sobhe-no.ir
808
سه شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸
1
گودرزی، معاون مالی و اقتصادی اسبق شهرداری در مناظره با میرلوحی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران:

بر‌ای‌ تهر‌ا‌ن‌ چه‌ کر‌ده‌ اید؛ گزا‌رش د‌هید

بیش از دو سال از آغاز‌به‌کار اصلاح‌طلبان در مدیریت شهری تهران می‌گذرد. چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلبی که در این مدت وارد شورای شهر شده یا سکان بلدیه تهران را در دست گرفته‌اند، بارها درباره مشکلات تهران و نیز رقم بدهی‌های شهرداری صحبت کرده‌ و گفته‌اند که این مشکلات میراث مدیریت جهادی شهر تهران بین سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۶ بوده است. این در حالی است که مدیران پیشین تهران نیز بارها درباره این مسئله به‌صورت مستند پاسخ‌هایی داده‌اند. برخی از اتهاماتی که مدیران فعلی علیه مدیران سابق شهرداری تهران مطرح کرده‌اند، حتی در محاکم قضایی نیز رسیدگی و به محکومیت آنان منجر شده است. باوجوداین، همچنان اتهام‌زنی‌ها ادامه دارد. در هفته گذشته نیز، مناظره‌ای بین آقایان قدرت‌الله گودرزی، معاون پیشین مالی و اقتصاد شهر شهرداری تهران در دوره دکتر محمدباقر قالیباف و محمود میرلوحی، عضو فعلی کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، برگزار شد که گزارشی از این مناظره را درادامه می‌خوانید.

گزارشی از برپایی موکب تخصصی درمانی در مسیر مشهد-نیشابور در دهه آخر صفر

التیام زائران در کیلومتر ۷۰

زمان کودکی‌ام، هنگامی‌که برای شهادت امام رضا؟ع؟ به‌همراه خانواده راهی مشهد مقدس می‌شدم، در مسیر افراد پیاده‌ای را درکنار جاده می‌دیدم و بسیار کنجکاو می‌شدم این افراد چرا پیاده به‌سمت مشهد می‌آیند. در یکی از سال‌ها که با ماشین از کنار یکی از این زائران پیاده گذشتیم، آن فرد را به پدرم نشان دادم و گفتم: «بابا، این آقا چرا پیاده است؟» پدرم در جواب گفت: «این افراد نذر دارند پیاده به پابوسی آقا بروند». آن زمان برایم درک‌کردنی نبود چرا با وجود اینکه در آن هوای سرد و مسیر طولانی پاهایشان تاول می‌زند و بعضا سرما می‌خورند، باید پیاده به مشهد مقدس بروند.

قیس سعید، رییس‌جمهوری جدید تونس، خود را چهره‌ای آرمان‌گرا و ضدصهیونیستی نشان داده است

تونس در یَدِ قدرت انقلابیون

گزارش روح‌الله فرقانی تونسی‌ها که با انتخاب قیس سعید به‌عنوان رییس‌جمهوری جدید، درصدد هستند انقلابی مشروع را نهادینه کنند، در حالی سیاست‌های خارجی خود را ترسیم می‌کنند که رژیم صهیونیستی را مخالف آرمان‌گرایی خود می‌دانند و ظلم‌ها و ستم آن‌ها در فلسطین اشغالی را محکوم می‌کنند؛ موضوعی که رییس‌جمهوری جدید این کشور نیز بر آن تأکید می‌کند و در تماس با اسماعیل هنیه اظهار کرد مسأله فلسطین همیشه در دل امت اسلامی ‌خواهد بود و او تا آزادی این سرزمین و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف با وجود تمامی ‌توطئه‌ها، درکنار ملت فلسطین می‌ایستد و از آنان حمایت می‌کند.

تحلیل دکتر کچویان، استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران درباره پیامدهای بازداشت سرشاخه «آمد نیوز » را در شماره امروز «صبح نو» بخوانید

چوب « زم» و گربه دزده

یادداشت دکتر حسین کچویان استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهراندستگیری«زم»صرف‌نظراز پیچیدگی‌های کار اطلاعاتی و ظرافت‌های امنیتی آن، از حیث تبعات و آثار آن بر عرصه سیاسی داخل و خارج کشور و دستیابی به یک شبکه گسترده نفوذی‌ها و خائنان (و نه صرفا دستگیری یک پادوی رسانه‌ای)، به تور انداختن یک شاه‌ماهی طلایی به حساب می‌آید. آنچه ارزش این اقدام را صد چندان می‌کند، موقع‌شناسی نیروهای اطلاعاتی و امنیتی در تعیین زمان دستگیری وی است. برای درک اهمیت بی‌بدیل این ضربه کافی است فقط نقش و تاثیرات مخرب «آمد نیوز» در عرصه سیاسی کشور به‌ویژه افکار عمومی به‌طور کل، خاصه در زمان انتخابات از سال 92 تاکنون را در ذهن مرور کنیم. از دست رفتن مهار داخلی انتخابات کشور و افزایش تدریجی اثرگذاری خارجی بر آن از سال‌های مقارن دوم خرداد 76 دلایل متعدد و پیچیده‌ای دارد اما بی‌تردید با توجه به اثر «آمد نیوز» در این زمینه از سال‌های 92 به بعد، قطعا دستگیری«زم»و به‌دست‌گرفتن و مهار پایگاه مخرب و فاسد «آمد نیوز»، خاصه با توجه به تبعات آن بر نیروهای تغذیه‌کننده داخلی آن، انتخاباتی سالم‌تر و مردمی‌تر را نوید می‌دهد.

سرمقاله

دستور کارهای اشتباهی

پس‌لرزه‌ افت شاخص‌ کل بورس، دامن کدام بازار را می‌گیرد

هشدار کوچ نقدینگی از بورس به «بازارهای موازی»

در روزهای اخیر و همزمان با افت ناگهانی شاخص‌ها در بازار سرمایه، برخی کارشناسان نسبت به احتمال کوچ ناگهانی نقدینگی سرگردان به بازار مسکن هشدار می‌دهند. در دو هفته اخیر که رشد بازار سرمایه روند معکوس درپیش گرفته و کارشناسان از احتمال تداوم این روند در آینده نزدیک خبر می‌دهند، برخی سفته‌بازان و سوداگران که با کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن و همچنین افت شدید تعداد معاملات از یک‌سو و روند رشد چشمگیر و سوددهی غیرقابل انتظار در بازار سرمایه در 6 ماهه نخست امسال از سوی دیگر، از سوداگری در بازار مسکن به سمت بازار سرمایه کوچ کرده بودند، بار دیگر و همزمان با آغاز بهبود معاملات مسکن در مهر ماه، سودای بازگشت به بازار مسکن را در سر می‌پرورانند.

«صبح‌نو» از آخرین وضعیت ثبت‌نام پزشکان در سامانه مالیاتی کشور گزارش می‌دهد

شگردهای خلاقانه اطبا برای فرار از مالیات

گزارش عارف چراغیبا وجود گذشت حدود یک ماه از آخرین مهلت پزشکان برای ثبت‌نام در سامانه مالیاتی؛ خبرها می‌گویند که هنوز بیش از 35 درصد از پزشکان کشور به این قانون تمکین نکرده‌اند. با این حال این قشر از جامعه به روش‌های خلاقانه‌ای برای دور زدن قانون مالیات روی آورده‌اند؛ کلک‌هایی شبیه به خرابی دستگاه کارت‌خوان دیگر قدیمی شده و پزشکان این بار رو بازی می‌کنند. در بسیاری از مطب‌ها و کلینیک‌ها دیده شده که منشی به بیمار پیشنهاد می‌دهد حق ویزیت را با نرخ تعرفه مصوب نقدا پرداخت کند و در صورت تمایل به پرداخت از طریق کارت‌خوان باید مبلغی بیش از حد معمول پرداخت کند. این شیوه که باعث اعتراض بسیاری از بیماران شده است، فرد را مجبور می‌کند که هرطور شده ویزیت را نقدا پرداخت کند و در صورت عدم رضایت در این‌باره منشی وقت او را لغو می‌کند.

وزیر خارجه کشورمان، اطلاعیه «گروه ویژه اقدام مالی» در تعیین مهلت ایران برای اجرای الزامات خود را «کاملا سیاسی» خواند

رسوایی چهره سیاسی FATF

همین چند روز پیش بود که گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF در اطلاعیه‌ای اعلام کرد مهلت نهایی ایران برای پیروی از معیارهای این نهاد، فوریه 2020 (نیمه بهمن تا نیمه اسفند) است و پس از آن، این نهاد از تمامی اعضای خود درخواست خواهد کرد تا اقدامات متقابل را انجام بدهند. روز گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور‌خارجه کشورمان، این اطلاعیه و این اقدام را «کاملا سیاسی» توصیف کرد.

گزارشی از بازتاب‌های دستورالعمل جدید صدور پروانه اجرای نمایش

تئاترگریزان از نظارت؟

دفتر هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دستورالعمل جدید صدور پروانه اجرای نمایش را که پس از مدت‌ها بازنگری شده بود، اواخر هفته گذشته در راستای سیاست شفافیت دستگاه‌های اجرایی دولتی منتشر کرد. این دستورالعمل بازخوردهای مختلفی در پی داشته است.

گزارش میدانی از فعالیت‌های فرهنگی بین‌المللی و چندزبانی در مسیر پیاده‌روی اربعین

جهان در کربلا

گزارش فاطمه ترکاشوندپیرمرد، رزمنده جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بود. سر صبح، جایی که در کمتر موکبی، صبحانه درست و درمانی پیدا می‌شد، داشتند نان و پنیر و تخم‌مرغ می‌دادند! همین اقدام موکب را تبدیل به مجمع جهانی ملت‌های مسلمان کرده بود و پیرمرد تلاش می‌کرد در این مجمع جهانی، خاطرات تخم‌مرغ‌های آب‌پز روزهای جنگ را با تم قناعت در وضعیت کمبود موادغذایی به فارسی و عربی شکسته برای پاکستانی‌ها و عراقی‌ها تعریف کند. به این فکر کردم که مجمع جهانی ملت‌های شیعه به همین سادگی تشکیل می‌شد و ما چقدر از ماجرا پرت بودیم.

گزارش«صبح‌نو»ازجزئیات‌برنامه‌استعدادیابی‌جدیدتلویزیون

«اعجوبه‌ها»شایدبین‌المللی‌باشد

گزارش میلاد نجفی چندوقتی است که تیزر برنامه شبانه جدیدی با نام «اعجوبه‌ها» از شبکه سه سیما پخش می‌شود. طبق اعلام روابط عمومی این شبکه، تهیه‌کننده «اعجوبه‌ها» سروش گل‌محمدی است.

شماره‌های پیشین