sobhe-no.ir
813
یکشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۸
12
خبر

بررسی نقش افزایش و هماهنگ‌سازی دانش موسیقایی مسوولان در کتاب «موسیقی، فقه، انقلاب اسلامی؛ تهدید یا فرصت»

طرحی جامع برای عبور از تشتت در حوزه موسیقی

میزان دانش مسوولان فرهنگی کشور درباره موسیقی و خصوصا مبانی فقهی آن، سال‌هاست که زیرساختی‌ترین علت چالش‌ها در حوزه موسیقی است اما همچنان همه آنان به احتمال قوی از این واقعیت بی‌خبرند. این مسئله هم ممنوعیت‌های بی‌مورد در حوزه موسیقی را شامل می‌شود و هم آزادی‌های اضافه بر سازمان به هر جنس از تولیدات موسیقایی را. کتاب «موسیقی، فقه، انقلاب اسلامی؛ تهدید یا فرصت» نوشته مجتبی فلاحتی است و به همت انتشارات سوره‌ مهر، این مسئله را ضمن بازخوانی آرای فقهی رهبر انقلاب اسلامی مورد بررسی قرار داده است.

صبح نو

خبر

ویژه‌برنامه‌های 13‌آبان
 شبکه‌های برون‌مرزی صداوسیما
به مناسبت فرارسیدن یوم‌الله 13‌آبان، گروه سیاسی شبکه الکوثر معاونت برون‌مرزی در برنامه «قضیه ساخنه» ویژه برنامه‌ای برای گرامیداشت روز 13 آبان تهیه کرده است. 
در این برنامه با دعوت از کارشناسان درخصوص حماسه‌آفرینی دانش‌آموزان پیرو خط امام مطالبی را عنوان می‌کنند. «قضیه ساخنه» با دعوت از کارشناسان درباره یوم‌الله 13 آبان به مدت 45 دقیقه ساعت 19:45 به وقت تهران روز دوشنبه 13 آبان از شبکه جهانی الکوثر پخش می‌شود. تهیه‌کنندگی این برنامه برعهده امیرهوشنگ دارایی است و اجرای آن را احمد فتاح برعهده دارد. شبکه العالم نیز در برنامه «صباح جدید» در روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، ویژه‌برنامه‌ای در روز 13 آبان از آنتن شبکه العالم پخش خواهد کرد. در روز 13 آبان، روز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا به دست دانشجویان پیرو خط امام و روز مبارزه با استکبار جهانی، شبکه العالم برنامه «صباح جدید» را به پوشش گزارش‌های خبری از مراسم راهپیمایی 13 آبان و مصاحبه با دانش‌آموزان و مسوولان حاضر در راهپیمایی، به‌طور مستقیم و زنده که توسط خبرنگاران شبکه العالم تهیه خواهد شد، اختصاص داده است. همچنین در استودیوی «صباح جدید» مهمان و کارشناسی در خصوص این روز مهم بحث و گفت‌وگو خواهد کرد. در خلال برنامه نیز ویدئوگرافیک‌هایی در توصیف حوادث 13 آبان و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا پخش خواهد شد. برنامه زنده و صبحگاهی «صباح جدید» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمد فهمی و اجرای افنان معمار و سوسن‌الرجب، همه روزه از ساعت 9 تا 10:30 به وقت تهران از آنتن شبکه العالم پخش می‌شود.
 
ارکستر سمفونیک تهران آثار 
«لوریس چکناواریان» را اجرا می‌کند
در سه شب پیاپی، ارکستر سمفونیک تهران، آثاری از لوریس چکناواریان، آهنگساز و رهبر ارکستر برجسته کشورمان را اجرا می‌کند. ارکستر سمفونیک تهران، ششم تا هشتم آذر و از ساعت 21:30 در تالار وحدت میزبان علاقه‌مندان به موسیقی است.
 
آیین نکوداشت صدمین سالروز تولد استاد علی تجویدی برگزار می‌شود
 آیین نکوداشت صدمین سالروز تولد استاد علی تجویدی، آهنگساز و نوازنده صاحب‌نام موسیقی ایران ساعت ۲۱:۳۰ روز پنجشنبه، شانزدهم آبان‌ به همت موسسه فرهنگی-هنری «راد نواندیش» به مدیریت بردیا صدرنوری و مشارکت بنیاد فرهنگی-هنری رودکی در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود. در این مراسم که با حضور تعدادی از هنرمندان شاخص و پیش‌کسوت موسیقی کشورمان میزبان علاقه‌مندان است، روزبه کلانتر، نوازنده ویولن و از شاگردان استادعلی تجویدی به همراه داود یاسری، نوازنده پیش‌کسوت تنبک به اجرای دونوازی می‌پردازند. در ادامه این برنامه بردیا صدرنوری، نوازنده پیانو نیز براساس آثاری از استاد تجویدی به بداهه‌نوازی پیانو می‌پردازد و در پایان هم «ارکسترملی مهر» به رهبری ناصر ایزدی و خوانندگی محمد صرفه‌جو چند اثر از این هنرمند سرشناس را اجرا خواهد کرد. در این برنامه نماهنگی نیز درباره زندگی و آثار استاد علی تجویدی پخش می‌شود که در آن خانواده زنده‌یاد تجویدی و چند هنرمند برجسته موسیقی سخن خواهند گفت. آیین نکوداشت صدمین سال تولد استاد علی تجویدی ساعت ۲۱:۳۰ روز پنجشنبه، ۱۶ آبان‌ماه در تالار وحدت برگزار خواهد شد.
 

captcha
شماره‌های پیشین