sobhe-no.ir
813
یکشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۸
13
گزارش

حجت‌الاسلام مهدی مسائلی رسمیت‌دادن به محسنیه، موجب تقویت فرقه‌گرایی خواهد شد

در نشست «جایگاه فقه حکومتی در تحقق گام دوم انقلاب اسلامی» تبیین شد

کارکرد فقه حکومتی در حل مسائل خانواده

مدیر مدرسه علمیه اسلام‌شناسی حضرت زهرا؟سها؟ یکی از مهم‌ترین کارکردهای فقه حکومتی را تأثیر درزمینه اهداف خانواده دانست و گفت: «برای خانواده سه مسئله کلی می‌توان در نظر گرفت که فقه حکومتی در هر سه، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. نخستین مسئله تشکیل خانواده است. معتقدیم روابط بین زن و مرد باید قانونمند باشد و یکی از راه‌های اساسی در رسیدن به این مهم، تشکیل خانواده براساس شرع است».

چرا همه شیفته پایان دنیا هستند

در باب داستان‌های آخرالزمانی، قدرت‌طلبانِ عواقب‌گریز

مترجم: سعیده کاظمیان

صبح نو

در نشست «جایگاه فقه حکومتی در تحقق گام دوم انقلاب اسلامی» تبیین شد

کارکرد فقه حکومتی در حل مسائل خانواده

مدیر مدرسه علمیه اسلام‌شناسی حضرت زهرا؟سها؟ یکی از مهم‌ترین کارکردهای فقه حکومتی را تأثیر درزمینه اهداف خانواده دانست و گفت: «برای خانواده سه مسئله کلی می‌توان در نظر گرفت که فقه حکومتی در هر سه، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. نخستین مسئله تشکیل خانواده است. معتقدیم روابط بین زن و مرد باید قانونمند باشد و یکی از راه‌های اساسی در رسیدن به این مهم، تشکیل خانواده براساس شرع است».

نشست علمی با موضوع «جایگاه فقه حکومتی در تحقق گام دوم انقلاب اسلامی» به‌همت پایگاه فقه حکومتی وسائل و همکاری حوزه علمیه خراسان، خبرگزاری رسا، مؤسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام و مدرسه علمیه اسلام‌شناسی حضرت زهر؟سها؟، در مجتمع فرهنگی اقامتی آفتاب ولایت مشهد مقدس برگزار شد.
در این نشست علمی خانم مقدسی، مدیر مدرسه علمیه اسلام‌شناسی حضرت زهر؟سها؟ و دکتر علیرضا داودی، سردبیر پایگاه تخصصی فقه حکومتی وسائل، دیدگاه‌های خود را ارائه کردند. در ابتدای این نشست، دکتر داودی به تعریف فقه حکومتی و آراء مختلفی موجود در‌این‌زمینه اشاره کرد و با‌توجه‌به اهمیت تحقق گام دوم انقلاب اسلامی، تبیین جایگاه فقه حکومتی را در این عرصه ضروری دانست. درادامه، مقدسی یکی از مهم‌ترین کارکردهای فقه حکومتی را تأثیر درزمینه اهداف خانواده دانست و بیان کرد: وقتی حکومت، اسلامی است، باید تمام قوانین ما براساس اسلام و احکام مسلم شرع باشد. حال یکی از مهم‌ترین ارکان اسلام خانواده است. برای خانواده سه مسئله کلی می‌توان در نظر گرفت که فقه حکومتی در هر سه، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. نخستین مسئله تشکیل خانواده است. معتقدیم روابط بین زن و مرد باید قانونمند باشد و یکی از راه‌های اساسی در رسیدن به این مهم، تشکیل خانواده براساس شرع است. مدیر مدرسه علمیه اسلام‌شناسی حضرت زهر؟سها؟ بر سلامت خانواده تأکید و اظهار کرد: سلامت خانواده دومین مسئله مهم خانواده است. باید توجه کرد اگر بخواهیم خانواده سالمی داشته باشیم، به‌ناچار باید جامعه سالمی داشته باشیم و بدون شک برای رسیدن به این مهم، فقه حکومتی نقش خود را نمایان می‌کند.
دینی‌کردن جامعه؛ رسالت بزرگ فقه حکومتی
استاد سطوح عالی حوزه علمیه خواهران رسالت فقه حکومتی را دینی‌کردن جامعه دانست و گفت: همان‌طورکه اشاره شد، تمام قوانین باید براساس اسلام باشد و حجاب یکی از قوانین مسلم شرع است. لازم است فقها برای تبیین و ترویج حجاب براساس فقه حکومتی اقدامات لازم را انجام دهند. در‌این‌زمینه، توجه به نکته‌ای بسیار مهم است: وقتی از حجاب سخن به‌میان می‌آید‌، مسئله حضور زنان در اجتماع نیز مطرح می‌شود؛ چراکه حجاب در اجتماع معنا پیدا می‌کند و نمی‌توان پذیرفت اهمیتی که در آیات و روایت درباره حجاب وارد شده، تنها به حجاب در درون خانواده تعلق گیرد. همان‌طورکه اشاره شد، هدف ابتدایی کانون خانواده تنظیم روابط زن و مرد است. هدف میانی شرع از تشکیل خانواده تنظیم نسل است. نبی اکرم؟ص؟ فرمودند: «تَنَاکحُوا تَنَاسَلُوا تَکثُرُوا فَإِنِّی أُبَاهِی بِکمُ اَلْأُمَمَ یوْمَ اَلْقِیامَةِ وَ لَوْ بِالسِّقْطِ: نکاح کنید تا بسیار شوید به‌درستی که فخر می‌کنم به شما امّت‌ها در روز قیامت؛ اگرچه از شکم ساقط‍‌ شود».
مدیر مدرسه علمیه اسلام‌شناسی حضرت زهر؟سها؟ ازجمله مسائل مهم در‌این‌زمینه را غرباگری دانست و بیان کرد: بسیاری از بچه‌ها یا جنین‌هایی که در راستای دستور غرباگری سقط می‌شود، سالم هستند. نقش فقه حکومتی دراین‌زمینه توجه به نسل شیعه است. لازم است فقها و علما که متولی اصلی هستند، به این موضوع اشاره کنند. سوال اساسی ما این است که سقط فرزندان در‌این‌باره براساس کدام دستور شرع است؟ مادری که چندین ماه فرزند خود را با اضطراب حمل کرده است، براساس چه حکمی جنین و فرزند خود را سقط می‌کند؛ در‌حالی‌که ادامه حیات او می‌تواند در حفظ جمعیت شیعه نقش مهمی داشته باشد. استاد سطوح عالی حوزه علمیه خواهران هدف نهایی از کانون خانواده در اسلام را تشکیل خانواده دانست و تأکید کرد: ترویج خشونت در سریال‌ها و فیلم‌ها امری است که به این هدف لطمه می‌زند. مسئله این است اگر دولت اسلامی به این مسائل رسیدگی نکند، اسلامی‌بودن آن زیرسوال خواهد رفت.

فقه حکومتی نقش بسزایی در تحقق گام دوم دارد
مقدسی با اشاره به وسیع‌بودن حیطه فقه حکومتی گفت: در گام دوم، باید برای اسلامی‌بودن نظام قدم‌های بلندتری برداریم که بی‌شک فقه حکومتی نقش تأثیرگذاری در‌این‌زمینه دارد. فقها و علمای بزرگوار دراین‌زمینه باید اقدام درخورتوجه انجام دهند؛ چراکه این تکلیف، در وهله اول متوجه آن‌ها خواهد بود. وی حل مشکلات فقهی بانک‌ها را امری لازم در این عرصه دانست و خاطرنشان کرد: آیا می‌توان ادعا کرد بانک‌ها تاکنون احکام شرع را رعایت کرده‌اند؛ در‌حالی‌که تأثیر مخرب لقمه حرام در خانواده بر کسی پوشیده نیست.
 

captcha
شماره‌های پیشین