sobhe-no.ir
813
یکشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۸
13
گزارش

حجت‌الاسلام مهدی مسائلی رسمیت‌دادن به محسنیه، موجب تقویت فرقه‌گرایی خواهد شد

در نشست «جایگاه فقه حکومتی در تحقق گام دوم انقلاب اسلامی» تبیین شد

کارکرد فقه حکومتی در حل مسائل خانواده

مدیر مدرسه علمیه اسلام‌شناسی حضرت زهرا؟سها؟ یکی از مهم‌ترین کارکردهای فقه حکومتی را تأثیر درزمینه اهداف خانواده دانست و گفت: «برای خانواده سه مسئله کلی می‌توان در نظر گرفت که فقه حکومتی در هر سه، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. نخستین مسئله تشکیل خانواده است. معتقدیم روابط بین زن و مرد باید قانونمند باشد و یکی از راه‌های اساسی در رسیدن به این مهم، تشکیل خانواده براساس شرع است».

چرا همه شیفته پایان دنیا هستند

در باب داستان‌های آخرالزمانی، قدرت‌طلبانِ عواقب‌گریز

مترجم: سعیده کاظمیان

صبح نو

گزارش

حجت‌الاسلام مهدی مسائلی رسمیت‌دادن به محسنیه، موجب تقویت فرقه‌گرایی خواهد شد

حجت‌الاسلام مهدی مسائلی، در ارتباط با برپایی دهه محسنیه یادداشتی در مهر نوشته که از نظر می‌گذرد:
پنجشنبه، ۹ آبان ۱۳۹۸ دفتر آیت‌الله وحیدخراسانی موضع ایشان را درباره عزاداری ایام محسنیه این‌گونه اعلام کرد: «پیرو سؤالات مکرر مؤمنین به اطلاع می‌رساند که طبق نظر آیت‌الله العظمی وحید خراسانی، عزاداری برای حضرت محسن بن علی ؟ع؟ از افضل قربات است، منتها عدم‌عزاداری در هفته اول ماه ربیع‌الاول موجب هتک‌حرمت اهل‌بیت ؟عهم؟ نیست.»
این اعلامیه فقط یک روز پس از آن بود که به نقل از جناب حسینی‌قمی(سخنران معروف)، از نظرِ منفی آیت‌الله وحید خراسانی درباره عزاداری محسنیه حکایت شده بود. جناب حامد کاشانی در کانال تلگرامی خود نوشته بود: «در جلسه‌ای که... در قم در منزل آقای حسینی‌قمی برگزار شد، ایشان گفتند من از حضرت آیت‌الله وحید خراسانی سؤال کردم، آقا شما بعد از صفر و در آغاز ربیع عزاداری دیگری دارید؟ پاسخ ایشان منفی بود و آمادگی و کمک به شور و حرارت مردم برای ایام فاطمیه را ترجیح دادند... حاج آقای نظری‌منفرد گفت من هم همین را از حضرت آیت‌الله وحید پرسیدم و مثل پاسخی را که به شما دادند به من هم فرمودند و برای ایام محسنیه در اوایل ربیع به صورت عمومی نظری نداشتند.»
پیش از این بنده مطالبی را در نقد عزاداری ایام محسنیه منتشر کرده بودم، در اینجا فقط دو نکته را درباره اعلامیه دفتر جناب وحید خراسانی بیان کنم:
۱- در این اعلامیه ضمن تأیید و توصیه به عزاداری محسنیه آمده است که: «عدم‌عزاداری در هفته اول ماه ربیع‌الاول موجب هتک‌حرمت اهل‌بیت ؟عهم؟ نیست.»
این سخن بدان معناست که اگر کسی در این ایام عزاداری نمی‌کند با او کاری نداشته باشید و نهی از منکرش نکنید. در واقع این بیان ناظر به کسانی است که خواستار عمومیت بخشیدن به عزاداری ایام محسنیه و اعلام عزای عمومی و ادامه سیاه‌پوشی در این ایام هستند. به دیگر سخن، زوج‌های جوانی که دو ماه منتظر برگزاری مراسم جشن ازدواج خود بوده‌اند، شاید در چند روز ابتدایی ربیع‌الاول بتوانند مراسم خود را برگزار کنند؛ مراسمی که تا شروع ایام فاطمیه فقط دو ماه فرصت برای برگزاری آن وجود دارد.
اما نکته‌ای که در اینجا از آن غفلت شده است اینکه با تأیید و حتی توصیه به عزاداری ایام محسنیه، به مرور زمان حرمتی برای این ایام به وجود می‌آید که چه جناب آیت‌الله بگویند و چه نگویند، عزاداری‌نکردن در ایام موجب هتک حرمت آن خواهد شد و جنجال‌ها و مخاصمه‌ها را در این‌باره افزون‌تر می‌کند. این مطلب همان نکته‌ای است که چند سال پیش آیت‌الله شبیری‌زنجانی آن را متذکر شده و گفتند: «همین‌طور پشت سر هم دهه درست کردن، توسط جامعه قابل پذیرش نیست و به مرور زمان زمینه انکار مجموعه عزاداری‌ها به‌وجود می‌آید. افراط در عزاداری‌ها به تفریط می‌انجامد... حدیث خاصی راجع به مدت زمان عزاداری‌ها نیست. اگر برپایی مجلس‌های شادی در زمانی باشد که در عرف آن را هتک حرمت عزای اهل‌بیت؟عهم؟ می‌دانند، خلاف شرع است. البته اینکه چه کاری هتک حرمت است را خود افراد باید تشخیص بدهند. قول ما درباره اینکه آیا شادی در ایامی غیر ‌از روز شهادت هتک حرمت هست یا نه، حجت نیست و جامعه مشخص می‌کند تا چه زمانی باید عزا نگه داشته شود؛ اما متاسفانه عده‌ای امروزه با افراط در عزاداری‌ها زمینه هتک حرمت را فراهم می‌کنند و این افراد در این زمینه مسئول‌اند. آیا واقعاً کسی که مدعی محب اهل بیت؟عهم؟بودن است، موظف به این کارهاست؟!»
۲- رسمیت‌دادن به عزاداری محسنیه و اتصال آن به ایام محرم موجب تقویت و غلبه روحیه فرقه‌گرایی بر عزاداری‌ها خواهد شد. حقیقت این است که عزاداری امام حسین؟ع؟ جلوه فرقه‌گرایی ندارد و اگر بر اساس محتوای واقعی آن پیش رود، فقط اعتراضی به حکومت‌های جائر و ستمگر خواهد بود. این عزاداری هیچ‌گاه جنگ مردم علیه مردم نبوده است ولی جلوه‌ای از عزاداری که هم‌اکنون تبلیغ می‌شود و در حال گسترش است منجر به جنگ و مخاصمه مردم(شیعه) با مردم(اهل‌سنت) خواهد شد.
ایام محسنیه را اضافه کنید به تلاش‌هایی که اثبات شهادت پیامبر؟ص؟ توسط همسرانش صورت می‌گیرد. بی‌شک پیشبرد این راهبرد به صورتی خواهد بود که در زمان‌های آینده مراجع نیز توانایی کنترل آن را نخواهند داشت.
 

captcha
شماره‌های پیشین