sobhe-no.ir
811
چهارشنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۸
1
نماینده مجلس اعلای عراق در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: همراه‌شدن عبدالمهدی با ایران و چین، آمریکا را عصبانی کرده است

تربیت نفوذی‌ها در سفارتخانه آمریکا

رویدادهای روزهای اخیر عراق نشان می‌دهد که آمریکا و رژیم صهیونیستی که در رسیدن به برنامه‌های خود در منطقه به‌خصوص عراق ناموفق بودند، با تربیت نفوذی‌ها و ایجاد ناآرامی در تلاشند تا تظاهرات مسالمت‌آمیز و بحق مردم عراق را به سمت خشونت سوق دهند و بار دیگر این کشور را محل شرارت‌های جدیدی کنند، کما اینکه اخیراً تعدادی از نظامیان خود را از سوریه به عراق گسیل کردند تا گروه‌های تروریستی دیگری را پس از داعش در این کشور ایجاد کنند؛ موضوعی که «ماجد غماس» کارشناس عراقی بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: آمریکا در فکر ایجاد حلقه‌های دیگری از تروریست‌ها در منطقه است تا همچنان به شرارت‌های خود ادامه دهد، آمریکا می‌خواهد با اعلام مرگ ابوبکر البغدادی برای انتخابات 2020 برگ برنده‌ای در دست داشته باشد و همچنان هم به این هم فکر می‌کند تا با ایجاد دیگر گروه‌های تروریستی، مانعی برای پیروزی‌های محور مقاومت در منطقه ایجاد کند.

«صبح‌نو» از ناگفته‌های اکران و توقیف مجدد فیلم کیانوش عیاری گزارش می‌دهد

خانه ناپدری

اکران فیلم «خانه پدری» در نخستین روز آبان‌ و پس از ۱۰ سال آغاز شد و چهار روز بعد، دوباره از پرده پایین کشیده شد تا نادرترین نمونه توقیف یک فیلم را رقم بزند. حالا به‌دلیل اقدام عجیب سازمان سینمایی در اصلاح‌نکردن فیلم و البته بی‌توجهی به سابقه توقیف فیلم در سال‌ ۱۳۹۳، معضلی فرهنگی و البته تقابلی میان دو نهاد حاکمیتی به‌وجود آمده است.

علامه سیدجعفر مرتضی، سیره‌نگار بزرگ شیعی در لبنان درگذشت

مورخ دین پیامبر

سیدجعفر مرتضی ‌عاملی عمرش را به‌پای سیره‌نگاری تاریخ اسلام گذاشت. مهم‌ترین کتاب او در سال‌های اخیر «الصحیح من سیره النبی الأعظم ؟ص؟» درباره زندگی پیامبر اسلام و تاریخ اسلام است. کتابی که در 35‌ جلد تألیف شد و دست تقدیر این بود که وی در شب 28‌صفر همزمان با سالروز رحلت نبی اسلام جان به جان‌آفرین تسلیم کند.

«صبح‌نو» از پویش نذر نان در مشهد مقدس گزارش می‌دهد

۱۱هزار نان نذری به زائران پیاده امام هشتم؟ع؟

طرح‌ها و پویش‌های مردمی ستاد خدمت‌رسانی به زائران پیاده آستان قدس رضوی امسال با استقبال درخورتوجهی رو‌به‌رو شده است. در این ایام، پویش‌های فعال مردمی جنبشی چشمگیر در ساکنان خطه خورشید ایجاد کرده و نه‌تنها مشهدی‌ها، بلکه تمامی ایرانیان از سراسر کشور برای خدمت به زائران مشهدالرضا پای کار خدمت آمده‌اند. یکی از این برنامه‌ها «پویش نذر نان» است که شهروندان میهمان‌نواز مشهدی با تهیه نان برای زائران پیاده سهمی در اطعام میهمانان حضرت رضا؟ع؟ایفا می‌کنند. در این پویش مردمی، 40 ‌خادم‌یار افتخاری تاکنون بیش از 11هزار قرص نان برای توزیع در موکب‌ها و ایستگاه‌های استقبال از زائر جمع‌آوری کرده‌اند.

سرمقاله

پدرخوانده‌ها

روایت‌ حمید حسام از سلوک ادبی و اخلاقی قیصر امین‌پور در سالروز درگذشت وی

قیصر را که دیدم فرو ریختم

حمید حسام، نویسنده سرشناس ادبیات دفاع مقدس است. وی سال‌ها در این عرصه به تالیف کتاب همت گذاشته است ولی با این حال کمتر کسی می‌داند که وی در دوره دانشجویی همکلاسی قیصر امین‌پور بوده و این شاعر به‌دلیل مجروحیت دست حسام حتی برای وی جزوه می‌نوشته است. روایت مفصل حمید حسام از معاشرت با قیصر به دو دوره دانشجویی و مدیریت وی در بنیاد بازمی‌گردد که به‌صورت مفصل در کتاب «در جست‌‌وجوی مهتاب» و در گفت‌وگو با حسین قرایی منتشر شده است. این روایت به بهانه هشتم آبان سالروز درگذشت قیصر امین‌پور منتشر می‌شود.

گزارش «صبح‌نو» درباره کرسی مدیریت در بیمارستان‌های کشور و حضور پررنگ پزشکان در این عرصه را بخوانید

معضلی به نام طبیب مدیر

عارف چراغی | موضوع واگذاری شغل مدیریت بیمارستانی به تحصیلکرده‌های این رشته و اینکه مدیر یک بیمارستان الزاما پزشک باشد یا نه؛ مسئله‌ای است که هر از گاهی مطرح شده و از سوی کارشناسان یا رسانه‌ها به آن پرداخته‌ می‌شود. برخی کارشناسان معتقدند که مدیریت یک بیمارستان صرفا تخصص‌های بالینی نمی‌خواهد و مدیریت در چنین فضایی نیازمند تخصص در علوم اقتصاد سلامت و آموختن علوم رفتاری است.

«صبح‌نو» زوایای خبر بازداشت معاون وزیر جهاد کشاورزی را بررسی می‌کند

سلاطین جنگل‌خواری در بند

مهدیه‌سادات شاهمرادی | مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی یکی پس از دیگری به‌دلیل تخلفات گوناگون مالی و اداری بازداشت شدند و حالا نوبت به معاون دیگر این وزارتخانه رسیده است. در هفته جاری، آقای خلیل آقایی، رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، به‌دلیل ارتشا بازداشت شد و در پی آن، خبر استعفای وزیر جهاد کشاورزی در فضای مجازی منتشر شد؛ هرچند خبر استعفای وزیر تکذیب شد؛ وزیری که مجموعه‌اش پس از وزارت بهداشت، درمان ‌و ‌آموزش پزشکی زیر ذره‌بین قوه ‌قضائیه قرار گرفته و تخلفاتش آرام‌آرام دیده می‌شود. این تخلفات پیکره نحیف محیط‌زیست و زراعت را بیش از گذشته زخمی کرده است.

«صبح‌نو» وضعیت ایران در شاخص رقابت‌پذیری را بررسی کرد

کارنامه یک دهه رقابت‌پذیری ایران

گزارش رقابت‌پذیری جهانی از سال ‌2005 میلادی، هر سال توسط مجمع جهانی اقتصاد تهیه و منتشر می‌شود. برای نخستین‌بار جمهوری اسلامی ایران در رتبه‌بندی گزارش سال‌2009 رقابت‌پذیری جهانی قرار گرفت و تاکنون در 10‌گزارش پیاپی سالانه مورد ارزیابی قرار گرفته است.

مریم الحسینی، فعال رسانه ای لبنانی در گفت‌وگو با «صبح نو» از حمایت های مالی گسترده سفارتخانه های آمریکا و انگلیس برای دامنه دار شدن اعتراضات گفت

هر معترض 200 دلار

عروس خاورمیانه این روزها ملتهب است. مردم به حقوق شهروندی خود اعتراض دارند و خواهان مبارزه با فساد هستند اما معترضان که خیابان را برای صحنه اعتراضات خود برگزیده‌اند، خود مشکلات جدیدتری بر مشکلات لبنان افزوده‌اند؛ مشکلاتی که در صورت تداوم آن، این کشور با جنگ داخلی و کمبود مواد اولیه مواجه خواهد شد. هرچند دولت از معترضان خواسته بود نماینده‌ای تعیین کنند تا پای میزمذاکره با دولت بیاید اما تظاهرکنندگان رهبری نداشتند تا آن‌را به نمایندگی از خود به دولت بفرستند. حال روز گذشته سعدحریری در صحبتی که کمتر از یک دقیقه بود، گفت قصد دارد استعفایش را به رئیس‌جمهوری میشل عون تقدیم کند. او گفت که به بن‌بست رسیده و باید پاسخگوی معترضان باشد.

شماره‌های پیشین