌اند و دهه‌ها و سال‌هاست که جهان شاهد ثبت پیروزی سیاسی برای آن‌ها نیست؛ چنان‌که بر اساس اعلام وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، بدهی ملی دولت فدرال آمریکا برای اولین‌بار در تاریخ این کشور به بالاترین میزان یعنی 23 تریلیون دلار رسید. «مایکل پیترسون» مدیرعامل بنیاد پترسون با هشدار درباره افزایش بی‌سابقه بدهی ملی دولت آمریکا می‌گوید: «روند رو به رشد بدهی عمومی ما اهمیت دارد زیرا در آینده نزدیک، اقتصاد تمام آمریکایی‌ها را تهدید می‌کند. وقتی که تریلیون پشت تریلیون (دلار) قرض می‌گیریم، هزینه بهره‌ای که پرداخت می‌کنیم باری بر دوش اقتصاد ما می‌شود و باعث می‌شود در تأمین بودجه سرمایه‌گذاری‌های آتی با مشکل مواجه شویم».
اما روی دیگر سخنرانی سردار سلامی محور مقاومت بود. این روزها آمریکا و سرویس‌های اطلاعاتی غربی با پشتیبانی پول کشورهای مرتجع منطقه قصد دارند امنیت عراق و لبنان را برهم بزنند. رسانه‌های بیگانه نیز تحلیل می‌کنند ایران نگران دولت‌های متحد خود است چرا که دولت و پارلمان در دست احزاب نزدیک به ایران هستند.اما فرمانده کل سپاه می‌گوید: «مقاومت امروز سیال و در حال حرکت است و مرزهای خود را گسترش می‌دهد.» او می‌گوید: ایران به هیچ ‌نقطه‌ای از جهان چشمداشت ندارد، اما قلمرو قدرتش را تا آنجا گسترش می‌دهد که دشمن هر مبدایی را برای اقدام خود قرار دهد، آن مبدأ را نابود خواهد کرد و آن‌قدر میدان قدرت‌مان را گسترش می‌دهیم که بتوانیم در هر نقطه‌ای دشمن بخواهد اقدامی انجام دهد آن نقطه را نابود کنیم. امروز قدرت تولید مخاطرات ناشناخته علیه آمریکایی‌ها بالا رفته است و آمریکا دیگر نمی‌تواند فقط یک‌طرفه به دیگران هزینه تحمیل کند که این به فلسفه سیاسی آمریکا و نبود عقل سیاسی در آن‌ها برمی‌گردد.»
سرلشکر سلامی با بیان اینکه ملت ایران امروز در زیباترین و طلایی‌ترین دوران حیات خود طی صدها سال گذشته است، تاکید کرد: «هم صاحب قدرت هستیم و هم اراده اعمال این قدرت را در اختیار داریم و هم ظرفیت تحمل هر منازعه‌ای را داریم. همه دیدند که اقتصاد این جامعه در اثر تحریم‌های جهانی نه‌تنها فرو نپاشید بلکه جان گرفت.»
وی خاطرنشان کرد: «امروز با حیات مجددی از یک قدرت اقتصادی در حال ظهور که متکی به نفت و قدرت‌های بزرگ نیست، مواجه هستیم که این شاکله جدید ایران بزرگ است و می‌توان به آن افتخار کرد. قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی ما به هم پیوند خورده است و ما امروز می‌توانیم از ظهور یک قدرت جدید در جهان به نام ایران یاد کنیم، آن هم با شاخص‌های ظاهری که برای قدرت تعریف می‌کنند.»
سردار سلامی این را هم تاکید کرد که منطق، دین، ملت و رهبر ما عناصر قدرت ماست؛ ما فقط به موشک‌ها تکیه نداریم، هرچند به اندازه کافی و بیش از حد نیاز آن‌ها را ذخیره کرده‌ایم و هدف‌مان هم مشخص است و نیروهای‌مان هم کاملاً آماده هستند.
کوثری: حرف مقاومت هم مبارزه با فساد و خدمت به مردم است
در همین زمینه با سردار اسماعیل کوثری، جانشین قرارگاه ثارالله سپاه گفت‌وگویی کردیم. سردار«اسماعیل کوثری» در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به اینکه امروز مقاومت سیال و در حال حرکت است و مرزهای خود را گسترش می‌دهد، عنوان کرد: برخی معتقدند که انقلاب اسلامی فقط به چند کشور غرب آسیا نفوذ کرده و قدرتش به عراق و لبنان یا سوریه محدود شده است، بلکه این‌گونه نیست و قدرت ایران اسلامی فراتر از منطقه غرب آسیاست و حتی خاطرخواه‌هایی در کشورهای غیر‌مسلمان نیز دارد و حرف و پیامش در آن‌ها هم نفوذ کرده است.
جانشین قرارگاه ثارالله سپاه، افزود: اینکه آمریکایی‌ها و وابستگان مرتجع آن‌ها خیال می‌کنند نفوذ انقلاب ایران در این چند کشور منطقه محدود شده است،سخت در اشتباه هستند. اگر آمریکا در عراق و لبنان توطئه کرده و فکر می‌کند که قدرت مقاومت تضعیف شده است، سخت در اشتباه‌ هستند؛ قدرت ایران به همین چند کشور منطقه خلاصه نمی‌شود بلکه مقاومت سیال است و این تفکر ایستادگی و مقاومت در اصل به کشورهای غیر‌مسلمان هم رسوخ کرده و آنها این موضوع را پذیرفته‌اند.
سردار کوثری ادامه داد: اگر دشمنان ما در کشورهای همجوار توطئه می‌کنند و بر این باورند که با این‌گونه اقدامات ایران در منطقه تضعیف می‌شود، این‌گونه نیست و باید اشاره کنم که این موضوع به شکلی حل می‌شود. این حق مردم عراق است که از مسوولان خود بخواهند با فساد در دستگاه دولت مبارزه شود. حرف مقاومت هم همین است، یعنی مبارزه با فساد و خدمت به مردم. وی تاکید کرد: دشمنان انقلاب و مقاومت اگر فکر می‌کنند با ایجاد توطئه و قتل عام عده‌ای، داستان مقاومت تمام است، این‌گونه نیست؛ اینکه به تابستان داغ خود در برخی کشورها اصرار دارند، توطئه‌هایشان به سرانجام نمی‌رسد. مگر جان بولتون نبود که عنوان کرد 40 سالگی انقلاب را نخواهند دید، پس آن یاوه‌گویی آن‌ها به کجا رسید؟ آمریکایی‌ها همانند گذشته که در توطئه‌هایشان با شکست روبه‌رو شدند، امروزه هم سرشان به سنگ خواهد خورد.
این فرمانده دوران دفاع مقدس، در پاسخ به این سؤال که آیا قدرت ایران فقط به قدرت موشکی محدود می‌شود، گفت: مگر در دوران دفاع مقدس ما موشک داشتیم، همه کشورها به غیر‌از سوریه یا کره‌شمالی که چند سالی با ما بود، همه تلاش کردند تا ما را شکست دهند، مگر آن سال‌ها ما موشک داشتیم که توانستیم در برابر دشمن بایستیم. قدرت ما به موشک محدود نمی‌شود. شاید یک قسمت از قدرت ما به موشک بازگردد اما ما از توان و قدرت‌های دیگری هم برخورداریم که در زمان خودش آن را نشان خواهیم داد.

captcha
شماره‌های پیشین