sobhe-no.ir
812
شنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۸
1
رهبر انقلاب: راهپیمایی «بازگشت» به آزادی فلسطین منتهی خواهد شد

در مسیر آزادی قدس

راهپیمایی‌های« بازگشت» نزدیک به دو سال است هر جمعه در مناطق مرزی نوارغزه برگزار می‌شود و تا کنون صدها شهید و هزاران مجروح به همراه داشته است. فلسطینیان هر جمعه با موضوع خاصی در برابر اشغالگران صهیونیستی می‌ایستند، کما اینکه دیروز هم این تظاهرات با عنوان «جمعه شکست اعلامیه بالفور» ادامه یافت؛ راهپیمایی‌هایی که مورد توجه رهبری ایران هم قرار گرفته است و ایشان در سخنان اخیرشان این راهپیمایی را منتهی به آزادی فلسطین توصیف کردند.

مظاهر مصفا، شاعر و قصیده‌سرای معاصر درگذشت

درگذشت استاد در سالروز فوت شاگرد

دقیقا در غروب روزی که اکثر رسانه‌ها مطلبی در سوگ سالگرد درگذشت قیصر امین‌پور منتشر کردند، خبر فوت مظاهر مصفا منتشر شد و چه تقارنی بود این درگذشت. اکثر اهل ادبیات می‌دانند رابطه این استاد و شاگرد چگونه بود و مصفا چقدر قیصر امین‌پور را دوست داشت، تا حدی که هنگام درگذشت قیصر گفت او را چنان‌که باید، نشناختم و قیصر نور چشم من بود.

«صبح‌نو» ماجرای دستور وزیر کشاورزی برای حذف ناظر دامپزشک در کشتارگاه‌های خارجی را بررسی می‌کند

واردات پرخطر گوشت

گزارش‌‎مهدی مرادیسیاست‌های مخرب محیط‌زیستی، جنگل‌خواری و واردات محصولات و بذرهای تراریخته فقط بخشی از عملکرد ضعیف وزارت کشاورزی در دوره اخیر بوده است؛ اما به‌تازگی اسنادی منتشر شده است که نشان می‌دهد در مدت یک‌سال اخیر گوشت‌هایی به کشور وارد شده که در روند واردات آن‌ها از کشورهای مبدا دامپزشک ناظر ایرانی حضور نداشته و حتی شائبه آلوده بودن آن‌ها نیز مطرح است.

سرمقاله

روایت وارونه رسانه‌های غربی

«صبح‌نو» از چالش‌های حذف تنوع مدارس و عدالت آموزشی نامتوازن در کشور گزارش می‌دهد

رفع ناعدالتی‌های آموزشی، فقط با یک مصوبه

گزارش‌عارف چراغی مصوبه حذف تنوع مدارس در کشور موافقان و مخالفان زیادی دارد؛ کارشناسانی که بعضا از چالش‌های این مصوبه برای نظام آموزشی خبر می‌دهند و مسوولانی که آن را تنها راه برقراری عدالت آموزشی در کشور می‌دانند، به‌طوری که حکیم‌زاده، معاون آموزشی وزارت آموزش و‌ پرورش می‌گوید: تنوع مدارس و نبود عدالت آموزشی سبب شده تا کد‌رشته‌های خوب دانشگاهی از دسترس طبقات متوسط خارج شود. با این حال مهدی بهلولی، کارشناس تعلیم و تربیت در گفت‌وگو با «صبح‌نو» نسبت به جزئیات این مصوبه هشدار داده و می‌گوید:‌ اگر پس از این نیز به ارتقای کیفیت خدمات در مدارس دولتی نپردازیم، این مصوبه از هدف اصلی خود دور می‌شود.

مراکز نمایندگی ایالات متحده سابقه‌ای شرارت‌آلود در برهم‌زدن ساختارهای سیاسی کشورهای میزبان خود دارند

جاسوس‌خانه‌های سفارت‌نما

نگرو پونته، سفیر پیشین آمریکا در عراق، قبل از پایان مأموریتش در این کشور، با زبان مزاح خطاب به یکی از رهبران سیاسی عراق گفته بود: «می‌دانی چرا در آمریکا کودتا نمی‌شود؟» مقام عراقی برای پاسخ دلایل زیادی ازجمله توزیع قدرت و دموکراسی را تراشید؛ اما نگرو پونته بی‌درنگ پاسخ داد: «زیرا آمریکا در واشنگتن سفارت ندارد». اظهارات پونته در نوع خود حدیث مفصلی از فتنه‌انگیزی‌های آمریکا در ده‌ها سال گذشته برای ایجاد کودتا و تغییر ساختار سیاسی در کشورها بوده است. در این گزارش، نگاهی گذرا به گوشه‌ای از این شرارت‌ها داریم.

نگاهی به نتایج برآمده از پیشینه و رفتار شبکه MBC فارسی در‌مقایسه ‌با شبکه‌های عرب‌زبان ایرانی

جرزنی در رقابت رسانه‌ای

گزارش‌فاطمه ترکاشوند «ما معتقدیم جوانان ایرانی لیاقتش را دارند که کانال استثنایی سرگرمی خانوادگی داشته باشند و خود را با آن تنظیم کنند». این را مازن حایک، سخنگوی گروه رسانه‌ای MBC برای شروع‌به‌کار مجدد بخش فارسی این شبکه تلویزیونی سعودی گفته است. کسی که ۱۰ سال قبل از آن نیز به‌مناسبت راه‌اندازی این شبکه گفته بود: «ما در MBC Persia، از نظر کيفی، با الگوهای رفتاری و مصرف رسانه‌ای کار می‌کنيم؛ ولی از نياز بازار به فيلم‌های هاليوودی کاملا مطمئن هستيم. ما کميته‌ای داريم که درباره مضمون فيلم‌ها و زمان نمايش آن‌ها تصميم‌گيری می‌کند».

سهم‌خواهی‌های قبیله‌ای در عراق و فساد ناشی از آن، موجب بدبینی مردم به نظام پارلمانی شده است

زخم کهنه عراق

موج دوم اعتراضات مردم عراق در حالی از روز جمعه، سوم آبان با شعارهایی علیه آمریکا، اسرائیل و حتی حزب بعث شروع شد که برخی جریان‌های خاص درصدد بهره‌گیری و سهم‌خواهی از این اعتراضات و انحراف آن در جهت تحمیل شرایط ناامنی به عراق هستند. در واقع ریشه مشکلات عراق را باید در اشغال این کشور توسط آمریکا دانست که در طول 17 سال اشغالگری خود در این کشور به‌دنبال سهم‌گیری از منابع نفتی و دور‌کردن این کشور از توسعه روابط با ایران اسلامی است.

کرباسچی اعلام کرد بسیاری از پیروزی‌های اصلاح‌طلبان نتیجه عملکرد بد رقبای آن‌ها بوده است

پدرخوانده علیه خودبزرگ‌پنداری فرزندان

کامیابی نسبی اصلاح‌طلبان در انتخابات‌های چندساله اخیر مدت‌ها این توهم را در آنان ایجاد کرده بود که جریان سیاسی بواقع قدرتمندی در کشور هستند. البته این توهم نیرومند به‌واسطه ضعف عملکرد دولت و مجلس تحت‌سیطره‌شان مدتی است به‌محاق رفته. اظهارنظر اخیر دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی که از او و مجموعه تحت‌امرش به‌عنوان پدرخوانده جریان اصلاح‌طلبی یاد می‌کنند، نشانه‌ای از این موضوع است.

شماره‌های پیشین